Jump to content
Sign in to follow this  
Guest arif

Uygarlığı Sevmeyenler.. Bekir Çoşkun

Recommended Posts

Evet ezel çok güzel açıkladın kardeşim...

--------------------

Ancak şunu ekleyeyim, bir hastanın tedavisine sebeb olmak binlerce gece yapılan ibadetten daha hayırlıdır gibime geliyor...

bakın şu konuda insanlarımız o kadar bilinçsizce bilgilendiriliyor ki bunu anlamak zor geliyo bana:

hadislerde de ayetlerde de asla ilerlemekten veya sosyal yaşamdan insan dışlanmamaktadır..

ne tür gelişme olursa olsun müslümanlar mutlaka bunun içindedir...

binlerce hadis getiririm peygamberimizden insanların sosyal ilişkileri üzerine..

ama olay dediğim gibi çok farklı...kiliselerin islamı yok etme planları içinde uyguladıkları bilinçaltı propagandalarıdır bunlar...

karikatürlerde bile müslüman denince sakallı koca göbekli takunyalı bi adam çizilir sonra arkasında kara çarşaflı şaşkın bi kadın çizilir..ama etrafınıza baktığınız zaman müslümanların tertemiz insanlar olduğunu giyim kuşamlarının tertemiz olduğunu görürsünüz...bunlar tamamen beyne empoze edilen art niyetli fikirlerdir uyanık olup kanmayın aldanmayın diyorum sadece...

fransızlarda neden parfüm olayı gelişmiş durumda düşündünüz mü???

pisliklerinden dolayı....çünkü temizlik kavramları yok...pisliklerini gizlemek için kokulara güveniyorlar...tuvalatin fransaya gelmesi bile malumdur..dışkılarını sokağa atarlardı...ta ki bu pislik kraliçenin üstüne gelince yasaklandı ve tuvalet icat edildi..

islam kesinlikle insanların temiz olmasını emreder...gusul abdesti bile olmadan namaza yaklaştırmayan bir din diğer kötülükleri yapın der mi???

evet çok doğru,paris paris o kadar gözlerinde büyüttükleri ülkeyi gördüm adamalar pislik yığını,o kadar ki sokakta ipek halıları dışarda görmeniz mümkün neden mi ayakkabılarındaki o pisliklerle eve giriyorlar ve temizlik kavramı zaten yok.hop güzelim halılar çöpe.ben bunların neyine özeneyim.Allah özendirmesin..hiçbir yere dokunamıyordum.her yer pis kokuyordu.tabi göstermelik vadı temiz yerleri.15 gün geçti çok şükür... Türkeye başka bambaşka en azından müslüman ve küfür kokmuyor sokaklar.ezan temizliyor havasını.pariste küfür kokuyor her yer.özendiğim tek ülke türkiye...ezanlar hiç susmasın inşallah...müslümanların birliği hiç bozulmasın.bozmaya çalışanların oyunları kendi aleyhlerine çevrilsin

Din Allhla kul arasındadır,ortalarda ibadet yaparak adam toplayan etrafına nasıl bir müslümandır,eren ve evliyelara inanıyıoruz onlar gerçek salih kullardır, ama yobaz örümcek kafalı tipler ancak insanları dinden uzaklaştırırlar,kesinliklede amaçları kendilerini zengin etmek,insanlar arasında kabul görmektir.

Guest gerçek

eline sağlık arkadaşım mükmmel bir anlatış ve ifadeyle gerçeği ortaya koymuş başka söze gerek yok

Guest baybora

neden boyle sordum cunku parisin cok pis oldugunu soylediniz evet dogru cok pis bundan belki 200 yil oncesi pisdi ama simdi hersey degisti 200 yil oncesinden bahsetme acun degisirken sen hala 200 yil oncesinde kalmissin.

kaldiki 15 milyon insanin yasadigi yeri tertemiz bulamazsin istanbulda cok pis biliyomusun.

konu senin gittigin ulkeler degil ama sen konuyla alakasiz ulkeleri karistirmissin isin icine.

yobazlar elbetteki uygarligi sevmez ve ustelik evliyeydi yok seyh di hepsi yalan dolan Kuranda seyhlere evliyalara inan demiyor gidin eteklerini opun demiyor ellerini opun demiyor.

kaldi ki avrupanin ilmini almamiz gerektigini Ulu basbug ATATURK binlerce kez soylemistir banane onun dininden pisliginden ben ilimi alirim.

begenmedigin avrupa bizden kat kat ustun hadi goster bakalim ne yaptin seyhlerle evliyalarla tarikatlarla.

iyi sen özen uygarlığı şüphli olan ülkelere sözde uygar.ben ne yapayım dinime saygısı olmayan uygarlığı ben ülke temiz olmuş pis olmuş ne anladım.daha o uygar dediğiniz ülkeler minarelerimizi hazmademiyorlar.ama güzel ülkem cami,kilise,sinagoglara tık demiyor.uygarlık bu değilmi sizce islam horlanınca uygar olyor,ben bekir coşkunu günahım kadar sevmem yazılarıda bana hitap etmiyor arkadaşım neden kızıyorsunz.el etek öpmeye gelince vardır diyorum bazıları ama o bazıları için hepsini hibe ettirmem.senin fikrin bu tamam kızmıyorum aksine saygı duyuyorum.sendende bunu bekliyorum ok?evet parise 2006 temmuzunda gittim...bu çok mu önemli anlamadımki.200 yıl geçmedi yani...istanbul en azından benim için müslüman şehir fatihin şehri,ezanların inş. sonsuza kadar göğe yükseleceği şehir...

