Jump to content
Sign in to follow this  
sessiz nehir

Diş Eti Çekilmesi.

Recommended Posts

Diş eti çekilmeleri sorunun erken tespiti sayesinde diş etlerinizde çok fazla hasara neden olmadan çözülebilecek rahatsızlıklardan biridir. Bu yazımızda diş eti çekilmeleri nedenleri ve tedavi yöntemleri ile ilgili bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Diş eti çekilmesi basitçe açıklamak gerekirse diş yapısında ve özellikle dişin çene kemiğiyle birleştiği alanda meydana gelen bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların sonucunda oluşmaktadır. Dişin çene kemiğiyle birleştiği yerdeki yumuşak doku ve sonrasında dişin yerini sağlamlaştıran diş etleri ağızda bulunan bakterilerin sayısının arması ve diş ve diş eti arasında birikmesinden dolayı iltihaplanıp çekilmektedir. Diş eti çekilmeleri basit iltihaptan oluşup bazı antibiyotiklerle tedavi edilebileceği gibi ileri vakalarda diş eti çekilmesi sonucu sağlam bir diş bile yuvasından çıkarak kaybedilebilmektedir.

Günümüzde kullanılan tedavi yöntemlerinde diş eti tedavilerinde dişlerin kaybedilmemesi için gereken en önemli şey erken teşhistir. Erken teşhis için yılda en az 2 kez diş hekiminizi ziyaret ederek genel ağız ve diş kontrolü yaptırmalısınız.

 

Diş eti çekilmeleri için kullanılan tedavi yöntemlerine geçmeden önce diş eti çekilmesi sebepleri ile ilgili bazı bilgiler verelim.

[h=2]Diş Eti Çekilmesi Nedenleri ve Aşamaları[/h]Diş etlerinin çekilmesi ağızda aşamalar halinde meydana gelmektedir. Bu aşamalardan birincisi diş eti iltihabıdır. Diş eti iltihapları dişin yapısına ve dişin altında bulunan yumuşak dokuya çok fazla zarar vermez. Diş fırçalarken ya da sebepsiz yere oluşan kanamalar diş eti iltihabının habercisi olabilir. Diş eti iltihapları zamanında tedavi edilmezse daha ciddi sorunlar olan Beriyodont iltihabına ve diş eti çekilmesine neden olur. Beriyodont iltihabı dişi tutan çene kemiği üzerinde etkili bir iltihap türüdür. Dişin çene kemiğine tutunduğu bölgede boşluklar yaratarak dişin sallanmasına ve ileri aşamalarda sağlam dişin kaybedilmesine neden olmaktadır.

Diş eti çekilmesi nedenleri arasında gösterilen ana nedenlerden biride dişin etrafında oluşan plaklardır. Bu plaklar özenli olmayan ağız ve diş bakımı ile dişin yanlış fırçalanması neticesinde ortaya çıkmaktadır. Plak diş yüzeyinde bakteri kümelerinin artması sonucunda dişe yapışan tabakalardır. Mesela sigara kullanıyorsanız dişlerinizin çevresinde biriken bakterilerle mücadele etmek için ihtiyaç duyulan oksijen seviyesinde azalma olacağı için diş etleri bakterilere daha yavaş tepki gösterecektir.

Diş eti çekilmeleri doğru ve zamanında tedaviye başlanmazsa tüm ağız yapısını ve dişleri etkileyen bir hastalıktır. Diş eti çekilmesi sorunu yaşamak istemiyorsanız dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalısınız. Geceleri yatmadan önce dişlerin arasında kalan yemek artıklarını diş ipi ile ya da diş arası fırçası ile temizlemek buralarda bakteri kümeleşmesini engelleyecektir. Ayrıca eczane ve marketlerde bulabileceğiniz antiseptik ağız gargaraları diş fırçası ve diş ipi ile ulaşamadığınız alanlarda kalan bakterilerin sayısını azaltacaktır. Ayrıca diş eti bakımı için evde uygulayabileceğiniz bazı basit yöntemler bulunmaktadır.

Diş eti çekilmeleri için öncelikle ağız hijyeni ve diş bakımını tam olarak yapmalısınız. Sonra dişleriniz için gerekli vitaminleri, antioksidanları, lifleri içeren taze sebze ve meyveleri sıkça tüketmeniz bu hastalıktan uzak durmanıza yardımcı olacaktır. İşlenmiş şeker ve un diğer gıdalara göre daha fazla bakteri üretimine neden olmaktadır. Bunları içeren gıdaları azaltmanız ve bu gıdaları tükettikten sonra dişlerinizi fırçalamanız önemlidir. Diş eti iltihaplanması sırasında bol bol kalsiyum ve C vitamini içeren gıdalar tüketmeniz iltihabın daha kısa sürede geçmesini sağlayabilir.

Yukarıda saydığımız tüm doğal çözümlere rağmen diş eti iltihabı, kanaması veya diş eti çekilmesi ile ilgili bir şüpheniz varsa hemen bir diş hekimine görünmenizi tavsiye ederiz. Diş hekimi tarafından yapılacak muayene sonrasında diş eti çekilmesinin hangi aşamada olduğu ve tedavi yöntemlerinin ne olması gerektiği konularında daha net karar verilebilir. Diş eti çekilmesi tedavisinde operasyona gerek kalmadan uygulanabilen tedavi yöntemleri olduğu gibi ileri aşamalarda olan diş eti çekilmeleri için lokal anestezi kullanılan cerrahi operasyonlar gerekebilmektedir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kesinlikle dag kekiği kullanin hemen durduyor bende baslamisti ki dis dusuyor kokunden, bide on dislerimden baslamisti arkada baslasana...Ibrahim Saracoglu onermisti sabah ogle aksam kaynatilmis suyuyla ilidiktan sonra fircalanacak hergun taze hazirlanacak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...