Jump to content
Sign in to follow this  
Melâl

Ayvalık'ta ve Münih'teki 'Şeytanın Ayak İzleri'

Recommended Posts

Dünyamız, nesilden nesile anlatılan efsaneler ve olaylarla dolu. Türkiye'de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde öyle yerler var ki insanı hayrete düşürüyor. "Şeytanın ayak izi" denen yerler turistler tarafından epey ilgi görüyor.

 

 

28259348.jpg

 

İşte 'şeytanın ayak izlerinden' en meşhur olanları...

1855'te İngiltere'nin Devon kentinde çözülemeyen bir olay yaşandı. Geceydi. Yansıyan ışığın ardından karların üzerinde gizemli bir şekilde ayakizleri belirmeye başladı. Ayak izlerinin büyüklüğü 3,5 cm ile 6,5 santimetre arasındaydı... Geceyarısından sabaha kadar bedeni görülmeyen bir ayakizi tüm Devon şehrini gezdi. 160 kilometre boyunca şehrin çevresinden gezdi, evlerin yanından dolandı.

En son olarak bir evin çatısında görüldü ve ardından da kayboldu. İşte bu ayakizlerinin şeytana ait olduğuna inanılıyor.

 

28258458.jpg

 

Şeytanın olduğuna inanılan bir başka ayak izi de Münih'te karşımıza çıkıyor. Frauenkirche Kilise'sindeki izin de şeytanın ayak izi olduğuna inanılıyor. Ayak izi kilisenin hemen girişindeki holde yer alıyor. Ancak buradaki ayak izin Devon'dakinden biraz daha büyük olduğu görülüyor. Büyük dediysek ancak ortalama bir erkek ayağı kadar. 42 numara civarında diyebiliriz.

 

28258673.jpg

 

 

 

İnanışa göre 1468-1488 yılları arasında inşaa edilen bu kiliseye gelen şeytan, kilisenin penceresiz yapılacağını duyuyor. Bu fikirle çok eğlenen şeytan neşeyla ayağını yere vurunca da bu iz oluşuyor...

 

28258677.jpg

 

Türkiye'de de şeytanın ayak izi var. Ayvalık'a hakim tepenin üzerinde eski bir lav birikintisinde halen görülebilir. Ama en büyük ayak izi Türkiye'dekidir. İnanışa göre şeytanın bir ayağı bu tepeye, diğeri de karşı tepeye basarmış. Şeytanın ayak izinin olduğu çukur şu anda demir kafeslerle çevrilmiş, koruma altına alınmıştır.

 

28258815.jpg

 

Ziyaretçiler ayak izine para atıyorlar. Ama şeytandan ne dilediklerini ise sır gibi saklıyorlar. ABD, State Park'ta bir göl de, ayak izine benzediği için "Devil Lake" olarak adlandırılıyor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...