Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Halide Nusret Zorlutuna

Recommended Posts

1901 yılında istanbul'da doğan halide nusret, meşrutiyet döneminde kerkük'te mutasarrıflık yapmış olan ve hürriyet mücadeleleriyle tanınan avnullah kâzimî'nin kızıdır. halide nusret, ilk tahsilini ailesinden alır. kerkük'te özel hocalardan bir yandan türkçe'sini diğer yandan arap ve iran dillerindeki bilgisini kuvvetlendirmiştir. dünya savaşı'nın başladığı sıralarda istanbul'a dönerler ve halide nusret erenköy kız lisesi'ne devam eder. mütareke yılları başlayınca çalışmak zorunda kalan şaire darü'lmuallimat'ta imtihana girerek öğretmen olma hakkını kazanır. bu arada istanbul darülfününu'na –edebiyat fakültesi tarih bölümü- devam eder. özel olarak ingilizce öğrenir. 1926 yılında süvari yarbayı aziz vecihi zorlutuna ile evlenir. 1930 yılında ergün adlı oğulları ve 1938 yılında da kızları emine işınsu kızları dünyaya gelir. tanrı'nın kendisini öğretmen olsun diye yarattığına inanan halide nusret, 1957 yılında kendi isteği ile emekli oluncaya kadar çeşitli illerde öğretmenliğe devam etmiştir. son yıllarında yüksek tansiyon ve romatizmadan rahatsız olan zorlutuna, 1984 yılında vefat etmiştir.

 

 

zorlutuna'nın yazarlık hayatına girişi erenköy kız lisesi'nde orta tahsilini yaparken babasını kaybetmesi üzerine yazdığı “ağlayan kahkahalar” adlı yazısıyla olmuştur. bu yazısı 1917 yılında talebe defteri adlı derginin açtığı yarışmada birinci olmuş ve neşredilmiştir. on dokuz yaşında iken ilk romanı olan külleri kaleme almıştır. ayrıca türk kadını, kadınlar dünyası, aydabir, salon mecmuası, çınaraltı, çağrı, hilâl, defne, hisar, milli mecmua dergilerinde ve vakit, zafer, kudret, haber, yeni istanbul, sabah, hürriyet gazetelerinde yazıları yayınlanır.

 

 

halide nusret, genç yaşlarından itibaren sosyal kuruluşlarda ve hayır cemiyetlerinde çalışır. türk kadınlar birliği, türk ocakları, halk evleri, muallimler birliği, yardım sevenler derneği, çocuk haklarını müdafaa cemiyeti ve çocuk esirgeme kurumu (himaye-i etfal cemiyeti) yönetim kurullarında uzun yıllar hizmet verdi. 1975 yılı birleşmiş milletler tarafından “kadın yılı” olarak ilan edildiğinde “kadının sosyal hayatını inceleme ve araştırma derneği” tarafından düzenlenen sergi ve toplantıda halide nusret'e “ümmül muharrirat” (kadın yazarların annesi) unvanı verilmiştir. 1983 yılında ise basın yayın genel müdürlüğü ile türk basın birliği tarafından “basın mesleği'nde 50 yıl şerefli hizmet” belgesiyle plaket verilmiştir.

 

 

zorlutuna, şiirlerinde hece ölçüsünü; romanlarında da konuşulan türkçe'yi kullanmıştır. ince ruhlu, hassas şairlerimizden olan halide nusret, aynı zamanda yazı tekniğinin kuvvetiyle tanınmış kadın ediplerimizdendir.

 

 

ESERLERİ:

ŞİİR:

Geceden Taşan Dertler (1930)

Yayla Türküsü (1943)

Yurdumun Dört Bucağı (1950)

Ellerim Bomboş (1967)

 

 

ROMAN:

Küller (1921)

Sisli Geceler (1922)

 

 

ÖYKÜ:

Beyaz Selvi (1945)

Büyük Anne (1971)

Aydınlık Kapı (1974)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...