Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
melankolik

Esmalar Dualar Ayetlerin Faziletierini Kim Belirlemiştir ?

Question

Bize herşeyi veren Allahsa neden çeşitli dualar vs esmalar okuyoruz ?

Bunun için Allah'ın istediği gibi kul olup O'nun istediği yaşam biçimini uygulasak zaten yaradan bize heşeyi vermez mi ?

Esma ve duaların surelerın ne için okunacağını kim belirlemiş ?

Anlamları belli açıklamalarda fakat

Fazilet ve hikmetlerini de Allah mı bildirmiştir ?

Kur'an bilmiyorum layin harflerle okuyorum anlam kayması oluyormuş okumamam mı lazım ? Günah mı işliyorum böyle okursam helak mı olurum ? Musibet mi gelir başıma ?

Seviye çerçevesinde sorularımı ayıplamadan yanıt verecek olan herkese teşekkür ediyorum bilmemek değil öğrenmemek ayıp ..

Sizlerden öğrenecek çok şeyim var ...

ha bir de namaza başlamak istiyorum da neyse onu sonra sorayım :)

8 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Öncelikle hayırlı akşamlar melankolik.Allah'ın izniyle sorularına bildiğim kadarıyla cevap vereyim.Hatam varsa Rabbim affetsin.

1-Bize herşeyi veren Allahsa neden çeşitli dualar vs esmalar okuyoruz ? Bunun için Allah'ın istediği gibi kul olup O'nun istediği yaşam biçimini uygulasak zaten yaradan bize herşeyi vermez mi ?

"Deki; Eğer duanız olmasa Rabbimin katında ne ehemmiyetiniz var."

(Furkan suresi 77.Ayet)

"Rabbimiz buyurduki: Bana dua edin size cevap vereyim."

(Mü'min suresi 60. Ayet)

Bize her şeyi veren Rabbimiz tabi ki.Ama bir ihtiyacımız olduğunda Allah'a dua sayesinde yöneliriz.Aman ne olsa Allah içimdekini biliyor o zaman versin bana,ne gerek var dua etmeye diye düşünürsek Allah'la aramızdaki bağımızı kopartmaya çalışmak gibi olur bu.Düşün bir senin yakın arkadaşların neden yakındır sana,çünkü sen onlarla paylaşırsın sıkıntını sevincini kederini.Bu arkadaşlarınla arandaki bağı güçlendirir.Senin en ufak bir ihtiyacından en büyüğüne kadar her şeyi Allah bilse bile ona dua ederek söylemen,ona teşekkür etmen,ona tebessüm etmen de aranızdaki bağı güçlendirir.Rabbim bu yüzden her halimizde ona dua etmemizi emretmiştir.Çünkü aslında dua da bir ibadettir.Sen Allah'a teşekkür ederken ya da herhangi bir şey istemek için dua ederken bile ona ibadet etmiş olursun.Allah'ın istediği bir kul ona dua eden kuldur.

2-Esma ve duaların surelerın ne için okunacağını kim belirlemiş ?Anlamları belli açıklamalarda fakat fazilet ve hikmetlerini de Allah mı bildirmiştir ?

"En güzel isimler Allah'ındır, artık O'na onunla (esmaları ile) dua ediniz! Allah'ın isimlerini (mânâsını) saptıranları terket! Yapmış oldukları şeyden dolayı yakında cezalandırılacaklar."

