Jump to content
Sign in to follow this  
кυвiŁαу

Hükümetten Flaş Asgari Ücret Açıklaması

Recommended Posts

Hükümetten flaş asgari ücret açıklaması

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik CHP'nin asgari ücretin 1.500 TL olması için verdiği kanun teklifi için, "Asgari Ücret Komisyonunu lağvedersiniz, yepyeni bir düzenlemeye geçebilirsiniz ama biz bunun çok demokratik olmayacağı inancındayız. Komisyonda uzlaşılırsa bin 500 değil 2 bin lira da olabilir" dedi

 

 

fft2mm7106335.jpg

 

 

11 Temmuz 2015

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Çelik CHP'nin 1.500 TL asgari ücret vaadiyle ilgili olarak, "Asgari Ücret Komisyonunu lağvedersiniz, yepyeni bir düzenlemeye geçebilirsiniz ama biz bunun çok demokratik olmayacağı inancındayız" diye konuştu. Çelik komisyonda uzlaşıldığı takdirde asgari ücretin bin 500 değil 2 bin lira da olabileceğine işaret etti.

 

'HÜKÜMETLER BUNU ÇIKARABİLİR'

Bakan Çelik, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin koalisyon görüşmeleriyle ilgili sorusuna Çelik, "Bu konuyla ilgili çok detaylı açıklamalar yapıldı. Pazartesi günü de turlar başlıyor. O görüşmelerde çıkan tablo, kamuoyuyla bütün şeffaflığıyla paylaşılacak" dedi. "CHP asgari ücretin bin 500 lira olması için kanun teklifi verdi, kanunla asgari ücret belirlenebilir mi?" sorusuna Bakan Çelik, "Hukuk devletinde çıkarılması istenilen bir yasa varsa, hükümetler bunu çıkarabilirler.

 

Asgari Ücret Komisyonunu lağvedersiniz, yepyeni bir düzenlemeye geçebilirsiniz ama biz bunun çok demokratik olmayacağı inancındayız" diye yanıt verdi. Çelik, Asgari Ücret Komisyonu'nun demokratik bir yapı olduğunu vurgulayarak, komisyonda uzlaşıldığı takdirde asgari ücretin bin 500 değil 2 bin lira da olabileceğine işaret etti. Hiçbir hükümet ve bakanın asgari ücreti artırmama eğiliminde olamayacağını ifade eden Bakan Çelik, her zaman çok artmasından yana olduklarını söyledi.

'ÇOCUK DOĞSUN DA BİR ELBİSE BULURUZ'

 

Çelik, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'olası bir AK Parti-CHP koalisyonunda kabinede olmam şart değil' diyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna karşılık, "Tabii kendileri bilirler, biz ne diyelim. Çocuk bir doğsun da bir elbise buluruz herhalde. Olmayan bir koalisyonun kimin nerede ne olacağını bilemeyiz" yanıtını verdi.Kılıçdaroğlu'nun seçimlerden önce "8 milyon kişinin bin liranın altında maaş aldığı ve emekliye iki ikramiye" sözlerinin anımsatılması üzerine Çelik, seçim döneminde herkesin söyleyeceğini söylediğini, milletin de herkese boyunun ölçüsünü verdiğini ifade etti.

 

Çelik, "tek başına iktidar olamayanların, tek başına iktidarmış gibi değerlendirme yapmalarını ben doğru bulmuyorum" görüşünü dile getirerek, şunları kaydetti:

"Görüşmeler bu çerçevede olursa çok sağlıklı bir ilerlemenin olmasının zor olduğu inancındayım. Seçim döneminde konuşulanlar tamamen seçim dönemine ait olduğu için bugün çok daha rahat ifade edilebilir.

 

Biz defalarca söyledik, bin liranın altında 8 milyon emekli nasıl olabilir? Doğru olmadığını söyledik. Dosya bazlı 750 bin emekli bin liranın altında alıyor, bunlar ağırlıklı Bağ-Kurtarım emeklileridir.

Onun için bin liranın altında şu kadar emekli var gibi seçim propagandasına dönük o değerlendirmeler doğru değil."

Kaynak: Hükümetten flaş asgari ücret açıklaması - Posta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Defalarca söyledinizde onkusur yıldır hükümetdesiniz niye düzeltemediniz asgari ücretlinin durumunu, seçim döneminde CHP nin emekliye ve asgari ücretliye yapacağı iyileştirmeleri kopyalamak geçmişi unutturmıycak kimseye

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aslında sakat bir uygulama. Asgari ücret artarsa fabrikalar kapanır, işsizlik artar, batarız. Asgari ücret 750 liraya çekilmeli. Böylece Türkiye'de işsiz kimse kalmaz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Patronun belini büken maaş değil ki..Maaş dışı ödediği vergi..İşçi maaşını bilir.Misal 1500 tl ye anlaşır çalışır..ama patrondan bu 2500 olarak çıkar.

En pahalı akaryakıtı kullanıyoruz..Neden?? Vergilerden..Patrona değerinde akaryakıt versinler bak piyasa nazıl uzcuzlayacak,patron kazanacak,işçi kazanacakk..

Ama olmaz bu sefer devlette hortumlanacak para kalmaz..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...