Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Erkeklerin Kaçınılmazı Andropoz Sendorumuyla Nasıl Başa Çıkılır?..

Recommended Posts

Andropoz nedir?

Andropoz, ileri ki yaşlarda kanda yeterli derecede erkeklik hormonunun yani testesteronun bulunmaması durumda meydana gelen bir hastalıktır. Bu durum “erkek menopozu” olarak adlandırılır ancak andropozun menopozdan çok ciddi bir farkı vardır. Menopoz kadınlarda aniden adet kanamalarının kesilmesi ile olurken andropoz etkisini yavaş yavaş gösterir. Andropoz zamana yayılarak ilerleyen bir durumdur.

 

Andropoz dönemine ne zaman girilir?

Erkeklik hormonunun azalması genellikle 50 yaşından sonra görülmeye başlar. Buna bağlı olarak andropoz genellikle 50 yaş üzeri erkeklerde görülen bir hastalıktır.

 

andropoz.jpg

 

Andropozun belirtileri nelerdir?

Andropozun psikolojik, bedensel ve cinsel anlamda belirtileri vardır.

 

Psikolojik belirtiler;

Kişinin sinirli, gergin, içine kapanık bir hal alması, yorgunluk, kaygı zaman zaman unutkanlık andropoza girmesinin psikolojik bir belirtisi olabilir. Genellikle 50 yaş üstü erkekler için “huysuzlaştı” tabiri kullanılır ki işte bu huysuzlaşmanın nedeni erkeğin andropoz dönemi geçiriyor olmasıdır.

 

Bedensel belirtiler;

Kilo alma, uyku bozukluğu, kas ve eklem ağrıları, ani ateşlenmeler, vücuttaki kıllanmanın azalması gibi nedenler ise andropozun bedensel belirtileridir.

 

Cinsel belirtiler;

Cinsel isteğin yani libidonun düşmesi, ereksiyon sorunları ise andropozun cinsel belirtileri olarak karşımıza çıkar.

 

Bu belirtilerden bir ya da bir kaçını kendinizde görüyorsanız andropoza giriyor olabilirsiniz. Vakit kaybetmeden bir doktora görünmelisiniz.

 

Andropoza girmemek için ne yapmalıyım?

Andropoz doğanın erkekler için getirdiği bir süreçtir. Bu süreç önlenemez ancak ertelenebilir. Bu süreci ertelemek için yaşam kalitenizi artırmanız gerekir.

 

-Beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz. Yağlı, kızarmış yiyeceklerden özellikle fast-food ürünlerinden uzak durmalısınız.

 

-Kendinize zaman ayırmalısınız. Eşinizle, çocuklarınızla kaliteli zamanlar geçirmeli, seyahat, sinema gibi etkinliklere katılmalısınız.

 

-Fazla kilolarınızdan kurtulmalı ve formda kalmaya çalışmalısınız. Düzenli yürüyüşler yaparak sağlığınızı korumalısınız.

 

-Olası kalp, şeker , kolesterol hastalıklara yakalanmadan önce tedbir almalısınız. Bunun yolu da yine sağlıklı beslenmeden geçiyor.

 

-Uyku düzeninize özen göstermeli yeterince uyumalısınız.

 

Bu etmenler andropoz dönemine girmenizi geciktirir. Ancak yaşınız 50 olduğunda mutlaka bir doktora gidip testesteron seviyenizi kontrol ettirin. Eğer testesteron seviyeniz de bir azalma söz konusu ise gereken tedaviler hemen başlayın.

 

Andropozun teşhisi nasıl konulur?

Kendinizde ereksiyon düşüklüğü, uyku bozukluğu, kilo alma, sinirlilik gibi durumları fark ettiğinizde hastaneye gidip basit bir kan tahlili ile testtesteron seviyenizin ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Eğer erkeklik hormonunuz da bir düşüş varsa gereken tedavilere başlanılır.

 

Andropoz nasıl tedavi edilir?

İlk olarak andropuza neden olan diğer hastalıklar varsa bunlar araştırılır. Şeker hastalığı, kolesterol, yüksek tansiyon gibi hastalıklardan kaynaklanan bir hormon düşüklüğü varsa bu durumda hastaya terapi uygulanır, ağızdan alınan ilaç tedavileri ile durum iyileştirmeye çalışılır.

 

Ancak andropoza girme nedeni sadece testesteron hormonun düşüklüğüne bağlı ise böyle bir durumda eksik olan hormonlara takviye yapılır. Yani testesteron hormonu yerine konularak seviye yükseltilir.

 

Bunun dışında andropoz gören kişilere erkeklik hormonu dışarıdan verilen ilaç, iğne ya da cilde yapıştırılan bantlar ile verilerek kişinin kendine olan güvenini kazanması ve hormonal dengesine kavuşması sağlanır.

 

Andropoz tedavisinin sakıncaları var mı?

Andropoz tedavisinde kullanılan ilaçlar prostat kanserine yol açmaz. Ancak eğer prostat kanseri hastalığınız varsa o zaman kullanılan ilaçlar kanserin hızla ilerlemesine neden olur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...