Guest baybora

Uygarlik==

bir halki baska bir halktan ayiran, onun ozgun yanini ortaya koyan, yasayis bicimlerinin, kullanilan aletlerin, calisma bicim ve yontemlerinin, inanclarin, dusunsel ve sanatsal faaliyetlerin, siyasal ve sosyal orgutlenme bicimlerinin butunu.

unlu bi soz

"Bir uygarlığın seviyesini ölçmek isterseniz, derhal kadının hayat şartlarına bakın. "

Stuart Mill

Guest arif

Doğru söze ne hacet.. Atatürk çok ileri görüşlü bir insandı, tekkeleri kapatmasının sebebi istismaların yanında bu zamana ait bir yaşam performansı sergilememesi yani ilkel bir yaşamı empoze etmesidir.

Kanımca bir müslümanın ilme fenne bilime kıymet verip çalışıp çabalası ve insanlara faydaya sebeb olacak buluşlar yapması bütün nafile ibadetlerden daha hayırlı ve makbule şayandır. Eğer bu zamanda evliya varsa oda bu insandır zaten.. Öpeceksem giderim bu adamın elini öperim.

neden boyle sordum cunku parisin cok pis oldugunu soylediniz evet dogru cok pis bundan belki 200 yil oncesi pisdi ama simdi hersey degisti 200 yil oncesinden bahsetme acun degisirken sen hala 200 yil oncesinde kalmissin.

kaldiki 15 milyon insanin yasadigi yeri tertemiz bulamazsin istanbulda cok pis biliyomusun.

konu senin gittigin ulkeler degil ama sen konuyla alakasiz ulkeleri karistirmissin isin icine.

yobazlar elbetteki uygarligi sevmez ve ustelik evliyeydi yok seyh di hepsi yalan dolan Kuranda seyhlere evliyalara inan demiyor gidin eteklerini opun demiyor ellerini opun demiyor.

kaldi ki avrupanin ilmini almamiz gerektigini Ulu basbug ATATURK binlerce kez soylemistir banane onun dininden pisliginden ben ilimi alirim.

begenmedigin avrupa bizden kat kat ustun hadi goster bakalim ne yaptin seyhlerle evliyalarla tarikatlarla.

iyi sen özen uygarlığı şüphli olan ülkelere sözde uygar.ben ne yapayım dinime saygısı olmayan uygarlığı ben ülke temiz olmuş pis olmuş ne anladım.daha o uygar dediğiniz ülkeler minarelerimizi hazmademiyorlar.ama güzel ülkem cami,kilise,sinagoglara tık demiyor.uygarlık bu değilmi sizce islam horlanınca uygar olyor,ben bekir coşkunu günahım kadar sevmem yazılarıda bana hitap etmiyor arkadaşım neden kızıyorsunz.el etek öpmeye gelince vardır diyorum bazıları ama o bazıları için hepsini hibe ettirmem.senin fikrin bu tamam kızmıyorum aksine saygı duyuyorum.sendende bunu bekliyorum ok?evet parise 2006 temmuzunda gittim...bu çok mu önemli anlamadımki.200 yıl geçmedi yani...istanbul en azından benim için müslüman şehir fatihin şehri,ezanların inş. sonsuza kadar göğe yükseleceği şehir...

Evliyayi Kiramin Kili Senin Cok Ogdugun Avrupayada Bedel

Kafirlerin Topunada Bedel.

Tek İmanli Musluman Dunyaya Bedel.

Avrupayi Uzaktan Davulun Sesi Hos Gelir Kulaginin Dibine Geldiginde Kulak Zarini Patlatır.

Muslumanlari Begenmeyen Allah c.c şeriatinida begenmiyordur.

Muslumanlari Kafirler Toplulugundan Her Sekilde Asagi Goren Allah c.c ve Peygamberinide Asagi Goruyordur.

Ac Oku SİLİNMİS UNUTTURULMUS OLAN TARIHINI OSMANLIYI.

Alimlerinin evliyalarinin ne kitablar ve ne ilimler ustune calıstıgını sonra konus.

Doğru söze ne hacet.. Atatürk çok ileri görüşlü bir insandı, tekkeleri kapatmasının sebebi istismaların yanında bu zamana ait bir yaşam performansı sergilememesi yani ilkel bir yaşamı empoze etmesidir.

