Jump to content
Sign in to follow this  
Alyadua

Alkolsüz Bira Nasıl Yapılır?

Recommended Posts

Alkol almak istemiyorsanız veya sağlık probleminiz varsa alkolsüz bira tercih edebilirsiniz. Bu birada da çok az oranda alkol bulunur ancak bu alkolün vücudunuza etkisi olmaz. Karbonhidrat içeren besinlerden nasıl ki alkolün etkisini almıyorsak alkolsüz biranın içerisindeki az miktardaki alkolden de etkilenmeyiz.

Alkolsüz biranın yapımı normal biranın yapımıyla tamamen aynıdır. Hatta ilk etapta bira alkollü/alkolsüz diye ayrılmaksızın üretilir ve daha sonra bu ayrım gerçekleşir. Öncelikle bira üretim aşamasındayken fermente olduktan sonra alkollü olan bira şişelenir ve tüketiciye sunulur ancak alkolsüz bira alkolünden arıtılır çünkü bira üretilirken alkol kendiliğinden oluşur ve onun biradan ayrılması gerekir.

Biradan alkolün ayrılmasının yolu birayı ısıtmaktır. Biranın kaynama noktası suyun kaynama noktasından düşüktür bu nedenle çabuk kaynar. Biranın içindeki alkol bu kaynama esnasında uçar ve alkol oranı 0.5 civarına düşünceye kadar kaynatılır. Bira kaynama noktasına getirilir ve bu noktada sabit tutulur ancak bu ısı işleminden tüm biranın malzemeleri etkilendiği için biranın tadı biraz değişebilir. Bu nedenle içki firmaları farklı yöntemler geliştirerek biranın tadını bozulmasını minimuma indirirler.

Diğer yöntem ise ters osmoz yöntemidir. Bu yöntemde tıpkı su arıtma işlemindeki gibi sadece su ve alkolün geçeceği delikler sayesinde biradan alkol ayıklanır. Daha sora biraya ayıklanan su tekrar geri katılır. Bu yöntemde bira kaynatılmadığı için daha lezzetli olur.

Biraya karbondioksit eklenerek bira gibi köpüklü olması sağlanır ve tüketiciye ulaştırılmak üzere şişelenir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...