Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

'İşsiz Kalmam' Düşüncesiyle Tercih Edilen Bölümler...

Recommended Posts

'İşsiz Kalmam' Düşüncesiyle Tercih Edilen Bölümler

 

Türkiye'de ilk defa Erciyes Üniversitesinde açılan İbranice ve Ermenice bölümlerde eğitimgören öğrencilerin tamamına yakınının bu bölümleri, " mezuniyet sonrası iş bulma sıkıntısı yaşamam" düşüncesiyle tercih ettiği belirtildi.

 

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Hülagü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de ilk defa İbranice ve Ermenice bölümlerini geçtiğimiz yıl açtıklarını, bu yıl ise iki bölüme de olan ilginin beklentilerinin üzerinde gerçekleştiğini söyledi.

 

Gençlerin genellikle bu bölümleri " iş garantisi" düşüncesiyle tercih ettiklerin belirten Hülagü, şunları söyledi:

 

"Artık gençlerimiz hayata gerçekçi bir gözle bakıyorlar. Türkiye'de ilk defa açılan bu bölümlerden mezunolacak tüm öğrenciler, büyük bir ihtimalle kamuda veya özel sektörde rahatlıkla iş bulabilecekler. Bunun bilincinde olan gençler, bu bölümleri tercih ediyorlar.

 

Türkiye'de bu dilleri bilen uzman veya akademisyen sayısı yok denecek kadar az. Biz de bu bölümlerimizde ders verebilecek hocalar bulamadığımız için yurt dışından öğretim üyesi veya görevlileri getiriyoruz. Dolayısıyla gençlerimizin bu bölümleri bitirdiklerinde iş bulma şansları çok yüksek."

 

Edebiyat Fakültesi İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Amer Muhammed Saleem ile Ermeni Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim görevlisi Arina Beridze, öğrencilerin derslere olan ilgilerinden oldukça memnun olduklarını söylediler.

 

Yıllardır ihmal edilen diller-

 

Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Göksel Türközü, Türkiye'de yıllardır ihmal edilen İbranice ve Ermenice dillerine ilginin her geçen yıl arttığını kaydederek, "Bu bölümlerde öğretim üyesi bulmakta oldukça zorlandık. Bu bölümleri bitiren öğrencilerimizin kamu veya özel sektörde iş bulma konusunda daha avantajlı olacaklar. Çünkü ülkemizde bu dilleri bilen sayısı oldukça az" diye konuştu.

 

Erciyes Üniversitesi İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümünde geçtiğimiz yıl 12 öğrenci eğitim görürken bu yıl 28 öğrenci, Ermeni Dili ve Edebiyatı Bölümünde geçtiğimiz yıl 6 öğrenci okurken bu yıl 15 öğrenci kayıt yaptırdığı da bildirildi.

 

-Öğrencilerin görüşleri-

 

İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü 2. sınıf öğrencisi Beyza Ekin, "Bazı insanlar İbranice bölümünde okuduğumu duyunca Yahudilere mi özeniyorsun? Neden bu bölümü seçtin?' gibi tepkiler gösteriyorlar ama ben bunlara aldırmıyorum. Önemli olan okul bitince rahatlıkla iş bulabilmem. Bence artık Türklerin İbraniceyi öğrenmesi gerekir" dedi.

 

İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü 1. sınıf öğrencisi İlker Baş ise Türkiye'de yeni açılan bir bölüm olduğu için Almanca ve İngilizce yerine İbranice bölümünü tercih etmediğini, dolayısıyla da ilk mezunların iş bulma şansının daha yüksek olacağına inandığını söyledi.

 

İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü 1. sınıf öğrencisi Davut Ali Biten de dünyanın birçok ülkesinde Yahudi nüfusu bulunduğunu ve azınlık olmalarına rağmen ticaret ve siyasette etkin olan bu topluluğun dilini öğrenmek için bu bölümü tercih ettiğini belirtti.

 

Ermeni Dili ve Edebiyatı Bölümü 2. sınıf öğrencisi Çiğse Baltacı da arşivlerde bulunan Ermenice belgeleri okuyacak uzman olmadığını öğrendiğini, bu bölüm açılınca da "iş bulma sıkıntı olmaz" düşüncesiyle tercih ettiğini söyledi.

 

Ermeni Dili ve Edebiyatı Bölümü 1. sınıf öğrencisi İsmail Polat ise geçtiğimiz yıllarda gazetelerden ErciyesÜniversitesinde İbranice ve Ermenice Bölümlerinin açılacağını okuduğunu belirterek, "O zaman bu bölüme kayıt yaptırdığımda 'iş bulmam çok kolay olur' düşüncesiyle imtihana girdim ve Ermenice bölümünü kazandım. Bu bölümde okuduğum için mutluyum" diye konuştu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...