(Araf suresi 180. ayet)

“Allah’ın 99 ismi vardır. Kim bunları ezberlerse (îman eder ve ezbere sayarsa) Cennete girer” buyurulmuştur.(Hadisi Şerif)

“Kim bunları (Esmâ-i Husnâ’yı) mânâlarını anlayarak sayar, bunlarla Allah’ı zikrederse Cennete girer.” (Hadisi Şerif)

Bazı duaların faziletlerini Peygamber Efendimizin (s.a.v) hadisi şeriflerinden öğreniyoruz.Örneğin salavat getirmenin fazileti,kelime-i tevhid okumanın faziletleri nelerdir ya da mesela Hz.Yunus (a.s) duası,Musa (a.s) duası okununca nelere iyi geleceği gibi.Örneğin Felak,Nas gibi sürelerin nazara iyi geldiklerini,Fatiha suresinin hastalığa ve birçok şeye iyi geldiğini,Yasin suresinin 10 derde dava olduğunu evlenmekten hastalığa kadar vs. bunları hep hadisi şeriflerden öğreniyoruz.

Eğer işin havas kısmını sorarsan da yani belli adetlerle,belli ayetleri okumak gibi vs.bunların bazılarını da zamanında yaşamış büyük islam alimlerinin yazdığı kitapları araştırıp,derleyip bir araya getiren çeşitli dua kitaplarından öğreniyoruz.Bu havas kısmı hakkında çok fazla bir bilgim olmadığı için buradaki sorularına işi bilen birilerinin cevap vermesi daha doğru olacaktır.

3-Kur'an bilmiyorum latin harflerle okuyorum anlam kayması oluyormuş okumamam mı lazım ? Günah mı işliyorum böyle okursam helak mı olurum ? Musibet mi gelir başıma ?

Kur'an'ı okumaktan hiçbir şey bizi alıkoymamalı.Latin harflerle okuyunca Kur'an hatmedilmiş sayılmıyormuş mesela,bunu diyanete sormuştum ve ordan bu şekilde bilgi verdiler.Bazı yerlerde de araştırınca böyle olduğunu okudum.Ama bu demek değil ki sen latincesinden okuyorsun diye Allah sana hiç sevap vermeyecek.Kur'an'ı okumanın ayrı sevabı var,dinlemenin ayrı sevabı var Kur'an başlı başına bir mucize bizler için.O yüzden mealini de okumalısın,latincesini de.Tabi ki fırsat bulduğunda en güzeli arapçasını da öğrenmek.Bizler şimdi başka bir yabancı dil öğrenmek için bile birbirimizle yarışıyoruz,İngilizcemiz gelişsin diye uğraşıyoruz.Allah için Arapça'dan Kur'an'ı güzel bir şekilde tecvidli okumaya çalışmak,öğrenmeye çalışmak ne güzeldir bir düşün.Latincede anlam kayması olsa bile senin niyetin orada Allah'ın ayetini bilerek değiştirmek değil,Allah senin niyetini biliyor.O yüzden başına bir musibet gelmez,helak olmazsın.Sen orada Allah'ı anmak için Kur'an okuyorsun.Allah şüphesiz bizim eksikliklerimizi tamamlayandır ve çok merhametlidir.Kalbi o anda kendisiyle meşgul olan bir kulunu hiç helak eder mi? O çok şefkatli,bizleri de çok seviyor.Hiçbir güç,hiçbir vesvese O'nu her halimizde anmaktan seni ve bizleri alıkoymasın inşallah.

• Like 1

• 0

"O cok sefkatli bizleri cok seviyor " evet yazdiginizi okuyunca gozlerim doldu iyi ki muslumanim ve

Allah beni seviyor . Kendim biliyor olsam da bu kadar icten yazmaniz duygulandirdi.. Allah razi olsun sizden

verdiginiz bilgiler cok kiymetli .. İlk sorumu eksik yazmisim Allahin istedigi bir kul olursak derken

namaz kilip dua edip istedigi sekilde yasarsak demekti aslinda orasi..

Aslinda kastim suydu hastalik icin su duayi nazara bu duayi deniyorya

icimizden geldigi gibi yakarip hergun 1 sayfa kuran okusak olmaz mi ?

Tabi hadisler de deniyorsa onu bilmiyprdum yalniz gecen bi yazi da

efendimizin hadis namina bisi birakmadiginin altini ciziordu yazi..

