Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Amak-ı Hayal

Recommended Posts

29568b50-b547-4c8a-99c8-fb2f02bc421c-1.jpg

İkinci Meşrutiyet Dönemi'nin önemli fikir insanlarından Filibeli Ahmed Hilmi, A'mâk-ı Hayâl adlı eserinde insanlığın temel meselelerine eğiliyor: Yaşamın anlamı nedir? İnsanın varoluş amacı nedir?

Ruh ve madde âlemi arasında varlığın hakiki manasını arayan Raci'nin yolu nihayet bir gün, mezarlıktaki küçük kulübesinde yaşamını sürdüren Aynalı Baba ile kesişir. Benliğini şüphe ejderhasına teslim etmek üzere olan Raci'nin kafasındaki sis perdesi, bundan sonra yavaş yavaş dağılır ve bizleri tadına doyamayacağımız heyecanlı bir yolculuğa çıkarır.

Kitapta Ahmed Hilmi Bey, roman kahramanı Raci'nin yaşadıklarıyla felsefenin insanı gerçek mutluluğa ulaştıramayacağını göstermek istemiştir. Ona göre gerçek mutluluk, Evrenle Yaratıcı arasında bağı kurarak bu ilişkiyi bütünlemektir. İslam'da bu görüşü dini yönden benimseyip açıklayan kişilerin başında Hallac-ı Mansur, Nesimi, Zünnun-i Misri, Şebusteri, Şeyh Attar, Muhiddin-i Arabî gelmektedir.

Kitaba bu yönüyle bakıldığında; kitap okura eşsiz bir düşünme sahası bırakmaktadır.

(Tanıtım Bülteninden)

Rabıta hallerini, diğer adıyla astral seyahatde yaşanılanları anlatan , insana hayal ederek düşünmeyi ögreten önemli bir eser. Tavsiye ederim.

Birkaç hafta önce kitabı aldım ve ilk birkaç sayfasını okuyabildim malesef bazı sözcükleri tam olarak anlayamıyorum normalmi acaba ne yapsam bilemedim?

Birkaç hafta önce kitabı aldım ve ilk birkaç sayfasını okuyabildim malesef bazı sözcükleri tam olarak anlayamıyorum normalmi acaba ne yapsam bilemedim?

çok fazla olmasada kitapda osmanlica türkçesiyle yazilmis sözler ve siirler mevcut belki bunlari anlamakda zorlanmis olabilirsiniz. Yeditepe yayinlarindan sadelestirilmis bir sekli yayinlandi onu okuyabilirsiniz.

çok fazla olmasada kitapda osmanlica türkçesiyle yazilmis sözler ve siirler mevcut belki bunlari anlamakda zorlanmis olabilirsiniz. Yeditepe yayinlarindan sadelestirilmis bir sekli yayinlandi onu okuyabilirsiniz.

evet kaknüs yayınlarının yeni çıkardığı kitabıydı benim aldığım ama sadeleştirilmiş halini almayı düşünüyorum teşekkür ederim öneri için hemen bakıyorum:)İnciseL senin okuduğun hangi yayınevinin acaba?

Guest JUDG

Sizlere halife olmak üzere programlanan insanın,epifiz den çıktından sonraki hallerini muhteşem anlatan bir eser.(filibeli Ahmet hilmi efendi)Ben astral yapıyorum,benim huddamim var.astral deneyimlerim var diyenler bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.epifizden avatar çıkışınızı okuyarak yaşadığınızı hayal edin bakalim kurtuluşunuz varmıymış.yazilanlar kadar kolaymıymış.astrali yapmak bu sistemde imkansız.hadi yaptin diyelim yani diyelim.bedeniniz olur bu işler yazılanlar ve cizilenlerde olduğu gibi hiç değil.bizler zaten yapanları biliriz.iste fırsat bu kitabı okuyunuz.ya beynin algı oyunuyla karşı karşıyayız yada.....

Edited by JUDG