Jump to content
Sign in to follow this  
кυвiŁαу

2716 Kişinin Telefonuna 2010 KPSS İncelemesi

Recommended Posts

2716 kişinin telefonuna 2010 KPSS incelemesi

 

2010 KPSS soruşturmasında savcı; mahkemeden 2 bin 716 kişinin cep telefonu verilerini inceleme izni aldı.

 

kpssde_pkk_parmagi_cikti13417391980_h900186.peg

 

28 Eylül 2014

 

Sayıları milyonlara yaklaşan öğretmen adayının devlet kapısında iş bulabilmek için girdiği ÖSYM tarafından 10-11 Temmuz 2010’da yapılan KPSS eğitim Bilimleri ve Genel Yetenek sınavı sorularının çalındığı ve kopya çekildiği iddiasıyla 4 yıldır bitirilemeyen soruşturmanın seyrini değiştirebilecek bir karar verildi.

 

Savcılık, sınavda 120 sorudan 110 ve üzeri soruyu doğru yanıtlayan 2 bin 676 kişi ile birlikte daha önce analiz çalışması sonucunda tespit edilen 40 kişi olmak üzere toplam 2 bin 716 kişinin cep telefonlarının geriye dönük HTS raporlarının alınması için talepte bulundu. Savcının 120 sorudan 110 ve üzerini doğru yanıtlayan 2 bin 676 kişi ile daha önce tespit edilen 40 kişinin cep telefonlarının geriye dönük HTS raporlarının alınması talebini mahkeme kabul etti.

Soruların tamamına yakınını yanıtlayan adayların karı koca, kardeş, akraba ya da komşu olduğunun ortaya çıkmasıyla skandala dönüşen 2010 KPSS soruşturmasında savcı; 2 bin 716 kişinin cep telefonu verilerini inceleyecek.

 

Soruşturma nasıl başladı?

10-11 Temmuz 2010’da yapılan KPSS’den sonra, Genel Yetenek sınavından bin 29 adayın, Eğitim Bilimleri sınavından ise 350 adayın tüm sorulara doğru yanıt vererek tam puan aldığının ortaya çıkması, sınavla ilgili “şaibe” iddialarını gündeme taşıdı.

Savcılık soruların çalındığı ve kopya çekildiği iddialarıyla soruşturma başlatırken, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un, Eğitim Bilimleri testindeki 116 sorunun, adını ve mail adresini savcılığa ilettiği bir adayın e-mail adresine gönderildiğini kamuoyuna açıklaması soruşturmanın boyutunu derinleştirdi.

 

Soruşturma dosyasındaki raporlarda, “Söz konusu iki testte en başarılı adayların gözardı edilemeyecek bir kısmının şaşırtıcı bir şekilde karı-koca, kardeş, akraba ya da aynı site, cadde, sokakta yaşıyor olmaları tesadüf olamaz.” ifadeleri yer aldı.

“Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, bu örgüt faaliyeti çerçevesinde nitelikli dolandırıcılık ve örgütlü olarak sahtecilik” suçlarından başlatılan soruşturmayı 4 yıl boyunca Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan yürüttü.

 

Süreçte ÖSYM’de ve soruların basıldığı METEKSAN’da çeşitli aramalar yapıldı. Sınava giren adayların soru kitapçıklarına el konuldu. Soruşturma sürerken kitapçıkların ÖSYM’den savcılığa gönderilen yazı ve savcılığın onayı ile imha edildiği açığa çıktı.

Soruşturmayı 4 yıldır bitiremeyen Sakınan, HSYK kararnamesiyle Konya’ya atandıktan sonra dosya memur Suçları Soruşturma Bürosu’nda görevli Ankara Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman’a verildi.

 

HTS raporları istendi

 

Erkman 25 Ağustos 2014’te mahkemeye başvurdu. Talep yazısında, sınav sorularının daha önceden bilinmeyen bir şekilde elde edilip, e-mail veya mesaj yoluyla birtakım özel ilişki içinde bulunan kişilere gönderildiğini belirten Erkman, bu suçun kurulmuş olan bir örgüt faaliyeti çerçevesinde gerçekleştirilerek, ülke genelinde, bu örgütün iltisaklı olduğu kişilere cevapların önceden servis edilip, sınava giren bir takım kişilerin olağan dışı yüksek puanlarla sınava giren bütün öğrenciler arasındaki haklı rekabeti saf dışı bıraktığını kaydetti.

 

Erkman, bu suç örgütünün faaliyetlerinin tüm yönleri ile tespit edilerek deşifre edilebilmesi için, başka suretle delil elde etme imkanı bulunmadığından, sınavda 120 sorudan 110 ve üzeri soruyu doğru yanıtlayan 2 bin 676 kişi ile birlikte daha önce 564 şahsa ait telefon numaralarının HTS kayıtları ile yapılan analiz çalışması sonucunda tespit edilen 40 kişi olmak üzere toplam 2 bin 716 kişinin GSM numaraları üzerinde gerekli araştırma yapmak üzere 1 Haziran-1 Ağustos 2010 arasındaki iletişimlerinin tespiti, saat, tarih ve baz arayan, aranan kimlik bilgisi, arayan aranan konum bilgilerini gösterir değerlerini içeren HTS raporlarının excel ortamında dijital olarak alınmasına karar verilmesini talep etti.

 

Savcının itirazına üst mahkemeden kabul

Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Ağustos 2014’te 2 bin 716 kişinin soruşturmanın “şüphelisi” olmadığı ve dedikodu, söylenti, tahmin, varsayımla bu kararın verilemeyeceği gerekçesiyle bu talebi 2’ye karşı 1 oyla reddetti.

 

Bu karara Mahkeme Başkanı Nihat Varol ise belli bir grubun belli bir amaçla yaptığı eylemin soruşturma dışında kalacağı ve delil bulunamayacağı gerekçesiyle muhalif kaldı. Savcı karara itiraz etti. İtirazı bir üst mahkeme olan Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi oybirliğiyle kabul ederek, 2 bin 716 kişinin HTS kayıtlarının incelenmesine karar verdi.

 

Kaynak : 2716 kişinin telefonuna 2010 KPSS incelemesi - EĞİTİM Haberleri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...