Jump to content
Vakt-i Leyl

Fatiha Suresini Hiç Böyle Düşündünüz mü?

Recommended Posts

Denilir ki:Kalpten çıkan söz kalbe girer ama dilden çıkan söz kulağı aşamaz.

Peygamber Efendimiz(S.A.V) buyurdular ki:

Allah-u Teala şöyle der:Namazı,kendim ile kulum arasında ikiye ayırdım.Kulum için istediği vadır .

Kul:ELHAMDÜLİLLAHİ RABBİL ALEMİN dediğinde

Allah-u Teala:Kulum bana hamd(şükür) etti ; der

Kul: ERRAHMANİRRAHİM dediğinde

Allah-u Teala:Kulum beni övdü ; der

Kul:MALİKİ YEVMİDDİN, dediğinde

Allah-u Teala:Kulum beni yüceltti ; der

Kul:İYYAKENABÜDÜ VE İYYAKE NESTEİN dediğinde

Allah-u Teala:Bu benim ve kulum arasındadır. Onun için ne isterse vardır ; der

Kul:İHDİNAS SIRATAL MÜSTEKİM.SIRATALLEZİNE ENAMTE ALEYHİM GAYRİL MAĞDUBİ ALEYHİM VELEDDALLİN dediğinde

Allah-u Teala:Bu kulum içindir ona istediği vardır der.....

UNUTMAYIN:Namazda gafil olan kimse , ne söylediğini bilmeden ve anlamadan taklitle insan sesleri çıkaran papağana benzerrr!!!!

Sonuçta hepimiz insanız ve hepimizin nefisleri var .Huşu ile namaz kılamasakta asla RABBİMİZİN RAHMETİNDEN ve MERHAMETİNDEN yüz çevirmemeliyiz .....

Çünkü ondan başka gidecek kapımız yokk.....

Bakınız Beyazıd han bu konuda ne yapmış:

Beyazıd ömrü boyunca ALLAH-U TEALA ya layıkı ile ibadet edebilmeyi ,namazını layıkı ile kılabilmeyi arzu etmiş ve bu arzu ile belki güzel namaz kılarım diye sabaha kadar namaz kılmış,fakat kıldığı bütün namazları RABBİMİZE layık bulmuyormuş.Nihayet ALLAH-U TEALA ya şöyle yalvarmış:

YA RABBİ ;sana layık şekilde hiç namaz kılamadım.. Kıldığım bütün namazlar hep Beyazıd'a yakışır şekilde oldu .Beni ve ibadetlerimi kusurlarım ile kabul eyle .....

UNUTMAYIN:Siz islamdan vazgeçmedikçe ,islamda sizden vazgeçmez!!!!!

FATİHA SURESİ:

ELHAMDÜLİLLAHİ RABBİL ALEMİN .ERRAHMANİRRAHİM .MALİKİ YEVMİDDİN.İYYAKE NABÜDÜ VE İYYAKE NESTEIN.İHDİNAS SIRATAL MÜSTEKİM. SIRATELLEZİNE ENAMTE ALEYHİM GAYRIL MAĞDUBİ ALEYHİM VELEDDAALLİN .....Amin

ANLAMI:Hamd, alemlerin RABBİ olan ALLAH'a mahsustur.O RAHMAN'dır,RAHİM'dir.Hesap gününün sahibidir.(ALLAHIM)Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz .Bizi doğru yola ulaştır.Kendilerine nimet verdiğin kimselerin yoluna gazaba uğramışların ve sapmışların değil.........AMİN ....

.........ALINTI.....

• Like 4

Guest KILICC

Okuduğumuz her duanın anlamını bilmek bizim için farzdır...yazın için teşekkürler

Kul:İYYAKENABÜDÜ VE İYYAKE NESTEİN dediğinde

Allah-u Teala:Bu benim ve kulum arasındadır. Onun için ne isterse vardır ; der

Kul:İHDİNAS SIRATAL MÜSTEKİM.SIRATALLEZİNE ENAMTE ALEYHİM GAYRİL MAĞDUBİ ALEYHİM VELEDDALLİN dediğinde

Allah-u Teala:Bu kulum içindir ona istediği vardır der.....

gezici11 abimin tavsiye ettiği bir dua vardı..fatiha suresini okurken İYYAKENABÜDÜ VE İYYAKE NESTEİN dedikten sonra duanı yapıyor sonra diğer ayete geçiyorduk.şimdi anlamlara baktım da gerçekten duanın yapıldığı kısım Allah'ın kuluna istediğini vereceğini vaadettiği kısım..dikkatimi çekti..:)ve dua bittikten sonra şu kısmı okuyorsunuz:

İHDİNAS SIRATAL MÜSTEKİM.SIRATALLEZİNE ENAMTE ALEYHİM GAYRİL MAĞDUBİ ALEYHİM VELEDDALLİN

yani;

Bu kulum içindir ona istediği vardır ..

• Like 2