Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Ağda Lekesi Nasıl Çıkar?

Recommended Posts

Ağda lekesi son derece zor bir leke olarak bilinen ve çoğu zaman çıkarılamayacağı düşünülen lekelerden biridir. Ağda lekesi nasıl çıkar sorusuna cevap olarak ağdanın içerisinde çözündüğü maddelerin doğru kullanımı ve ağda kalıntısı olan bölgeye uygulanması cevabı verilebilir. Ağda eğer sir bazlı ise yağda çözünür, normal ağda ise suda çözünür. Kullanılan ağdanın cinsine göre işlem yapılırsa doğru sonuç alınması daha kolay olacaktır. Ağda lekesi çıkarmak için yapılması gereken işlem herhangi bir şekilde başka bir işlem uygulamadan yavaş hareketlerle yağ ile silmektir. Bölge üzerine yağ döküp bekletirseniz daha kolay bir biçimde çıkarmanız mümkün olacaktır.

 

 

Ağda lekesini çıkarmanın bir başka yöntemi ise aseton olarak bilenen ve bayanların oje çıkarmak için kullandığı üründür. Aseton içerisinde bulunan gliserin ve benzol formundaki organik bileşikler biraya geldiğinde pek çok maddeyi çözerek ortadan kaldırmaktadır. Ağdalı bölge üzerine pamuğa dökülmüş aseton ile yavaş hareketlerle yapılan silme işlemi sonrasında ağda kalıntılarının gittiği görülecektir. Fakat bu işlem sırasında çözücü maddeler kullanıldığından yıpratma durumu söz konusu olabilir.

 

 

Ağda lekesi çıkarmak için zeytinyağı, bebe yağı veya piyasada satışı yapılan ağda temizleme yağları tercih edilebilir. Su, sabun veya şampuan kullanmanın hiçbir faydası yoktur ve hatta ağdalı bölgenin daha kalıcı bir lekeye dönüşmesine sebep olacağından hiçbir işlem yapılmadan direk olarak yağ ya da aseton ile çıkarmak gereklidir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...