Jump to content
Sign in to follow this  
Melâl

Hermes Trismegistus

Recommended Posts

[TABLE]

[TR]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD] hermes.jpg

Tablette tanımlanan, maddenin dördüncü hali

Adına şimdilerde Smaragdine denilen bir tablet bulunmuştu. Bunun keşfi ise geleneksel olarak, Hebron’da gizli bir hendeğe gömülen Hermes’in (bu Mısır Tanrısı Thoth olamazdı) ölü bedeninden aldığı söylenen bir isarim’e veya inisiyeye atfedilmişti. Tablet cesedin iki elinin içinde duruyordu. Bazı yazarlar ise bunun zümrütten olduğunu söylüyorlar ki ben buna inanmıyorum, bu muhtemelen, üretiminde Mısırlıların çok başarılı olduğu bir imitasyon zümrütten imal edilmişti. Öyle olduğunu doğru kabul edersek, içeriğinin büyük bilim adamı Sir William Thompson’ın “ışıklı eter” (esir) dediği o gizemli, görünmez, içinde madde atomlarının yüzdüğü, Hermetik filozofların *azoth’u (*simyada evrensel çözücü), okültistlerin astral ışığı, Hinduların akaşa’sı olan ve fizik bilimin kavramaya uğraştığı ve bazen de elektrik, manyetizma, ısı, ışık vs. isimlerle kullanmaya çalıştığı, ayrıca formlarının birinin Profesör Crooke’un “yayılım yapan madde”si aracılığıyla deneyle görünür hale getirilebildiği ve maddenin dördüncü hali adını verdiği o süptil maddeden oluştuğu açıktır. Bu madde, tıpkı su gibi, bir ağın içinde herşeye nüfuz eder, et ve kan, çelik ve cam ya da elmas ve safir de buna dahildir. Bahsettiğimiz tabletin çevirisi şöyledir: [1]

“Şu çok kesin, doğru ve gerçektir ki aşağıdaki yukarıdakine benzer ve yüksekte olan alçakta olana benzer ve böylece mucizeler sürekli kılınır.” Herşey Bir’den oluştuğu ve geldiği için, Bir’in isteğinden, Herşey o Bir’den, yalnızca uyarlanarak meydana getirilmiştir.

Bu yüzden Güneş (Osiris) babadır ve Ay (İsis) da annedir. Hava, onun rahmidir ve bu yüzden de Dünya onun sütannesidir. İşte her şeyin yaratıcısı, tüm dünyanın tılsımı.

Onun gücü (veya potansiyeli) ebedidir, o dünyaya dönüştüğünde siz toprağı ateşten, inceyi kabadan ayırırsınız. Zarif ama büyük bir güçle Dünyadan Gökyüzüne yükselir ve yine büyük bir güçle dünyaya inerek her şeyin yükseklik ve alçaklık potansiyelini içine alır.

Bu şekilde sizler de tüm evrenin ışığına (ya da ateşe) sahip olursunuz. Ve bütün bunların açıklanması üzerine, tüm karanlıklar (bilinmeyen) ebediyen uçup gidecek.

Onda enerji vardır, bu tüm enerjilerin en güçlüsüdür; çünkü tüm *süptil (*ince, akışkan) şeylere hakim olduğu gibi tüm katı cisimlere de nüfuz eder.

İşte dünya böyle yaratıldı. Buradaki medyom bu bilgiye uyumlanacak ve harika uyarlamalar yapacak. İşte bu yüzden benim adım Hermes Trismegistus, evrenin felsefesinin üç ayrımına da sahibim. Güneşin işleri hakkında söyleyeceklerim budur.

Okuyucu burada şuna dikkat etmelidir; burada bahsedilen ateş algılayabildiğimiz ateş değil; her şeyin içinde gizlenmiş, saklı, okült ateştir ve ancak atomların sert bir şekilde ayrılmaları ile açığa çıkar. Görebildiğimiz ateş, siyah ateştir; diğer görünmeyen ise beyaz ateştir. Bu yüzden kadim Yahudi Felsefesi der ki, “Musa’ya verilen Yasa’nın tabletleri Tanrı tarafından beyaz ateş üzerine siyah ateşle yazılmıştır.” Bu, Maasey B'reshith’in büyük okült kitabı olan Yaratılış’ın Kitabı’nda (Book of Genesis) örtülü bir imayla belirtilmektedir.[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD] Dipnotlar:

1-Zümrüt tablet, Le Miroirs d'Alquimie de Jean de Mehun, philosophe, tres ile açığa çıkan koleksiyondandır. Traduict de Latin en Francois, A Paris, 1613, s. 36 - 39, ve buna eklenmiş olan Petit Commentaire de L'Hortulain, philosphe, dict des Jardins maritimes, sur la Table d'Esmerande d'Hermes Trismegiste pp. 42 - 64.[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...