Jump to content
  • 0
ebralNur

Sürüngenler ile Yardım

Question

İyi günler arkadaşlar, kendim de konunun ne olduğunu tam algılayamadığım için buraya açtım,

benim sorunum şu ki; ben eskiden korku filmi de izleyebilir, belgesel de izleyebilirdim. Gerçekte fare yılan görmüşlüğüm bile vardır, fakat tam zamanını bilmesem de bir iki yıldır sanırım ; böcek, sürüngenler, yılanlar, kurtçuklar v.s .ekranda dahi görsem böyle sanki kalbimde bir şey var, hareket etmeye başlıyor sanki anlam veremedim. Araştırıyorum bulamadım, bazılarına da sordum yine bulamadım,hani korkanlara bile sordum acaba böyle korkuyla psikolojiyle alakalı mı diye anlamadım.Yardımcı olursanız sevinirim. Yani onlar hakkında şimdi yazınca bile oldu, onların isimlerini yazınca yani. Ki bir şeye bakamaz oldum :( Bunun sebebini bilen bir işte havas olsun, psikolog olsun yardımcı olursa sevinirim ya da böyle bir şey başına gelen var mı?

Yani bu kıpraşma gibi bir şey, sanki orada bir şey geziyor gibi nasıl anlatsam bilemedim, baya rahatsız edici, hani böyle uyuz gibi bazen kaşınırsın öyle değil,mesela uyuz devam eder.bunda ise sadece kalp kısmında oluyor ve ciddi ciddi rahatsız ediyor . ve fotoyu kapatınca geçiyor.

6 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Bende de oluyor aynısı,soğuk kanlı hayvanlar.. Ablam adını bile söylesek yılanın, gözlerini kapatır kulaklarını eli ile tıkar bağırmaya başlar... Hocalara götürdü kaç kez annem.. Bende ürküyorum ,ilk defa bu yaz yılan gördüm hala daha gözlerimin önünde ... Sevimli yaratıklar değil korkmanız ürkmeniz normal ,,, önceden olmaması şimdi olması garip ama yinede herkesin çok sevmediği hayvanlar...

• 0

Psikiyatride sebepsiz sekilde ve birden bire ortaya çikan bu tür korkulara mantiksiz fobi veya özgül fobi denir...Hayatinizda gelisen olumsuz durumlardan kaynaklanan endiseleriniz veya korkulariniz bu tür fobilerin olusmasini tetiklemis olabilir fakat gerçekte bilimsel olarak aniden gelisen bu tür fobilerin sebepleri henüz tespit edilmis degil. Normal hayatinizi etkileyecek sekilde ise bir uzmandan yardim alabilirsiniz. Tedavisi kesinlikle olumlu.

• 0

Yani evet Hak Aşığı vardı komşumuz öyle,plastik yılan bile oldunu bilse kaçardı.Ama yani mesela bir kaç yıl önce hatırlıyorum, sürüngenlerle ilgili tvde kadın anlatıyor bakıyorum baya aynı onun sevdiği gibi izliyordum (kedi köpek sever gibi oda onların hayranı işte evde besleyenlere sadece anlam veremezdim sonuçta hayvan hele çocuğu olanlar,ama korkum yoktu)yine bişi olsa bakmak isterim, bir adı vardı aslında çok sevimli bence rengi filan çok güzel,ama işte şimdi hiç bakamıyorum hani böyle bir korkum oldu desem o da yok çok şükür.ama hepsinde öyle ,özellikle tüysüz yavru bir farede bile öyle olabiliyorum.anlamadım:(

Psikiyatride sebepsiz sekilde ve birden bire ortaya çikan bu tür korkulara mantiksiz fobi veya özgül fobi denir...Hayatinizda gelisen olumsuz durumlardan kaynaklanan endiseleriniz veya korkulariniz bu tür fobilerin olusmasini tetiklemis olabilir fakat gerçekte bilimsel olarak aniden gelisen bu tür fobilerin sebepleri henüz tespit edilmis degil. Normal hayatinizi etkileyecek sekilde ise bir uzmandan yardim alabilirsiniz. Tedavisi kesinlikle olumlu.
Hımmm anladım, fotoya bakmazsam çok etkilemiyor, ama böyle denk gelince enteresan. acaba neyin endişesi çok teşekkür ederim Melal

• 0

Yani bu kıpraşma gibi bir şey, sanki orada bir şey geziyor gibi nasıl anlatsam bilemedim, baya rahatsız edici, hani böyle uyuz gibi bazen kaşınırsın öyle değil,mesela uyuz devam eder.bunda ise sadece kalp kısmında oluyor ve ciddi ciddi rahatsız ediyor . ve fotoyu kapatınca geçiyor.

Bu anlatiklariniz mantiksiz fobilerde en sık görülen belirtiler; kalbiniz çarpar/sıkışır, nefesiniz daralir, gögsünüz sıkışır, terleme/ titreme olur, uyusma / karincalanma olur, bas dönmesi, bayilma hissi olur, idrara gitme istegi olur v.b...Korktugunuz nesneyle karsilasinca yasadiginiz bu duygulari, o nesneyi düsündügünüz ve hayal ettiginizde de yasayabilirsiniz. Özgül fobilerde duyulan korku mantiksiz oldugu kadar aşırıdır.

• 0

bunların hiç biri olmuyor ,ki kalbimde rahatsızlık olduğu halde normalde nefes darlığı çekerim ama görünce bunlar olmuyor sadece o kıpraşma hareket eden bişi=)

Diğerleri de olmasın inşallah Rabbim vermesin. çok şükür onlar yok, inşallah ben bir psikologa gideyim ,bu özgül fobi ise tedavisi çabuk oluyor dimi

• 0
bunların hiç biri olmuyor ,ki kalbimde rahatsızlık olduğu halde normalde nefes darlığı çekerim ama görünce bunlar olmuyor sadece o kıpraşma hareket eden bişi=)

Diğerleri de olmasın inşallah Rabbim vermesin. çok şükür onlar yok, inşallah ben bir psikologa gideyim ,bu özgül fobi ise tedavisi çabuk oluyor dimi

Bazi psikologlar bu sorunu kisilik yapisi yada huy olarak fazla önemsemiyor fakat uzman bir psikolog mutlaka yardim edecektir ve kisa sürede ve kalici olarak tedavi olabilirsiniz.

• Like 1