Jump to content
Guest Lucky

Şeyh Said İsyanı

Recommended Posts

Şeyh Said isyanı ile ilgisi olduğu iddiasıyla Burdur'a sürgün edilen Said Nursi,aşağıdaki sözleriyle kıyamı başlatan Şeyh Said'in baş kaldırısına karşı çıktığını ifade etmiştir.

"Yaptığınız mücadele kardeşi kardeşe öldürtmektir ve neticesizdir. Türk milleti İslâmiyete bayraktarlık etmiş, dini uğrunda yüz binlerle, milyonlarla şehid vermiş ve milyonlar veli yetiştirmiştir. Binaenaleyh kahraman ve fedakar İslam müdafiilerinin torunlarına, yani Türk milletine kılınç çekilmez ve ben de çekmem."

Teşekkürler Lucky,çok önemli bir konuya parmak basmışsın burda,çoğu kişi şeyh said ile Said-i Nursi'yi birbirine karıştırıyor...

Guest maviankh
son ısteklerı ogullarının kendılerınden sonra asılmasıydı.ama mahkeme yönetımı ıkı sıra paralel dar agacı kurdurdu ve ogullarını babalarının gözunun önunde astıktan sonra ,babaları asmıstı..

Sizin söylediğiniz Seyit Rızadır oda asılmıştır 1938 de Dersim olaylarında yaşı küçültülerek 78 iken 54'e indirilmiş, 17 yaşındaki oğlu Hüseyinde yaşı büyültüp 21'e çıkarılmış

son isteği ''Beni oğlumdan önce asındı'' Ama kabul edilmedi ve oğlu Hüseyin gözleri önünde asıldı.

Guest Dilçem

Objektif bir tarih oldğunu düşünmüyorum.Şuan ki tarih kitaplarınında fazlasıyla gerçekten saptırılmış ve yanlı olduğunu düşünüyorum.50 sene önceki tarih kitaplarının içeriğiyle şimdiki tarih kitaplarının içeri bir değil heralde günlük aldığımız gazeteler bile yanlı ve güçlülerin tekelinde bir ülkenin tarihini tüm gerçkleriyle objektif olarak yazacaklarını düşünmüyorum komik geliyor kulağa.Bir cana kıymakta ayrı konu tabiki insanlar düşünceleri için dar ağacındalar.

anladığım kadarıyla bir kısım diyorki şeyh sait isyankardır cezasını çekmiştir diğer tarafta yine anladığım kadarıyla suçsuz olabilir ona haksızlık yapılmıştır diyor bende tarafsız bir kişilik olarak her iki tarafında hataları olabilir belki de provakasyon olabilr diyorum sadece benim görüşümdür yalnış anlaşılmasın tartışmaları hiç sevmem