Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Hazine Bonosu...

Recommended Posts

Hazine Bonosu

 

En fazla bir yıl vadeye sahiptir. Kısa vadeli borçlanma için kullanılır. Hazine bonosu vade 1 yıldan kısa olmak üzere satılan kurum tarafından öngörülen vade sonunda bedelin bono sahibine ödenmesi sonucu bono sahibi faiz geliri elde etmiş olur. Bono sahibi vade sonunda anapara ve faiz geliri elde etmiş olur. Hazine bonosu hazine müşteşarlığı tarafından çıkarılır.

 

Hazine bonosu tanımı: Tarihi geldiğinde alacaklı olan kişiye ödenecek tutarı gösteren devlet tarafından basılan kağıtlara hazine bonosu denir. İngilizcesi ise treasury bonds dur.

Kamu sektörünün en büyük borçlanma kağıtlarından birisi olan bu bonolar son derece önemlidir. Ülkemizde hazine sürekli olan bu ihaleler açmakta ve büyük miktarda satışlar yapmak, gerekli nakit ihtiyaçlarına çözüm üretmekte.

 

Senetli bonolar ve cari hesap bonoları olarak ikitürü bulunan bu bonoların detayları şöyledir. İlkinde borç ve faiz oranları indekslenmektedir. Sabit olanda ise sabit faizden ve kazanç sabitliginden günü geldiginde ödemesi yapılan türdekilere denir.

 

Nasıl Hazine Bonosu Alınır

 

Hazine bonosu almak isteyenler için iki yol bulunur. Birincil piyasadan bono almak için hazinenin halka arz şekli satışlarından alınır. Yatırımcılar bu ihaleye katılabilir ve Merkez Bankasından hazine bonosu direk alabilirler. Hazine böylece birikimleri direkt olarak yatırımcı paralarını kendine çeker. İkincil piyasadan hazine bonosu almak içinse aracı kurumlar ve bankalar üzerinden işlem yapılması gerekir. Buna göre yatırımcı İMBK tahvil ve bono piyasasından satın alma yapabilirken, burada banka ile görüşür ve banka istedigi şartlara sahip bir bono bulur. Burada alıcı nominal tutarı, alış emri, itfa tarihi, fiyat/oran ve nominal tutar belirlenip, kesin alım pazarına iletilir.

 

Ayrıca bir seçenekte yatırımcı hazine bonosunu direkt olarak aracı kurumdan veya bankadan alır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...