Kuran da yazmiosa kim nereden anlamis hangi dua neye

iyi gelio...

Saygilar...

• 0
"O cok sefkatli bizleri cok seviyor " evet yazdiginizi okuyunca gozlerim doldu iyi ki muslumanim ve

Allah beni seviyor . Kendim biliyor olsam da bu kadar icten yazmaniz duygulandirdi.. Allah razi olsun sizden

verdiginiz bilgiler cok kiymetli .. İlk sorumu eksik yazmisim Allahin istedigi bir kul olursak derken

namaz kilip dua edip istedigi sekilde yasarsak demekti aslinda orasi..

Aslinda kastim suydu hastalik icin su duayi nazara bu duayi deniyorya

icimizden geldigi gibi yakarip hergun 1 sayfa kuran okusak olmaz mi ?

Tabi hadisler de deniyorsa onu bilmiyprdum yalniz gecen bi yazi da

efendimizin hadis namina bisi birakmadiginin altini ciziordu yazi..

Kuran da yazmiosa kim nereden anlamis hangi dua neye

iyi gelio...

Saygilar...

Allah sizden de razı olsun kardeşim.Önemli olan tabi ki içimizden geldiği gibi de dua etmek.Yani illa ki sen hastalıktan kurtulmak istiyorsan şu sureyi oku,yoksa kendi başına dua edersen şifa bulamazsın gibi bir şey düşünmek tabi ki yanlış olur.Zaten okuduğumuz sureler de Kur'an'dan neticede.İster açıp Yasin suresini okursun,ister her gün 1 sayfa Kur'an okursun.Önemli olan Allah'a yönelmek.Ama Peygamber Efendimiz mesela nazar değenler için felak,nas surelerini okumayı tavsiye etmiştir.Bazı yerlerde hadisi şeriflerin tamamen bozulduğu da söylenir.Ama biz namaz kılarken ne şekilde kılacağımızı,abdest alırken ne şekilde alacağımızı hep hadisi şeriflerden öğreniriz.O zaman bunlara da Kur'an'da geçmiyor diye inanmayıp yapmamamız gerekir.Oysa ki Peygamber Efendimiz bize Kur'an'ı açıklamak için rehberlik etmiştir.İslam çünkü sadece manevi hayatı düzenleyen bir din değil mirastan tutun da her çeşit alana kadar sosyal hayatımızı da düzenler.Bu yüzden de Peygamber Efendimizin açıklamaları önemlidir.Bunun için de zaten hadisi şerifleri güvenilir kaynaklardan öğrenmek gerekir.Diyanet gibi mesela.

Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:

“Her gece Yasîn sûresine devam edip, bu hâl üzere iken vefât eden kimse şehid olur.)

(Kur’ân-ı kerîmdeki bir sûre, okuyana şefaat eder, dinliyenin affına sebep olur, âhırette korktuğundan emin olur. Bu Yâsin sûresidir.”

“Ölüm hastası yanında Yâsin-i şerîf okununca, her harfi için bir melek gelip rûhun kolay çıkmasına duâ eder. Yıkanırken yanında bulunurlar. Cenazesi ile birlikte giderler. Namazında, defninde bulununlar ve hep duâ ederler.”

“Şeytanlar, Yasîn sûresinden ve bir de Haşr sûresinin son kısmı ile Mu’avvizeteyn sûrelerinden kaçarlar.”

“Kabristana giren kimse, Yasîn sûresini okusa, o gün meyyitlerin azâbları hafifler. Meyyitlerin sayısı kadar, ona da sevâb verilir.”

“Yanında Yasîn-i şerîf okunan hasta, suya kanmış olarak vefât eder ve doymuş olarak kabre girer.”

“Müslüman bir hasta yanında Yasîn-i şerîf okunursa, Rıdvân ismindeki melek Cennet şerbeti getirir. Suya kanmış olarak rûh teslim eder. Doymuş olarak kabre girer. Suya ihtiyacı olmaz.”

