Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Ahşap Mobilya Nasıl Silinir?

Recommended Posts

Ahşap mobilyalar evlerin en pahalı ve en özen gösterilmesi gereken eşyalarıdır. Bulunduğu mekâna sıcaklık katarak zenginleştirir. Sadece mobilyalarda değil parkeler, tepsiler ve benzeri eşya veya aksesuarlarda ahşap malzemenin kullanılması mümkündür. Böylesine kullanım alanının çok olduğu ahşap malzemelerin nerede nasıl kullanılması gerektiğinin bilinmesinin yanında temizliği hakkında da ayrıntılı bir bilgiye sahip olmak gerekir. Böylece uzun dönemde dayanıklı ve canlı ahşap mobilyaların kullanımı mümkün olacaktır.

 

 

Ahşap mobilyaların temizliğinden önce dikkat edilmesi gerekilen en önemli unsur kirletilmemesi gerektiğidir. Ancak çocukların olduğu evde veya kalabalık aile ortamlarında derken ahşap mobilyaların kir ve toza maruz kalmaksızın muhafaza edilmesi oldukça zordur. Özellikle de güneş ışığını direkt olarak alıp açık havaya çok fazla maruz kalan ahşap mobilyalarında temiz durabilmesi bir o kadar güç olacaktır. Bu yüzden öncelikle mümkün olduğu kadar ahşap mobilyaları güneş ışığına maruz bırakmamak, açık havanın temasını engellemek, leke veya asit içeren içecek dökülmelerine karşı korumak gerektiğinin altı çizilmelidir.

 

 

Ahşap mobilyaların temizliği özellikle marangozhanelerden temin edilebilecek koruyucu maddeler sayesinde yapılabilir. Bu maddeler mobilya üzerinde oluşabilecek toz veya leke oluşumunu engelleyecek ya da en azından geciktirecektir. Bu koruyucu maddeler ahşap temizleme malzemeleri, özel ahşap cilaları veya ahşap üzerinde leke çıkarıcı olarak geçmektedir. Bu malzemelerin kullanımı hem yüzeye zarar vermeyecek hem de derinlemesine bir temizlik sağlayacaktır.

 

 

Ahşap mobilyaların temizliğinde yumuşak dokulu bezlerin kullanılması önerilir. Özellikle mikro fiber nitelikteki bezler böylesi ahşap yüzeyler için işe yarayacaktır. Mikro fiber bezler hem kir tutucu hem de kiri derinlemesine temizleyici özelliğiyle yüzeylere zarar vermeden temizler. Mikro fiber bezlerin yanı sıra ipek veya kumaş malzemelerin kullanımı da işe yarayacaktır. Ahşap malzemeler hassas oldukları için özellikle ipeksi ürünler, yumuşak penyeler yüzeyi narin bir şekilde temizleyecektir. Eğer ki ahşap mobilyada dekoratif detayların bulunduğu ayrıntılı bölgeler varsa yumuşak uçlu toz yapımı fırçaların kullanımı önerilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...