Jump to content
Sign in to follow this  
Alyadua

Vampir Efsanesi Nedir?

Recommended Posts

Film veya dizilerde, genellikle gotik ve havalı olarak resmedilen, yakışıklı ve güzel oyuncular tarafından oynanan vampir karakterlerinden dolayı, vampirler çok popülerleşmişlerdir.

İnsanlar korku filmlerinde, zombi, hayalet, ruh, uzaylı gibi yaratıklardan korkabilirlerken, vampirlere karşı sempati duymaktadırlar. Bu nedenle vampirlerle ilgili her şeye duyulan ilgi, merak artmıştır, hatta ve hatta bazı insanlar, bu durumu daha da ileriye götürüp kendi vampir modalarını yaratmışlardır.

Vampir efsanesi nereden türemiştir?

Vampir efsanelerine tarihsel açıdan bakıldığında, televizyon ekranında gördüğümüz karakterler kadar sevilmediklerini fark edeceksiniz. Her ülkenin kendisine göre bir hikayesi olabildiği gibi, bir hikaye birçok ülkeyi de etkilemiş olabilir.

En bilinen ve bizimle, yani Osmanlı ile de ilgisi bulunan vampir efsanesi:

Halk arasında, acımasızlığından dolayı, Romence, 'Şeytan' anlamına gelen Drakul olarak adlandırılan 2. Vlad, bir savaşta Osmanlılara yenildikten sonra oğullarını, Osmanlı sarayına rehin olarak gönderir. Oğulları sarayda eğitim alırlar ve iyi bir şekilde bakılırlar. Bu sıralarda babaları 2.Vlad, Boyarlar tarafından ülkesinden kovulur ve Macarlar tarafından öldürülür. Babaları öldükten sonra tahta yine aynı ismi taşıyan oğul Vlad geçer ve kendisine 'Şeytanın oğlu' anlamına gelen Drakula lakabını uygun bulur.

Krallığının ilk zamanlarında Osmanlı ile uyum içinde bulunan Vlad 'Drakula', zaman içinde vergi vermeyi reddetmeye ve isyanlara başlamıştır. Karakteri gittikçe bozulan Vlad kendi halkına işkence etmeye de başlamıştır. Halkı arasında suçlu, suçsuz, kadın, erkek, çocuk demeden insanları kazıklara oturtarak öldürmektedir. Artık yeni ismi 'Kazıklı Voyvoda'dır. Zaman içinde binlerce insanı işkence yöntemleriyle öldürmeye devam ettiği ile ilgili söylentiler artmıştır.

Günümüzde filmlerde resmedilen vampir karakterlerinin doğuşu da Romanya'da olmuştur. Bilinen en eski vampir romanlarından biri olan 'Drakula'nın yazarı, Bram Stoker'e kitabı için ilham olan olay, bir gün Romanya'da Vlad'ın şatosunu ziyaret etmesidir. Bu ziyaretten sonra şatodan çok etkilenen Stoker 'Drakula' kitabını yazmış ve bu kitap, 1900'lerin başında, Hollywood tarafından keşfedilip daha sonra, ilk 'Drakula' filmi çekilmiştir.

İlk çekilen filmden sonra birçok farklı drakula, vampir filmi çekilmiştir. Vampirler, sinemanın ilk yıllarında korku objesi olarak gösterilse de aslında hiçbir zaman korkulan bir yaratığa dönüşmemişler aksine her geçen gün popülariteleri artmıştır.

Bunun nedenleri arasında; İlk başlarda ruhsuz yaratıklar olarak düşünülen vampirlerin, acıma, empati ve sevgi duygusunu yoğun olarak yaşayan yaratıklara dönüşmeleri büyük rol oynamaktadır. Sonsuza kadar yaşamakla lanetlenmiş vampirler, sevdiklerini her zaman kaybetmeye mahkum üzgün varlıklar olarak düşünülmektedirler. İnsanlar bu üzücü durumdan gerçekten de çok etkilenmekte ve onlardan korkmak yerine, onlara acıma, şefkat ve sevgi duymaya başlamaktadırlar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...