Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Basketbolda Şut Nasıl Atılır?

Recommended Posts

Günümüzde birçok genç futboldan sonra en çok ilgi çeken spor dalı olan basketbola büyük ilgi göstermektedir. Dünyanın en iyi spor organizasyonu olan NBA'den de etkilenen gençler NBA'de oynama hayali ile basketbol oynamaya başlıyor. Basketbolcu olabilmek için en önemli noktalardan biri şut atabilmektedir. Peki basketbol şut nasıl atılır?

 

 

Basketbol oyununda hücumları sonuçlandırabilmek ve sayı atabilmek için şut atmak gerekir. Şut atarken de uyulması gereken birçok temel nokta vardır. Basketbolda temel duruş adı verilen bir duruş şekli vardır. Özellikle savunmadayken ve şut atarken bu duruşu uygulamak gerekir. Şut atma esnasında temel duruş için bacaklar omuz hizasına kadar açılmalıdır. Bacakların omuz hizasına açılması ile birlikte dizler biraz olsun bükülmelidir. Bacaklar ile dizler gerekli konuma getirildikten sonra sporcunun başı karşıya doğru bakmalıdır. Bütün bunlar yapıldığı takdirde temel duruş pozisyonu alınmış olur. Bu esnadan sonra şutun atılışı sırasında eller göğüse doğru çekilmeli ve top ellerin içerisinde avuca değmeyecek şekilde parmaklar ile tutulmalıdır. Şut atma esnasında ayaklar ile el parmakları potaya doğru bakmalıdır. Bütün bunlar yerine getirildikten sonra şut atmak için konsantre olunmalı ve şut kolu öne eğilerek şut atılmalıdır. Basketbolda şut atma konusunda temel duruş pozisyonu ve ayakların konumu çok önemlidir. Ancak en önemli nokta şut atma esnasında konsantre olabilmektir.

 

 

Basketbolda şut atma becerisi çalışılarak arttırılabilen bir durumdur. Fakat adından söz ettiren şutörlerin birçoğu doğal yetenekleri sayesinde şut atma özelliklerini ön plana çıkarabilmişlerdir. Şut atmak çalışılarak bir seviyeye kadar çıkarılabilsede hiçbir zaman birinci bir sınıf atıcılığa dönüştürülemez.

 

 

Dünya üzerinde gelmiş geçmiş en iyi şutörlere örnek vermek gerekirse NBA yıldızı Reggie Miller, Ray Allen ve Kevin Durant örnek verilebilir. Türk basketbol tarihinde ise en iyi şutör olarak Harun Erdenay dikkat çekmektedir. Ayrıca Avrupa basketbolunda ise İspanyol basketbol efsanesi Juan Carlos Navarro en iyi şutörler arasına sokulabilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...