Jump to content
devrikcumle

Menderes Mandalina Festivali

Recommended Posts

749561811370.jpg

 

 

 

 

 

İzmir Menderes Belediyesi, 29-30 Kasım'da ilk kez düzenlenecek olan Gümüldür Mandalina Festivali için tüm hazırlıkları tamamladı. Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, Double Tree By Hilton Otel'de bir basın toplantısı düzenleyerek festival hakkında bilgi verdi. Satsuma cinsi mandalinanın ince kabuğu ve zarıyla marka olduğunu ifade eden Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, üreticinin düşük fiyat nedeniyle perişan durumda olduğuna dikkat çekti. Soylu, festivalle markalaşma, kooperatifleşme ve soğuk hava depolarıyla da üreticiye yerelde destek vermeye çalıştıklarını söyledi. "İzmir'de mandalina demek Gümüldür demektir " diyen Soylu, "İzmir'deki diğer mandalina üretilen yerlerdeki çiftçimiz de festivale katılabilir. Çünkü mandalinanın seçtiği topraklar Gümüldür'dür. Urla ve Seferihisar'daki üreticilerimiz bizim festivalimizde yer alabilir" diye konuştu.

 

 

 

62 yıldır üretiliyor

İlçeye ilk defa Karadenizli Nusret Şener tarafından getirilen Satsuma cinsi mandalinanın 62 yıldır üretiminin yapıldığını söyleyen Başkan Soylu, ilçenin poyraz almaması, lodosun güneyden esmesi nedenleriyle iklimin doğal sera etkisi yarattığını ve mandalinanın ince zarlı ve kabuklu olduğunu dile getirerek, "Bu yıl 65 bin 285 ton üretim bekliyoruz. 7 bin kişiye ekmek veriyoruz. Mandalina, her yıl ilçeye 45 milyon lira girdi sağlıyor. Türkiye mandalina üretiminin yüzde 16'sı İzmir'de üretiliyor" dedi. Bülent Soylu, yerel yönetim olarak hangi konularda destek vereceklerinin sorulması üzerine ise, "Mandalina pazarını geliştirmek ve uluslararası pazarlara açmak için festivaller düzenliyoruz. Üreticinin durumu içler acısı. İnşallah masraflarını çıkarırlar diye ümit ediyoruz. Gümüldür'e soğuk hava deposu yapıp, üreticinin fiyat düşükken malını saklayıp daha iyi fiyatlara satmasını istiyoruz. Kooperatifimizi de ayağa kaldırıp canlandırmak istiyoruz" diye konuştu.

KAHRAMAN DURAK

 

 

 

Sağlık deposu 'Satsuma'

Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, satsuma mandalinasının sağlık açısından birçok faydası olduğunu belirterek, "Satsuma mandalinası zengin bir B ve C vitamini kaynağıdır. Kanı temizler, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Yüksek tansiyonu düşürmede etkisi olan ürünün damar sertliği ve felce faydası da vardır. Sinirleri yatıştırıcı etkisi olan satsuma mandalinası, gribe iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir." dedi.

 

 

 

Festival programı

Festivalde "Çocuk Gözüyle Mandalina" adlı resim sergisi düzenlenecek. Gümüldür Amfi Tiyatro'da ise "Gümüldür'den Mandalina Anıları" adı altında yörenin mandalina üreticilerinin katılımıyla söyleşi gerçekleştirilecek. "Mandalina Kabuklarıyla Yaratıcılık" etkinliğinde de sanatçılar mandalina kabuklarından neler yapılabileceğini katılımcılara aktaracak. Ege Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü'nden Dr. Mehmet Tutar da satsuma mandalinası ıslah çalışmalarıyla ilgili sunum gerçekleştirecek. Festivalin ilk gününde akşam kortej yürüyüşü gerçekleştirilecek. Kortej sonrası ise Haluk Levent ve Kurtalan Ekspres konserleri var. Festivalin ikinci gününde ise çocuk oyunları ve animasyonlar gerçekleşecek. Resim ve fotoğraf sergisi ile halk dansları gösterilerinin yer alacağı festivalde İrem ve köpeği Cash de gösterisiyle festivale renk katacak. Kapanış ise Bengü'nün konseriyle olacak.

 

1526088_10152623911169387_7194180887891899081_n.jpg?oh=692ece4052a77534da9f3cd1bf0eb8ab&oe=55084AF8&__gda__=1423489938_331b5c0ea63ead45c81956318736b8bd

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...