Jump to content
Sign in to follow this  
Alyadua

Oruç Tutarken Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Recommended Posts

oruc-tutarken-agiz-kokusu-nasil-onlenir_646x340.jpgNiyet edip oruç tutmak uzun süreli bir açlık demektir. Uzun süre herhangi bir şey yiyip içemediğiniz için Ramazan ayında belki de en çok ağız kokusundan yakınırsınız. Ağız kokusunun temelinde uzun süreli herhangi bir şey yutamama vardır. Gece uykusundan uyandığınızda nefesinizin kokmasının nedeni de budur.

Ramazanda ağız kokusu nasıl giderilir?

 

 • Ramazan ayında oruç tutuyorken ağız kokusu kaçınılmazdır. Bunu olabildiğince aza indirmek için yapabileceğiniz ilk şey sahurda mutlaka dişlerinizi fırçalamaktır. Bu sayede ağzınızın içinde kalan yemek parçalarını ağzınızdan uzaklaştırmış ve onların neden olduğu kokuyu önlemiş olursunuz. Sadece dişinizi değil aynı zamanda dilinizi de fırçalayın. Bu sayede ağzınıza yerleşecek kokuyu kökten atmış olursunuz. Düzenli olarak diş ipi kullanın. Diş fırçasının ulaşamadığı yerlere diş ipi sayesinde ulaşabilirsiniz.
 • Gün içinde oruç durumu devam ediyorken macun kullanmadan arada dişlerinizi fırçalayabilir, ağzınızı suyla çalkalayabilirsiniz.
 • Sahurda bol miktarda su tüketmeye çalışın. Bu sayede tükürük yapınızı daha akışkan hale getirmeniz mümkün. Bu durumun aksinde ise tükürük daha yapışkan bir hal alır ve ağız kokusunu arttırır.
 • Sahurda maydanoz tüketimi nefesi tazeleme etkisi gösterdiği için faydalı olacaktır. Eğer taze biberiye bulabilirseniz bunun da etkisi olumlu yöndedir.
 • Nane yiyerek ağız kokusunu bastırabilirsiniz. Sahurda isterseniz kuru nane tercih edebilir, isterseniz taze olarak tüketebilirsiniz.
 • Ağız kokusunun artmasını istemiyorsanız sahurda fazla baharatlı yiyecekler tüketmeyin. Özellikle soğan, sarımsak ilerleyen saatlerde hem midenizi rahatsız eder, hem de ağız kokusunu tetikler.
 • Yine sucuk da fazla baharatlı bir yiyecketir ve ilerleyen saatlerde sizi kokusuyla rahatsız eder. Bu nedenle sahur sofralarında fazla bulundurmamakta fayda vardır.
 • Sigara ağız kuruluğunu tetikler. Bu nedenle fazla sigara tüketimini engelleyin. Mümkünse sigarayı hayatınızdan çıkarın.
 • Burun tıkanıklığı beraberinde ağız açık uyumayı getirir. Bunu önlemek için burnunuz tıkalıyken uyumayın, bir şekilde nefes yolunuzu açık tutmaya çalışın.
 • Çürük dişler ağız kokusuna neden olur. Müdahale gerektiren dişlerinizin en kısa zamanda tedavisini yaptırın.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
 • Create New...