Jump to content
Sign in to follow this  
teykel

Celal Ve Cemal Risalesi

Recommended Posts

Cezalandırıcı Allah'tan affedici Allah'a sığının. Esmaların / isimlerin hakikatlerini bilen bir kimseye kuşkusuz ilimlerin anahtarları verilmiştir ve bu kadarı yeterlidir. Çünkü bu ayetlerin ayrıntılarının zikredilmesinin amacı, bu ilmin girişini öğretmek, kaynağını göstermektir. Hiç şüphesiz bu üstün bir kaynaktır. Allah bizi ve seni asılsız iddialardan korusun.

Uyarı :

Bil ki, ey kardeşim ! Aziz Kur'an, Allah'ın hakkı ile ilgili olarak bize iki yoldan hitap eder. Kur'an ' daki bazı ayetlerde bize, bizden başkalarının halleri, sergiledikleri tavırları, varlığımızın nereden başladığı, nereye varacağımız öğretilir. Bu birinci yoldur.

Kur'an ' ın diğer bazı ayetlerinde ise, bize hitap edilir ki, bunlar aracılığı ie O' na hitap edelim. Bunlar da iki kısımdır :

Bir kısım ayetlerde O' na fiili olarak hitap etmemiz telkin edilir. " Namazı kılın, zekatı verin " (Bakara,110) , " Haccı ve umreyi Allah için tamamlayın "(Bakara,196) ayetlerinde olduğu gibi.

Diğer bazı ayetlerde ise O' na lafzi olarak hitap etmemiz telkin edilir: " Bizi dosdoğru yola ilet " (Fatiha,6) , " Rabbimiz ! İman ettik bizi bağışla " (Mü'minun,109) , " Rabbimiz ! Unutur veya yanılırsak bizi sorumlu tutma " (Bakara,286) ayetlerinde olduğu gibi.

Bunlar gibi çok sayıda ayet vardır. Ama Kur'an bunun dışında bir şey ihtiva etmez. Allah'ın kelamını okuduğun zaman ifadelerin bölümlerine dikkat etmen gerekir.

Örneğin şu ayeti okuduğunda:" Mü'minlerle karşılaştıkları vakit. Derler ki: " burada dur ve " iman ettik " sözünü açıkla. Dur sonra de ki " Şeytanları ile başbaşa kaldıklarında ise, derlerki " burada da dur, sonra de ki : " Biz sizinle beraberiz, biz onlarla sadece alay ediyoruz " (Bakara,14). Dur, sonra de ki : " Gerçekte Allah istihza eder " (Bakara,15)

Bu ayetleri bu şekilde bölerek okursan , sırlarını öğrenirsin, hitap yerlerini, durumların, sözlerin ve davranışların hikaye edildiği ifadeleri ve olguların birbirleriyle olan uyumunu ayırt edersin. Bunu unutma. Maksat açığa kavuştu, o halde dizginleri çekelim.

 

Risaleler-1 ,Celal ve Cemal Risalesi , Muhyiddin İbn Arabi (k.s.)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...