Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Mustafa Kemal ve Genç Dernekleri

Recommended Posts

Atatürk, izcilik konusu üzerinde de önemle durmuş ve Türk izciliğine de okul içi izcilik faaliyetleriyle olumlu bir yön vermişti. Daha miralaylığı sırasında resmî görevi itibarıyla başlayan bu ilgi ömür boyu sürmüş ve hiçbir zaman eksilmemişti.

 

 

Yurtta izciliğin amaçlarının gerçekleştirilmesini yeterli bulmayan Harbiye Nezareti 15 Haziran 1914 tarihinde “Genç Osmanlı Cemiyetleri” adı altında bir teşkilat meydana getirmiştir. Bu örgütün genel müfettişliği görevine Mustafa Kemal atanmıştı.

 

 

Mustafa Kemal, Gençlik Cemiyetleri Umumi Müfettişi olarak çalışmış olmanın verdiği yakınlıkla izci meselesi üzerinde önemle durmuştur. O, izcileri cumhuriyetin yarınlarının bekçileri olarak görmüş, disiplinli bir biçimde yetiştirilen izcilerden yurt savunması yönünden de büyük yararlar sağlanabileceğine inanmıştı.

 

 

Atatürk, mutlu yarınlar için sevgi ve güven duyduğu Türk izcilerini resmî bayramlardaki geçit törenlerinde görmeyi özellikle arzulamıştır. Atatürk devrinde yurdun dört yanından gelen izci oymaklarının Ankara’da, Atatürk’ün önünde yapılan Cumhuriyet Bayramı geçit törenlerine katılmaları bir gelenek hâlini almıştır.

 

 

Atatürk, Türk izcilerinin kıyafetleri ve yetiştirilmeleri konularında verdiği direktiflerle de izciliğin olumlu yönde gelişmesinde önemli rol oynamıştır.

 

 

Türk izciliği, Atatürk’ün emir ve direktifleriyle vücut bulan bir örgüt olarak doğmuş, faaliyet göstermiştir. Atatürk’ün ilgi ve güvenini kazanmakla da ebedi bir gurur ve şerefe mahzar olmuştur. “Keşşaflık” Atatürk ile “izcilik” şekline dönüşmüştür.

 

 

Kaynak: Türklerde Spor Tarihi, (Tuncer KURT, Mahmut KILIÇ, Muhammet Nuri KILIÇ, Fatih ÖZBAYRAKTAR)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...