Jump to content
Sign in to follow this  
кυвiŁαу

"Çak Kafayı, İndir Yere"

Recommended Posts

1237298422ataturk_canakkale_savasinda.jpg

 

"Harpteyiz. Yıldırım Orduları Komutanlık görevindeyim. Liman Von Sanders’in bizim orduyu da teftişe geleceği haberi geldi. Gerekli hazırlıkları yaptık. Komutan birkaç gün sonra geldi. Teftiş sırasında, askerler arasında çok zayıf, naif bir askeri görünce yanına gitti ve 'Böyle hastalıklı kişileri neden askere alırsınız, dal gibi adam' dedi ve askeri itiverdi. Bu ani darbeyle askercik de boş bulununca yere düşüverdi. Von Sanders, asker yere düşünce, ‘İşte görüyorsunuz, ayakta duracak hali dahi yok, bunlardan asker olmaz’ deyince, benim de o anda bu sözler kanıma çok dokundu. O uzaklaşınca hemen askerin yanına gittim ve ona ‘Neden yere yıkılıverdin, görmüyor musun yabancı bir komutan o, korkma ondan, tekrar yanına gelirse hiç çekinme, çak kafayı indir yere tamam mı?’ dedim.

 

Teftiş bitmiş, komutan tam giderken yanına doğru giderek, ‘Sizin hasta dediğiniz er, size saygısızlık etmemek ve de boş bulunduğu için yere öylesine düşüvermiş, yoksa o adam beni asla yere yıkamaz diye bana dert yandı’ deyince komutanın hoşuna gitti ve tekrar askerin yanına geldi. Şöylesine omuzuna dokunarak şakalaşmak isteyince bizim o cılız nefer, Von Sanders’e bir kafa! Adam yerde. O düşer düşmez öyle bir kahkaha attım ki komutan aceleyle yerden kalkarak askere hitaben ‘Bu Türk askerini kızdırmaya gelmiyormuş’ diyerek ona elini uzatıp tokalaştı. Ben geri döndüm ve askeri alnından öperek ‘Aferin asker, işte böyle, Türk askeri olarak her yerde siperde de, istirahatte de, teftişte de gücünüzü gösterecek ve de ispat edeceksiniz’ diyerek kutladım.”

 

Mustafa Kemal Atatürk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atatürk Türk milletine sonsuz güvenen bir komutan bir liderdi,o Osmanlının kendine güvenemeyip el ayak öperek Almanları ordunun başına geçirmeleri Liman Von Sanders Paşayıda orduların baş komutanıyaptıkları yüz karası dönemlerde Atatürk çok üzülmüş bunun yanlışlığını o zamanın Milli Savunma bakanı aslında bir posta taşıyıcısı olan sonradan Paşa ünvanı olan zata ve Padişaha defalarca anlatmış ama kafalar kalın napsın Atatürk dinletememiştir, ordusuna milletine,askerine olan güveni ve sevgisiyle düşmanıda ordunun başındaki Alman. komutanlarıda alt ederek bu gün yaşadığımız topraklarımızı bizlere enanet etmiştir.Bunları hiç unutmadık unutanlarında kafalarına kaxınacak bir gün gerçekle r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...