Jump to content
Renan

1 Ayda Kaç Kilo Verilir?..

Önerilen İletiler

1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

 

1 ayda kaç kilo verilebileceği tamamen kişinin kilosuna, yaşına, uyguladığı diyet programına ve yaptığı egzersizlere bağlıdır. Uzmanların tavsiyesi gün boyu gıdalar ve içecekler yoluyla alınan kalorinin harcanan kalori miktarından 500 kalori az olması yönünde. Bu sayede sağlıklı kilo verebilir ve verdiğiniz kiloların kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Yine tavsiye edilen, 1 ayda verilebilecek kilo miktarı 4 kilo olarak belirlenmiş.

 

Yaz ayları yaklaştıkça biriken kilolardan kurtulmak, en azından bir miktarını vermek neredeyse herkesin ortak derdi. Yine aşağı yukarı herkesin ortak bir başka derdi ise bu diyeti son dakikaya bırakmak. Bu yüzden 1 ayda kaç kilo verilebileceği çok merak ediliyor. Doğru ve sağlıklı olan, diyeti zamana yayarak kiloları yavaş yavaş vermektir. Bu süre içinde beslenme alışkanlıkları da değişiyor ve verilen kilolar aynı hızda geri alınmıyor. Düzenli egzersizler kilo kaybına yardımcı olduğu gibi vücuda şekil veriyor. Çünkü zayıf olup şekilsiz bir vücuda sahip olmak da mümkün.

 

Öncelikle şunu söyleyeyim; “haftada 2 beden küçülün”, “ayda 10 kilo verin”, “mucize yöntemle 1 ayda 15 kilo”, “bu hapı alın ve diyet yapmadan ayda 10 kilo verin” gibi başlıklarla gördüğünüz diyetlere ve zayıflama ürünlerine itibar etmeyin çünkü bu diyetler vücudunuzda kalıcı hasarlara yol açabileceği gibi bin bir zorlukla kaybettiğiniz kiloları çok kısa bir sürede geri almanıza neden olacaktır.

 

Hangi doktora, hangi beslenme uzmanına sorarsanız sorun hiç biri bu tip “şok” diyetleri tavsiye etmeyecektir. Kilo vermedeki ilk amaç güzel görünmek ya da “o” elbisenin içine girebilmek değil, fazla yağlardan kurtulup, besleyici bir diyet programı ile daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak olmalıdır.

 

Bizim Sağlık Bakanlığı bu konularda pek açıklama yapmaz ancak Amerikan Kalp Derneği tek veya iki çeşit gıdalarla beslenip hızlı kilo verenlerde kalp hastalıklarına yakalanma riskinin önemli oranda arttığını belirtiyor. Yine aynı derneğin raporuna göre sadece 2 tip gıdayla beslenmenin sürekliliği olmadığı için kişi normal beslenmesine dönünce giden kilolar hızla geri geliyor.

 

Hızlı kilo vermenin bir diğer riski ise safra kesesi taşı oluşumu. Çok hızlı bir şekilde kilo kaybetmek safra kesesinde ağrı ve enfeksiyona neden olan taş oluşumunu tetikliyor.

1 Ayda Sağlıklı Olarak Verebileceğiniz Kiloyu Arttırmak

 

Ayda 4 kilo vermenin sağlıklı olduğunu yazımızın başında belirtmiştik. Bunu 5 kiloya çıkartmak için aldığınız kaloriyi azaltmak yerine egzersiz süresini uzatmayı deneyebilirsiniz. Kilonuza ve yürüyüş temponuza bağlı olarak değişmekle birlikte günde 1 saat ekstra yürümek ortalama 200-300 kalori yakmanızı sağlar. Eğer bu yürüyüşü her gün yapabilirseniz diyetinizde bir değişiklik yapmanıza gerek kalmadan ayda 1,5 kilo fazladan verebilir ve 1 ayda verdiğiniz kiloyu 5.5 yapabilirsiniz.

 

Kalori kontrolü önemli ve başarılı bir diyetin olmazsa olmaz şartı. Bu nedenle değerli kalorileri boş kaynaklardan almaktan kaçının. Şekeri, şekerli içecekleri, beyaz ekmeği, hazır gıdaları, yağlı atıştırmalıkları olabildiğince az tüketin.

 

Tuz, vücudun fazla su tutmasına neden olur. Eğer çok tuzlu gıdalar tüketirseniz tartıya çıktığınızda istediğiniz oranda kilo kaybetmediğinizi görebilirsiniz. Olabildiğince az tuzlu yiyin, yediğiniz yemeklere ekstra tuz eklemeyin.

 

Diyet yapsanız da yapmasanız da bol bol su içmeniz gerekiyor. Düzenli egzersiz yapıyorsanız atılan terle birlikte kaybedilen mineralleri yerine koymak için daha fazla su içmelisiniz.

 

Gece saatlerinde karnınız kazındıysa ve bir şey yemeden duramıyorsanız diyet yoğurt, meyve salatası, sebze gibi sağlıklı alternatiflere yönelin.

 

Bazen insan dayanamıyor ve bir öğünde hatta tüm gün boyu diyeti bozarak aşırıya kaçabiliyor. Böyle bir günden sonra “nasılsa diyet bozuldu” demeyin. Ertesi gün diyetinize ve egzersizlerinize kaldığınız yerden devam edin. Yaptığınız egzersizi biraz daha uzatarak önceki gün aldığınız fazla kalorilerin önemli bir kısmından kurtulabilirsiniz.

 

Günde kaç kalori almalıyım yazısında cinsiyet ve yaş gruplarına göre bir günde alınması gereken ortalama kalori miktarları hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Bu tablodan yararlanarak zayıflamak için diyet listenizin kaç kalori olması gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

 

Yapması en kolay egzersizlerden olan yürüyüş diyetinizle birleştiğinde kilo vermenizi hızlandırabilir. 1 saat yürüyüş kaç kalori sayfasında çeşitli kilo aralıklarına göre yürüyüşle yakılabilecek kalori miktarı tablosunu bulabilirsiniz.

 

Sağlık koşullarınız uygunsa koşu gibi nabzı yükselten kardio egzersizleri özellikle yakılması zor bel ve kalça bölgesindeki fazla kilolar için etkili bir yöntemdir. Koşmak kaç kalori yakar sayfasından yarım saat koşarak yakılabilecek kalori oranlarını öğrenebilirsiniz.

 

Önlemler: 20 kilo ve üzeri fazlalığı bulunanlar için bir beslenme uzmanı tarafından oluşturulan diyet programları tavsiye edilmektedir. Çeşitli sağlık koşulları nedeniyle ilaç kullanıyorsanız diyete başlamadan önce doktorunuza danışın. Düzenli spor yapan biri değilseniz egzersizlerinizi yavaş yavaş arttırın ve bir anda vücudunuza yüklenmeyin. Hedeflediğiniz kilo ne olursa olsun birinci günden çok az kalorili bir diyetle ağır sporu kesinlikle birleştirmeyin.

  • Like 1

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

×