Jump to content
Sign in to follow this  
Alyadua

Yirmilik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Recommended Posts

Her insanda 17-23 yaş aralığında yirmilik diş adı verilen 4 adet diş çıkar. Yirmilik dişler en son çıkan, çıkması en uzun süren ve en problemli dişlerdir. Yirmilik yaş dişleri 4 adet olmakla birlikte ağzın dört köşesinde yer alırlar.

NEDEN AĞRI YAPARLAR?

Normalde diş etlerine ya da kemik içerisine gömülü olan yirmilik dişler, çene darlığı gibi alan bulamama probleminden dolayı ağız içerisinde farklı yönlere saparak diğer dişleri de sıkıştırır ve böylece ağrılara ve iltihaplara neden olurlar. Diğer dişleri de sıkıştırabileceği için bu dişleri risk altında bırakırlar. Bir diş hekimine kontrol ettirmeli ve gerektiği takdirde çektirilmelidir. Çünkü sadece ağrılara sebep olmayacağı gibi diğer dişlerin de yapısını ve sağlığını bozabilir. Hemen hemen her diş hekimi bu dişlerin mümkün olan en yakın zamanda çekilmesini tavsiye ederler.

YİRMİLİK DİŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

En pratik yol ağrı kesici kullanmaktır. Güçlü ağrı kesiciler diş ağrısına iyi gelir. Ağrı kesici dışında antibiyotik de kullanmak gerekir. Çünkü antiyobiyotik iltihaplanmayı önler. İltihaplanma da diş ağrısının sebeplerinden biridir. Bu arada, aspirin kullanmak gibi bir hataya düşülmemelidir. Çoğu kişi yoğun ağrılara dayanamayıp haplarla bu ağrıları dindirmeye çalışır ancak doğal yöntemlerle de ağrı dindirilebilir. Mesela diş dolgusunun içinde de yer alan karanfil dişi uyuşturmada çok etkilidir. Ağrıyan yere bir karanfil koymakta fayda vardır. Ya da, diş üzerine karanfil yağı emdirilmiş pamuk konulabilir. Bunun dışında yirmilik dişlerden dolayı oluşan iltihaplanmalardan dolayı ağız karbonatlı su ile çalkalanabilir. Bu yöntem ile en azından ağızda oluşan bakteriler temizlenir ve iltihaplanmaya karşı bir engel olabilir. Eğer şişlik oluşmuşsa o bölgeye soğuk kompres yapmakta fayda vardır. Yine bu ağrılar süresince diş fırçalamayı ihmal etmemek gerekir. Hatta diş fırçalamaya daha çok özen gösterilmeli ki çürümeye elverişli olan yirmilik dişler çürümesin. Arka çenede yer aldığı için o bölgedeki yemek artıklarının temizlenmesi zor olur ve daha büyük risk altındadır.

Özetle, yirmilik dişler çekilmesi gerekiyorsa ameliyat ile çekilmelidir. Bunun dışında ağrıları azaltmak için ağrı kesici kullanılabilir. Hap kullanmak istenilmiyorsa karanfil ve karbonatlı su tedavisi de uygulanabilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...