Kanımca bir müslümanın ilme fenne bilime kıymet verip çalışıp çabalası ve insanlara faydaya sebeb olacak buluşlar yapması bütün nafile ibadetlerden daha hayırlı ve makbule şayandır. Eğer bu zamanda evliya varsa oda bu insandır zaten.. Öpeceksem giderim bu adamın elini öperim.

arkadaşım sürekli cevaplarında kavram kargaşası oluşturuyorsun...islam ilimi fenni gelişmeyi şu veya bu şekilde yasaklamamış ki??

nafile ibadet kişinin kendi özel ibadetidir bunu çalışmayla veya herhangi bir buluş ile neden aynı kategoride incelemeye kalkıyorsun??

daha önce de söyledim islam çok ama çok sosyal bir din...tüm insanların haklarını muhafaza eder...hırsızlıktan tut tecavüze kadar miras hukukuna kadar kadın haklarının en ince detayına kadar her türlü konuda bir sürü emir ve yasakları vardır...

insanları bunu tam manası ile anlayıp uygulayamıyorsa bu onların kişisel sorunudur..islamın sorunu değildir...

senin yazdıklarını bi örnekle açıklıyayım umarım çok net anlarsın..

ülkemizin kanunları nizamları var mı?? evet var...

peki her insan bunu uyguluyor mu??? kimisi uyguluyo kimisi uygulamıyo??

ceza sistemimiz var mı ??var

peki bu kurallara uymayanlar hakimlerce sorgulanıp cezalandırılıyor mu?? evet ..hapishaneler bunlar için yapılmış..

şimdi tüm bu işleyiş olurken...bi insan hırsız diye tüm türk halkı hırsızdır diyebilir miyiz???diyemeyiz...

bir vatandaş tecavüz etti diye tüm türk halkı tecavüzcü sapıktır diyebilir miyiz?? diyemeyiz..

bir vatandaş cinayet işledi diye tüm türk halkı canidir katildir diyebilir miyiz?? diyemeyiz...

Atatürk güzel öğütlerde bulundu..peki bunu tm türk halkı harfiyyen uyguluyor mu??uygulamıyo...o zaman tüm türk halkı hiç bi işe yaramaz ilerlememiş gelişmemiş diyebilir miyiz??? diyemeyiz...

islamda aynı şekilde tüm konularla ilgili emir ve yasakları belirtmiştir..peygamberimiz yaşayışı ile tüm müslümanlara örnek teşkil etmiştir..ama insanlar bunları alıp hayatlarına geçiremiyorsa..kişisel hatalar yapıyorlarsa o zaman genelleme yapmak doğru mu???

genelleme yapmadan tek tek kişi belirtip o şekilde ithamlarda bulunursunuz olur biter...mesela ali kalakancı denen bir şarlatan vardı..adam tam bir dolandırıcı o tür kişiler için dolandırıcılıkta mevki ve makam ayrımı yoktur...dini de kullanır..Allah'ı da kullanır..Atattürk'ü de kullanır..kısacası kullanırda kullanır..

tekrar söylüyorum kavrama karagaşasına düşmeden kişisel hatalarla toplulukları suçlayamazsınız..:thumbsup:

--------------------

Uygarlik==

bir halki baska bir halktan ayiran, onun ozgun yanini ortaya koyan, yasayis bicimlerinin, kullanilan aletlerin, calisma bicim ve yontemlerinin, inanclarin, dusunsel ve sanatsal faaliyetlerin, siyasal ve sosyal orgutlenme bicimlerinin butunu.

unlu bi soz

"Bir uygarlığın seviyesini ölçmek isterseniz, derhal kadının hayat şartlarına bakın. "

Stuart Mill

uygarlığın tanımı bu ise o zaman ..her toplum her yaşayış uygardır...çünkü tanımda diyor ki:

"

bir halki baska bir halktan ayiran, onun ozgun yanini ortaya koyan, yasayis bicimlerinin, kullanilan aletlerin, calisma bicim ve yontemlerinin, inanclarin, dusunsel ve sanatsal faaliyetlerin, siyasal ve sosyal orgutlenme bicimlerinin butunu."bir halkı başka bir halktan ayıran...zaten bu söz yetiyo uygarlığın açılımı için...yunanlar bir başka uygarlıktır...ruslar bir başka uygarlıktır gibi ülkeleri uygarlık olarak ayırt edebiliriz..ve artı olarak..

insanların inanç sistemleri ile de uygarlıkları farklıdır..hristiyanlar dünyanın her yerinde aynı şekildedir..bu onların dini uygarlıklarıdır...her yerde kiliseye giderler ibadetlerini o şekilde ederler ve onları gören her insan bilir ki bunlar hristiyan..yahudiler aynı şekilde giyimleriyle ibadetleriyle farklı bi uygarlıktır...müslümanlar aynı şekilde farklı bi uygarlıktır..

yani uygarlığın tanımı ile bize söylenen uygar medeniyetler farklı oluyo o zmaan bu durumda???