Jump to content
Melâl

Ebru Sanatı, UNESCO Mirasında

Recommended Posts

Kadim sanatlarımızdan ebru, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO)'nun “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi'ne girdi.

 

24 Kasım'da UNESCO'nun Paris'teki merkezinde başlayan görüşmeler 29 Kasım'a kadar devam ediyor. UNESCO tarafından en başarılı dosyalardan biri olarak görülen Ebru sanatçısı Atilla Can'ın hazırladığı ebru dosyası, biraz önce yapılan görüşmeler sonucunda söz konusu listeye kabul edildi. Artık ebru sanatı “Dünyanın Ortak Mirası".

90 ülkenin katıldığı UNESCO toplantılarını büyük bir heyecanla takip eden, minyatür ve ebru sanatçısı Suna Selma Koçal: "Bugün burada bir tarih yaşandı. Bir Türk olarak bu mücadelenin kalbinde olmak bana büyük bir onur verdi. Ebru sanatımız artık dünyanın ortak mirası olarak kabul edildi. Tarih, bu mücadelenin içinde olanları asla unutmayacak, emeği geçenleri ayakta alkışlayacaktır. Tek hedefimiz cânım Türkiye'min bayrağını dalgalandırmaktı."

2009 yılında ilk kez ebru sanatçısı Atilla Can'ın, UNESCO ve Birleşmiş Milletlere gönderdiği dilekçelerle başlayan serüven, bugün zaferle sonuçlandı. Yazdığı dilekçelerde ebru sanatının gelecek kuşaklara aktarılması, koruma altına alınması ve dünyada her yıl eylül ayının ikinci cumartesi gününün "Dünya Ebru Günü" olarak kutlanmasını talep eden Can: "Yaklaşık 6 yıldır bu projeyle uğraşıyorum. Bundan tam 2 yıl önce UNESCO Paris merkez binasının önünde kendime bir söz verdim. UNESCO binasını boydan boya ebru ile kaplayacağım ve ebru sanatının gelecek kuşaklara aktarılması için elimden gelen her türlü çabayı sarf edeceğim. Şu an Paris'te Türk bayrağını göndere çektik ve sanırım böylelikle sözümü tutmuş oldum. Bu bir bayrak yarışıydı. Ebru sanatıyla güzellikler ortaya çıktı. Türkiye UNESCO Milli Komisyonu bayrağımızı devraldı. Kültür Bakanlığımızın büyük katkılarıyla özverili çabalarıyla sonuca vardık. Başta Kültür Bakanımız olmak üzere, büyükelçimiz Hüseyin Avni Botsalı'ya, Türkiye UNESCO Milli Komisyonu Başkanımız Öcal Oğuz'a, Araştırma Eğitim Genel Müdürümüz Okan İbiş'e ve dünyadaki tüm ebru sanatçılarına çok teşekkür ediyoruz.” diyor.

 

72888397770d3fa7c4d4e2a4cd60.jpeg

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...