Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Atatürk‘ün Son Sözü İlk Kez Açıklandı

Recommended Posts

ataturk-un-son-sozu-ilk-kez-aciklandi-4959686.Jpeg

 

 

Atatürk'ün hayatıyla ilgili 20 yıldır araştırmalar yapan hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Ali Güler, Atatürk'ün ölmeden önce son sözünün "Aleykümesselam" olduğunu söyledi.

 

 

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 76'ncı yıldönümünde tüm Türkiye'de düzenlenen törenlerle anılıyor.

 

 

ATATÜRK'ÜN SON SÖZLERİ "ALEYKÜMESSELAM"

 

 

Atatürk'ün hayatıyla ilgili 20 yıldır araştırmalar yapan Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Ali Güler, Atatürk'ün pek bilinmeyen son günlerini Vatan gazetesine anlattı. Güler, Atatürk'ün ölmeden önce son sözünün "Aleykümesselam" olduğunu söyledi.

 

 

İşte Ali Güler'in anlatımıyla Atatürk'ün son günleri;

 

 

Atatürk'ün hastalığı ilk olarak 1938 Ocak ayında Yalova'da belirti verdi. Kanamalar ve kaşıntılar başladı. Doktorlar sirozdan şüpheleniyorlar. Fransızlar Hatay meselesinin çözümünde geri adım atar endişesiyle hastalığı duyurulmuyor. Programını aksatmıyor. Hatta hastayken Mersin seyahatinde askeri birlikleri bile denetliyor.

 

 

ZEHİRLENMEDİ

 

 

Atatürk iddia edildiği gibi Mason doktorlar tarafından civalı ilaç verilerek zehirlenmedi. O dönem civalı Saligran adlı bir idrar söktürücü kullanıyordu. Araştırmalarımda gördüm ki 1950'ye kadar civasız bir diüretik yok. Tıp alemi böyle bir ilaçla daha tanışmamış bile.

 

 

ÖLÜM NEDENİ KANLI KARACİĞER İLTİHABI

 

 

Atatürk'ün ölüm sebebi siroz denilen kanlı karaciğer iltihabı. Doktor raporlarına nedeni Alkol kullanması. Ani bir şekilde ölmediği için otopsiye gerek görülmemiş

 

 

GECE ÖLMEDİ

 

 

Atatürk'ün ölüm anının gece olduğu ancak tören yapılamayacağı gerekçesiyle 09.05 olarak ilan edildiği iddiası doğru değil. Son dönemi dakika dakika raporlandı

.

"VEFAT EDENE KADARKİ 38.5 SAAT KONUŞMADI"

 

 

Atatürk'ün son komaya girişini Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Hasan Rıza Soyak anlatıyor. Özel hekimi Prof. Dr. Neşet Ömer İrdelp Atatürk'ten dilini uzatmasını istiyor ama Atatürk dilini içeri çekiyor. Kafasını sağa çevirip, biriyle konuşur gibi "Aleykümesselam" diyerek 8 Kasım 1938 saat 19.00'da komaya giriyor. Vefat edene kadarki 38.5 saat boyunca konuşmuyor.

 

 

"AZRAİL'E SELAM VERDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

 

 

Ben Nahl Suresi 32'inci ayet ve Vakıa Suresi 91, 92'inci ayetlerde anlatılan inançlı bir insanın ölüm anının gerçekleştiğine inanıyorum. Kuran-ı Kerim'de anlatıldığı gibi Atatürk'ün ruhunu almaya gelen Azrail'e selam verdiğini düşünüyorum." ifadesinde bulundu.

 

Atatürk‘ün son sözü ilk kez açıklandı - Milliyet.com.tr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bunu daha önce de duymuştum, doğrusunu Allah(cc) bilir.. Rabbim rahmet eylesin, cennette efendimize komşu eylesin..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Allah rahmet eylesin mekanını , makamını cennet eylesin ...

maneviyatı derin olan birinden duymuştum , Atatürk ; bu dünyada güneş ne ise berzahta öyle parladığını söyledi ...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nahl-32: Bunlar o kimselerdir ki, Melekler ruhlarını tertemiz olarak alır ve onlara “Selam size, yaptıklarınızın karşılığı olarak cennete girin!” derler.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Atatürk'ün ölüm sebebi siroz denilen kanlı karaciğer iltihabı. Doktor raporlarına nedeni Alkol kullanması.

 

Atatürk'ün alkole bağımlı sirozdan vefat ettiğine dair genel kanının sebebi, Türk doktorlarının sirozu alkolle ilişkilendirmesidir. Kaldı ki, ilk raporda karın içinde sıvı (asit) toplanması meydana geldiği belirtilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk'ü muayene eden Fransız Prof. Dr. Fessenger şöyle diyor, "Bu hastalığın sırf içkiden geldiği yolundaki düşünce doğru değildir. Benim, Fas, Tunus ve Cezayir'den gelen birçok müslüman hastalarım var ki, ömürlerinde ağızlarına herhangi ispirtolu bir içki koymamışlardır. Dolayısıyla hastalığın daha başka ve önemli sebepleri olduğunu kabul etmek lazımdır."

 

Dudaklarına alkol değmemiş olan Mehmet Akif Ersoy'un da sirozdan vefat ettiğini unutmayalım.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...