Jump to content
Sign in to follow this  
frezya

Sözde Ermeni Soykırımına Atatürk Ne Diyordu

Recommended Posts

Sözde Ermeni Soykırımı İddialarına Karşı Atatürk Ne Diyordu?

 

 

 

 

 

 

 

Sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla Türkiye’ye uluslararası alanda yöneltilen suçlamalar karşısında milletçe kararlı bir tutum izlememiz ve her düzeyde gerekli tepkiyi göstermemiz gerekiyor.

 

 

Bakınız bu haksız suçlamalar konusunda Atatürk ne diyordu:

 

 

“Şüphe etmemek gerekirdi ki, Ermeni soykırımı konusundaki sözler, gerçeğe uygun değildir. Aksine, güney bölgelerinde, yabancı kuvvetler tarafından silahlandırılan Ermeniler, gördükleri koruyuculuktan cesaret alarak bulundukları yerlerdeki Müslümanlara saldırmaktaydılar. İntikam düşüncesiyle her tarafta insafsız bir şekilde öldürme ve yok etme siyaseti gütmekteydiler. Maraş’taki feci olay bu yüzden çıkmıştı. Yabancı kuvvetlerle birleşen Ermeniler, top ve ağır makineli tüfeklerle Maraş gibi eski bir Müslüman şehrini yerle bir etmişlerdi. Binlerce çaresiz ve suçsuz ana ve çocukları işkenceyle öldürmüşlerdi. Tarihte bir benzeri görülmemiş olan bu vahşeti yapan Ermenilerdi. Müslümanlar yalnız namuslarını ve canlarını korumak için karşı koymuş ve kendilerini savunmuşlardı. Yirmi gün süren Maraş soykırımında, Müslümanlarla birlikte şehirde kalan Amerikalıların, bu olay hakkında İstanbul’daki temsilciliklerine çektikleri telgraf, bu faciayı yaratanları, yalanlanamayacak bir şekilde ortaya koymaktaydı.

 

 

Adana ili içindeki Müslümanlar, tepeden tırnağa kadar silahlandırılan Ermenilerin süngülerinin baskısı altında her dakika öldürülmek tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyorlardı. Canlarının ve bağımsızlıklarının korunmasından başka bir şey istemeyen Müslümanlara karşı uygulanan bu zulüm ve yok etme politikası, uygar dünyanın dikkatini çekecek ve onları insafa getirecek nitelikteyken, aksinin yapıldığını iddia ederek ondan vazgeçilmesini isteme gibi bir teklif nasıl ciddi olarak kabul edilebilirdi?” (Nutuk, CHP İstanbul İl Başkanlığı Yayını, s. 348-349)

 

 

Şimdi, başta Atatürk’ün kurucusu olduğu Cumhuriyet Halk Partisi olmak üzere, bütün siyasi partilere, üniversitelere, sivil toplum örgütlerine düşen görev Türk milletine bu konuda yapılan haksızlıklara karşı güçlü bir tepki göstermektir. Bu konuda sessiz kalanlar veya yüzeysel, yetersiz tepkilerle durumu geçiştirmek isteyenler tarihin parlak sayfalarında yer almayacaktır.

 

 

Saygılar, sevgiler.

 

 

Onur Öymen

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ulusal Egemenliğimizi kutladığımız 23 Nisan günü adeta milli duygularla ve tarihimizle dalga geçer gibi çıkıp Ermenilere taziye mesajı gönderen Recep Tayyip Erdoğan ve ona tapanların okuması gereken bir yazı.

 

Yeni Şafak şimdi word+demli çay yöntemiyle hazırladığı belge ile Atatürk'ün Ermenilerden özür dilediğini falan yazmasın?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...