Jump to content
Sign in to follow this  
Perina

Sevdiğinin Araması İçin Dua

Recommended Posts

Bu duada, Allah'ın esma-yı hüsnası (güzel isimleri) içerisinde özellikle iki ismini belli sayılarda okuyacağız: Ya Fettah ve Ya Vedûd isimlerini.

 

Bilindiği gibi Allah'ın 99 esmasından biri olan "Ya Fettah" kapıları açan, zorlukları ve engelleri fetheden, yolları açan gibi anlamlara gelir. Yine Allah'ın güzel isimlerinden biri olan "Ya Vedûd" da sevgi, aşk ve sevda, muhabbet ve sevecenlik gibi anlamlara gelir. Amacımız açısından düşünecek olursak (amacının sevdiğinin araması olduğunu hatırlayalım) bu isimlerin ne kadar etkili olduğunu kavramış oluruz.

 

Şimdi sevdiğinin araması için duanın uygulama aşamalarını birlikte görelim:

Sevdiğinin Araması İçin Duanın İşlem Basamakları

 

Tüm duaların tatbikinden önce yapıldığı gibi, sevdiğinin araması için duada da evvela, ruhsal ve bedensel temizlik, ilk şarttır. Bedensel temizlik adına abdestin, ruhsal temizlik adına da namazın önemini hatırlayalım. Öyleyse bu duada da öncelikle abdest alıp sonrasında iki veya dört rekatlık nafile namazı kılmamız gerekiyor.

 

Abdestli ilgili şunu belirtmeliyim ki gusül abdesti alma olanağın varsa, daha faziletli ve temizlik açısından daha faydalı olacaktır. Namaz için de iki veya dört rekatlık bir nafile namaz kılmalısın.

 

Abdest ve namaz akabinde ellerini gökyüzüne açıp hafif bir sesle (mırıldanarak) 99 defa Ya Fettah esmasını, hemen ardından da 99 defa Ya Vedûd esmasını okuman gerekiyor.

 

Burada, önce Ya Fettah'ın ardından da Ya Vedûd'un okunmasının hikmeti şudur: Önce, aradaki engellerin kaldırılması sonrasında da sevgilinin kalbinin sana karşı sevgi ve muhabbet ile dolması umulur.

 

Sevdiğinin araması için duanın tamamlanması için bu esmalar 99'ar kez okunduktan sonra şu dua okunur:

 

"Allah'ım, yücelerden yücesin, kimse bilmez nicesin. Sen mevcudiyetiyle malum, mahiyetiyle meçhul olan Yüceler Yücesi'sin. Biliyorum ki senin bir kez "Ol!" demenle oldu bütün varlık alemi. Bütün varlıklar, varlıklarını Sana borçlular. Sen, istediğini istediğin anda yapmaya güç yetiren yegane Kudret Sahibi'sin. Şu garip kulun senden, sevdiğinin araması için duada bulunuyor. Varlığının ve birliğinin hürmetine beni geri çevirme. Beni, içimdeki aşk ateşinin kavurucu yangınıyla baş başa bırakma."

 

Sevdiğinin araması için dua isimli bu dua, bir hafta boyunca her gün 5 kez, 5 vakit namazdan sonra tekrar edilmeli. Allah'ın izniyle bir hafta sonra etkisini gösterir.

 

Sevdiğinin Araması İçin Dua ve Birkaç Uyarı

 

Evet, dua, özetle bu kadar. Ancak, önemli bir uyarıda bulunmak zorundayım ki burada, mühim olan kısım, Allah'ın esması olan Ya Fettah ve Ya Vedûd isimleridir. Ardından gelen dua, anlam olarak,sevdiğinin araması için herhangi bir ifade de olabilir. Veya sen içinden nasıl geliyorsa öyle de edebilirsin duanı.

 

alıntı

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...