Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Bir Italyan Gibi Spagetti Yapın...

Recommended Posts

Bir Italyan Gibi Spagetti Yapın

 

Soğuk suyla yıkanmaz, asla katı yağ kullanılmaz, kaynar olmayan suda pişmez. Spagettiyi İtalyanlar gibi yapmanın püf noktalarını öğrenmeye ne dersiniz?

 

Spagetti, Türk mutfağında da, en az İtalyan mutfağında olduğu kadar as bir yemek. Lezzetli ve değerli bir besin kaynağı olmasının yanı sıra çok da pratik. Ancak biz Türkler, pek de hakkını veriyor sayılmayız. Tereyağında yakıyor, soğuk suya tutuyor, ertesi gün bile yiyor, kısaca ona bir İtalyan yüreğinin kaldıramayacağı muameleleri yapıyoruz.

 

Türkiye'ye gönül vermiş bir İtalyan şef tarafından 10 yıl önce Koşuyolu'nda açılan Rosario, özellikle spagettileriyle göz dolduran bir lezzet durağı. Restoranın şu anki şefi Recep Akbaş neredeyse Rosario'nun yanında büyümüş. İtalyan mutfağına dair ne var ne yok hatmetmiş, gerçek bir İtalyan mutfağı tutkunu. Restoranda en çok beğenilen üç spagettisini; Deniz Mahsullü Spagetti’yi, İtalyan Usulü Bolonez Soslu Spagettiyi ve Aglio E Olio’yu Mutlu Mutfaklar için pişiren Recep Usta'dan bir İtalyan gibi spagetti pişirmenin püf noktalarını öğrendik.

 

LEZZETLİ SPAGETTİ PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI

 

1- Spagettiyi mutlaka kaynar suda haşlayın. Isınması yeterli değil, suyun fokur fokur kaynıyor olması gerekir.

 

2- Spagetti asla soğuk sudan geçirilmez. Haşlandıktan sonra hemen sosun içine atıp karıştırılır. Aksi takdirde spagetti hamur gibi olur.

 

3- Kaynama suyuna zeytinyağı koymayın. Bu da spagettinizin hamurlaşmasına neden olur.

 

4- Her spagettinin al dante (hafif diri) seviyesi farklıdır. Bazıları 7, bazıları 12 ve 14 dakikada pişer. Paketin üzerinde yazan süreye mutlaka uymak gerekir.

 

5- Bir spagetti asla toptan haşlanıp bekletilmez. Porsiyon porsiyon haşlamak ve öyle servis yapmak en iyisidir.

 

6- Bir spagettiye yapılacak en büyük günah ertesi güne bırakmaktır. Tüketeceğiniz kadarını yapın. Geri kalanını asla buzdolabına koyup, ertesi gün yemeye kalkmayın.

 

7- Gerçek bir İtalyan spagettisi, pomodora’sız (bir çeşit domates sosu), permesan peynirsiz, şarapsız ve sarımsaksız düşünülemez.

 

8- Spagettinin servis edileceği tabak 1 dakika önce ya kaynar suya tutulur ya da mikrodalga fırına konarak sıcak olması sağlanır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Permesan peynirini makarnaya katicaz sanirim da sarabi da makarnaya mi dokucez, yoksa yaninda mi icicez anlamadim :D Tum adimlari sos kismina dek dogru uyguluyormusum. Sos kismi da artik babamin tarifsiz gurmeligine kalmis. Spagettilerini sarimsakli yogurtlu mu isterler, yoksa sade mi yerler; aksam misafirlige gelen olacak mi sorusuna bagli olarak degisir :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...