Jump to content
ʂմƙմէ-մ νმνεყlმ

"Duam Kabul Olmuyor" Diyorsun...

Recommended Posts

Ben insanlara "acele etmeyin, panige kapilmayin, Allah isleri yavas yavas halleder" derken biri söyle karsilik verdi: "artik sabrim kalmadi, biktim, ne zmn benim isimi halledecek?"

buna benzer okadar cok söz duyuyorum ki... Bu durum bizim Rabb'imize ve kendimize olan güvensizligimizi gösteriyor. Allah icabetinde biraz gecikir. O seni bu konuda da imtihan eder. Cünkü bilir ki hemen seytan sana musallat olacak ve "Bak iste duan kabul olmuyor, Allah seni duymuyor bile, sen bu yoldan geri dön" diyecektir.

Bu yüzden Allah senin tutumunu görmek ister. O senin davranisini, O senin gönlünden geceni isitmek ister. Sen büyük bir imtihanin icinde oldugunun farkinda bile degilsindir. Ve seytan cogu kez maalesef basariyor, istedigini elde ediyor. Senin ümidini kesiyor, seni Allah'tan kopariyor. O meyveyi dalindan kopariyor, iste sen bu yüzden soluk bile alamiyorsun, cünkü O'nsuzsun...

Hz. Mevlana anlatiyor:

birisi her gece kalkip Allah'i aniyor, O'na dua ediyordu.

Seytan ona dedi ki:

"ey Allah'i cok anan kisi, bütün gece 'Allah' deyip cagirmana karsilik seni buyur eden varmi? Sana bir tek cevap bile gelmiyor, daha ne zmna kadar dua edeceksin?"

Adamin gönlü kirildi, basini yere koydu ve uyudu. Rüyasinda ona söyle denildi:

Kendine gel, uyan! Niye duayi, zikri biraktin ki? Neden usandin ki?

Adam:

"'buyur' diye bir cevap gelmiyor ki! Kapidan kovulmaktan korkuyorum" dedi.

Bunun üzerine dendi ki ona:

"Senin Allah demen, O'nun buyur demesi sayesindedir...

Senin yalvarisin, Allah'in senin ruhuna haber ucurmasindandir...

Senin cabalarin, careler araman, Allah'in seni kendine yaklastirmasi, ayaklarindaki baglari cözmesindendir...

Senin korkun, sevgin, ümidin Allah'in lütfunun kemendidir...

Senin her 'ya Rabbi' demenin altinda, Allah'in 'buyur' demesi vardir...

Gafil, cahil, cani, bu duadan uzaktir. Cünkü 'ya Rabbi' demeye izin yok ona. Agzinda kilit vardir, dilinde de...

Zarara ugradigi zaman, aglayip sizlamasin diye Allah ona dert, agri, sizi, gam, keder vermez...

Bununla anla ki, Allah'a dua etmeni, O'nu cagirmani saglayan dert, dünya saltanatindan cok ama cok daha iyidir...

Dertsiz dua soguktur. Dertliyken yapilan dua gönülden, taa derinden kopar..." :)

kitaptan alinti...

• Like 3

Yedi yıl bir insanın ömrü ele alındığında çok uzun bir süre oluyor. Yedi yılın sonunda hayatını değiştirecek hiçbir şey olmadıysa bu saatten sonra aniden olması da mümkün değil. Basit bir örnek vermek gerekirse, piyangodan para vurmadığı sürece bir sene içinde ev sahibi olma ihtimaliniz var mı? Gerçekçi olalım.

dua kabul olur ama sonunc yillar sonrasi olumsuz cikmazi da mümkündür insanin yillarini alir götürür... Sevabi bosa cikmaz mutlaka ahirette alinir..

Zamanla felan olmuyor olacağı varsa oluyor zaten yok olmuyorsa zorlamayın o imtihan değil demekki sizin kaderiniz.Ben vazgeçtim artık onda ısrar ettikçe hayatım hep daha kötüye gitti artık sevdiklerime zarar gelmesin yeter modunda yaşıyorum beklentiler insanı yoruyor.

• Like 1

وَيَدْعُ الإِنسَانُ بِالشَّرِّ دُعَاءهُ بِالْخَيْرِ وَكَانَ الإِنسَانُ عَجُولاً

"İnsan hayra dua ettiği gibi, şerre de dua etmektedir. İnsan, pek acelecidir" (İsra Suresi, 11)

• Like 2

Biraz karmaşık bir durum. Bekliyorsan ve olmuyorsa," demek olmaması hayrınadır" denebilir.

Fakat kişi ister ki; Sen o beklentimi ver, olmuyorsa olmasın, onu göreyim, yaşayayım. " istedim, dua ettim verdi, ama hayrıma değilmiş, keşke olmayaydı" der. Dediğim gibi biraz karmaşa yaşıyor olabiliriz. ama " hayırlısı olsun inşallah" cümlesinde mutemelen hemfikiriz.:)

her aklina estigin hacet illa olmamasi neticesinde illa şerr olmasi gerekmiyor kaderinde yok, verilmeyecek ama duana devam edebilirsin.. anlamini da tasiyabilir..

Kabul etmeseydi sana o duayı ettirmezdi deniliyor ama cok uzun süre cok hacet duası ile hacetim için dua ettim olmadı şimdi seytana uyma dua et desem de kendime acıyorum sayfayı bakıyorum okumadan öyle boş boş kapatıyorum geri. cok üzüyor bu durum beni ama ne yapabilirim ki allahın takdiri

• Like 1