Jump to content
İη¢ιѕєℓ

Güzel Sanat Dallarında Kullanılan Malzemelerin Özellikleri Nelerdir?

Recommended Posts

Güzel sanatlar çok geniş bir alandır ve bir çok alt dalı vardır. Bu sanat dallarını icra edebilmek için de birçok araç gereç kullanılmaktadır.

 

 

 

 

Edebiyat

 

 

Edebiyat kelimelerle bir ürün ortaya koymaktır. Ancak bu ürün alelade değil edebi eser olacak niteliklerde olmalıdır. Nazım ve nesir gibi çeşitlerde edebiyat yapılabilir ve sadece kalem, kağıt, silgi, daktilo, klavye yeterli olacaktır.

 

 

Resim

 

 

Resim bir kağıt üzerine çeşitli boyalarla yapılan sanatsal çizgi ve boyama hareketleri ile oluşturulur. Resmi sanatsal olarak icra eden kişilere ise ressam adı verilir. Resim yapmak için birçok farklı boya mevcuttur. Kurşun kalem, suluboya, guaş boya, yağlı boya, akrilik boya, mum boyası, pastel boya, kök boya bunlardan bazılarıdır. Bunun yanında resim yapmak için resim defteri, resim kağıdı, resim yapmak için fırçalar ve çeşitleri, kalem, silgi, mürekkep, boya paleti, tuval gibi araçlar yeterli olacaktır. Tabi ki bu araç gereçler yapılmak istenen resim türüne göre de değişmektedir.

 

 

Heykel

 

 

Heykel sanatı soyut ya da somut, var olan ya da olmayan nesneleri üç boyutlu olarak inşa etme işidir. Heykelcilikle uğraşan kişilere heykeltıraş denir.

 

 

Heykel yapmak için gerekli malzemeler: Mermer, beton, betonarme, kil, çeşitli kalıplar, oyma-kırma-düzeltme araçları

 

 

Mimarlık

 

 

İnsanların göz zevkine uygun şekillerde yapıların inşa edildiği sanat dalıdır. Mimarlık yapan kişiler de mimar olarak adlandırılır. Mimarlar sanatlarını camiler, saraylar, binalar yaparak sanatlarını icra ederler.

 

 

Mimarlık için gerekli malzemeler: Mermer, beton, tahta, çimento vb yapı araç gereçleri ve oyma-kırma araçları

 

 

Musiki

 

 

Sesleri kulağa uygun şekilde müzik haline getiren sanat dalına musiki denir. Musikinin de bir çok alt dalı vardır, çok farklı şekillerde yapılabilir. Musiki besteleyen kişilere de musikişinas adı verilir.

 

 

Müzik yapmak için gerekli malzemeler: Müzik aleti

 

 

Tiyatro

 

 

Yazılı olan bir metnin ya da oyunun, tiyatro oyuncuları tarafından sahnede sergilenir. Normalde tiyatro sahnelerinde anlık olarak oynansa da günümüzde televizyonlarda da rastlamak mümkündür. Tiyatro oyuncularına cinsiyetlerine göre aktör ve aktris denir.

 

 

Tiyatro için gerekli malzemeler: Sahne, kostüm, yardımcı araçlar, dekor

 

 

Dans

 

 

Musiki olarak yukarıda açıkladığımız sanat dalına uygun olarak sergilenen hareketler topluluğudur. Dans da kendi içinde dallara ayrılır.

 

 

Dans için gerekli malzemeler: Dans kostümü, müzik

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...