Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Hoş geldin Mayıs! Veee Hıdırellez..

Recommended Posts

Hoş geldin Mayıs! Veee Hıdırellez..

Biliyor musunuz ve sizin oralarda hıdırellez ne tür ritüellerle kutlanıyor bilemiyorum ama Hıdırellezle ilgili bilinen en önemli bilgiler şu ki Hıdırellezde Kalbi temiz, Allah'a inanan insanlara yardım edermiş.

Rivayete göre böyle:)

Uğradığı yerlere bolluk, bereket, zenginlik sunarmış.

Dertlilere derman, hastalara şifa verirmiş.

Bitkilerin yeşermesini, hayvanların üremesini, insanların kuvvetlenmesini sağlarmış.

İnsanların şanslarının açılmasına yardım edermiş.

Uğur ve kısmet sembolüymüş.

Mucize ve keramet sahibidir.

Hıdrellez gecesi Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılıyor..

Hıdırellez baharın gelişini müjdeleyen Türk bayramlarından biri... Aslında sadece Türklerde kutlanan bir bayramda değil. Mezopotamya, İran, Anadolu, Balkanlar ve Akdeniz ülkelerinde de kutlanıyormuş. Hiristiyanlarda da doğanın uyanmasının ilk günü kabul edilip kutlanıyormuş.

Bu kısa bilgiden sonra gelelim neler yapılıp nasıl kutlandığına..

Peki neler yapılıyormuş bir bakalım?

Bekarlar hayırlı beraberlikler için 5 Mayıs akşamı gül ağacı altına minik bir seramik saksı içine su doldurup içine bir takı {tercihen yüzük}ertesi sabah bunu çıkartıp kısmetimle beni tez zamanda buluştur hayırlısı ile evleneyim diyor ve bu su ile yüz yıkanıp yüzük parmağa takılırmış...

Veya

5 MAYIS AKŞAMI; Gülün altına kağıda bir erkek ve bir kadın resmi çizip altına isimlerinizi kendi adını veya sevgilinizi istediğinizi birinin ismini yoksa eşim yazın. Vee hayırlı beraberlikler size daha çabuk gelsin...

Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır.

"DİLEĞİMİ HIZIR İLE İLYASIN denizde buluştuğu gibi benide tez zamanda dileğimle buluştur." diye niyet edilerek; Ev, bağ-bahçe, araba isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi gül ağacının altına istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlarmış.

Aynı zamanda dileklerini kırmızı kurdaleye bağlayıp gül ağacına asarlar.

5 Mayıs gecesinde evin kuzeye bakan penceresine bir kırmızı veya pembe zarf içerisine dileğinizi yazdığınız bir kağıt koyup asıp bekletebilir ertesi günde bu zarfı suya atabilirsiniz.

Ayrıca;

6 Mayıs'da EVDE TEMİZLİK YAPILMAZ, UN ELENMEZ, ÇAMAŞIR YIKANMAZ, DİKİŞ DİKİLMEZ, EKMEK YAPILMAZ, MAKAS AÇILMAZ, ELLE TUTULMAZmış.

Şenlik havasında bir gün geçirilir ve sevginiz huzurla özlemlerinizle birleşir. 6 MAYIS SABAHI; DİLEKLERİNİ DENİZE ATTIKTAN SONRA TÜRBEYE GİDİLİR DUA EDİLİR.. FAKİRE SADAKA VERİLİRmiş...

Bir yıl boyunca dileklerinin yerine gelmesini beklerler. Bazı kimseler de ateş yakıp, dilek dilerler. Ondan sonra yaktıkları ateşin üstünden atlarlar.

Ben ne yapacağım?

Aslında önceleri genelde bir gül ağacının dibine istediğim şeyin resmini çizer koyardım. Bir keseye de para koyar {bozuk para} sonrada o parayı bütün sene cüzdanımda taşırdım.

Bir kaç senedir dileğimi yazdığım bir kağıdı suya atmayı planlıyorum...

Bir gül ağacı bulabilirsem dibine belki yine bir şeylerde çizebilirim, kimbilir? :)

Baharınız kutlu ve çoook mutlu olsun!

NRL

Kişisel Gelişim uzmanı..