Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Konservenin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır ?

Recommended Posts

Bozuk konserve nasıl anlaşılır: Marketlerden aldığımız konservenin son kullanım tarihleri geçmediği halde bozulduğunu anlamanın bir kaç yolu vardır. Bozuk konserve en iyi kutusuna bakılarak anlaşılır. Konserve kutusunun üstüne ve altına bakin, konserve ağızları düz ve bir deforme olmadıysa bu konservenin bozulmadığı anlamına gelir.

 

 

Konserve kaynadıktan sonra kavanozun kapağı bombeli ise pişerken hava almış demektir. O kavanoz tutmaz. Kapağı bombeli olmuş, hava almış bir konserveyi ya tekrardan kaynatmanız gerekir yada en kısa sürede onu tüketmeniz gerekir. Diğer türlü pişirmez veya tüketmezseniz bozulacaktır.

 

 

Konservenin bozulmaya başladığını kararmasından ve küflenmeden anlayabilirsiniz. Kavanozun içi özellikle konservenin en üst tabakası küflenecektir. Bu durumlarda dikkat edin, bunları tüketmeyin. Kış için konservelerini hazırladıktan sonra tek tek tüm kavanozları kontrolden geçirin, sonrasında saklayın. Ayrıca güneş almayan, soğuk bir alanda muhafaza etmeniz yararınıza olacaktır. Konserve en iyi bu ortamda muhafaza edilir.

 

 

Bozuk konserveyi anlamın başka bir yolu ise, kutuyu açarken ses ve hava çıkarıyorsa buda bozuk olduğu anlamına gelmektedir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...