“Yasîn okuyunuz. Onda on bereket vardır. Aç okursa, doyar. Çıplak okursa, giyinir. Bekâr okursa, evlenir. Korkan okursa, emin olur. Mahzun okursa ferahlar. Misafir okursa, seferde yardım görür. Kayıp bulunur. Hasta okursa şifâ bulur. Ölü üzerine okunursa azabı hafifler. Susayan okursa, suya kavuşur.”

“Bir kimse ana-babasının veya birinin kabrini her Cuma ziyaret eder ve orada Yasîn okursa Allahü teâlâ ona, Yasîn’in her harfi miktarınca mağfiret eder.”

“Kur’ân-ı kerîmin kalbi Yasîn’dir. Muhakkak ki o dertlere şifâdır. Allahı ve âhıret yurdunu dileyerek bir kimse Yasîn’i okursa, Allah kendisini mutlaka bağışlar.”

“Her gece Yasîn sûresini okuyan kimse, muhakkak sûrette şehid olarak ölür.”

“Cuma geceleri Yasîn sûresini okuyan kimse, Allahü teâlânın magfiretine kavuşmuş halde sabahlar.”

Bu sadece Yasin suresi ile ilgili alıntı yaptığım hadisi şerifler.Biz Allah'a nasıl ki inanmakla mükellefsek,Hz.Muhammed'in (s.a.v) de onun kulu ve elçisi olduğuna inanmakla mükellefiz.Allah'ın elçisi,sevgilisi bizlere bu sureler buna iyi geliyor okuyun diye bildirdiyse bunların doğruluğunda şüphe yoktur.

[TABLE]

[TR]

[TD]

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(İhlâs sûresini okumak, Kur'an-ı kerimin üçte birini okumaya denktir.) [buhari]

(On kere İhlâs okuyana Cennette bir köşk verilir.) [İ. Ahmed]

(Yatarken yüz kere İhlâs okuyan Cennete girer.) [Tirmizi]

(Sabah namazından sonra 11 kere İhlâs okuyana, Cennette bir köşk verilir.) [Haraiti]

(Sabah namazından sonra 12 kere İhlâs okuyan, Kur'an-ı kerimi dört defa hatmetmiş gibi sevaba kavuşur.) [bezzar]

(Sabah akşam üç kere İhlâs ve Muavvizeteyni okumak, bela ve sıkıntılardan korur.) [Tirmizi]

(Evine girerken İhlâs okuyan yoksulluk görmez.) [T.Kurtubi]

(İhlâs okuyan Müslümana Cennet vacib olur.) [Nesai]

(Bir kimse, sefere çıkarken 11 kere İhlâs okusa, Allahü teâlâ, seferden dönünceye kadar onun evini muhafaza eder.) [İ. Neccar]

(Arefe günü, [besmele ile] bin kere İhlâs okuyanın bütün günahları affolur ve her duası kabul olur.) [Ebu-ş-şeyh]

(Bin kere ihlâs okuyan kendini Allahü teâlâdan satın almış olur.)[Râfi’î]

(Cuma namazından sonra, yedi kere İhlâs ve Muavvizeteyn okuyan, bir hafta kazadan, beladan ve kötü işlerden korunur.)[İbni Sünni]

(Yatarken Fatiha ve İhlâs okuyan kimse, ölümden başka her şeyin zararından emin olur.) [İbni Abdilber]

(Üç şey kendisinde bulunan, Cennete dilediği kapıdan girer: Kul hakkını ödeyen, her namazdan sonra 11 defa ihlâs sûresini okuyan, katilini affederek ölen.) [berika]

(Cana, mala, ırza dokunmayıp, içkiden de sakınarak, İhlâs sûresini yüz kere okuyan müslümanın elli yıllık günahı affolur.)[beyheki]

(50 defa İhlâs sûresini okuyan müslümanın 50 yıllık günahı affolur.) [Darimi]

(Yatarken Fatiha ve İhlâs okuyan, ölüm hariç her şeyden emin olur.) [bezzar]

(Cuma namazından sonra yedişer defa İhlâs, Felak ve Nas sûrelerini okuyanı, Allah bir sonraki cumaya kadar kötülüklerden korur.) [İbni Sünni]

Resulullah efendimiz, bir yeri ağrıdığında Felak ve Nas sûresini okur, üzerine üfler ve ağrıyan yeri mesh ederdi. (Buhari)

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Bu da sadece İhlas suresinin fazileti ile ilgili hadisi şerifler.Düşün ki bir ihlas suresi okuyunca Kur'an'ın 3'te 1'ini hatmetmiş gibi oluyorsun.Eğer bunun böyle olduğunu Allah Peygamberimize bildirmeseydi,Peygamberimiz doğru olmayan bir şeyi hiç bizlere söyleyebilir miydi?Allah bizlere işte indirdiği surelerle bile kolaylıklar vermiştir.Sen kendine nazar değdiğinde bir oturuşta Kur'an okuyamazsın mesela ama hemen ihlas,felak,nas okursan nazara iyi gelir.Bunu asla Kur'an'ı okuma tamamen anlamında söylemiyorum sakın yanlış anlaşılma olmasın.Demek istediğim bu gibi şeyler bizler için birer kolaylık olsun diye de Allah tarafından Peygamberimiz aracılığıyla bildirilmiştir olabilir.Şüphesiz ki bunun hikmetini sadece Allah bilir.

• 0

Cok haklisiniz her gece yasin okumaya baslayali 1 hafta zaman oluyor sukur ki kuranla tanistim derdim sayesinde Rabbimin huziruna hic cikmadigim kadar cok cikiyorum 1/2 aydir

verdiginiz yasin ornegi bir tesaduf olamaz :)

Hic suphesiz efendimize ve sozlerine sonsuz inaniyorum

bilgi kirliligi yuzunden yada cahillikten sordum bu sorulari..

Vakit ayirip cevap verdiginiz icin Allah yar ve yarfimciniz olsun

Rabbim bizi yolundan ayirmasin ... Ve yine cok sukur muslumaniz...

• 0

Niyetin önemi var burda arkadaşım. bazı esmaları okuduğunda hayatında oluşan gelişmelere göre neye yaradıklarını neden öyle dendiğini anlıyorsun.

mesela ben şahsen Ya Musavvir esmasının neden birinin rüyasına girmek için veya kalp gözünün açılması için okunduğunu anlamamıştım. Bana göre manasına göre farklı şeylere yarıyabilirdi. Sonra okudum ve yaşadığım şeyler kesinlikle düşündüğümün aksini kanıtladı. Kısacası Esmaları şuna okuyun buna okuyun diyen kitaplarda, şemsül maarif gibi, birşey bilinip de deniyor. Denemek ve yaşamak senin elinde.

• Like 1

• 0

Kısaca cevap vermeye çalışayım. Dua ve esma okumada bir şey yok. Duayı ve esmayı binleri / on binleri bulan sayılarda okumak bidattır. Kur'an-ı Kerim'in her ayeti şifadır. Ayetlere yüklenen faziletlerin herhangi bir doğruluğu olmadığı gibi neredeyse tamamına yakını abesle iştigal eder.

Kur'an-ı Kerim'i Türkçe mealinden okumanın hiçbir sakıncası yoktur, hatta sizin için daha faydalıdır. Çünkü Kuran düz olarak, anlamadan okunacak bir kitap değil, anlayarak okunması ve ibret alınması gereken bir kitaptır.

• 0

Archngel siz de farklı bir fikir öne surdunuz işte bu yuzden ınsanların kafası karısıyor ve benım anlamak ıstedıgım olay da tam bu işte sordugum sorular da tam bunların cevabını istiyor..