Jump to content
Sign in to follow this  
Alyadua

Diş Teli Ne Kadar Süre Kullanılır?

Recommended Posts

Kişilerde gülüşün estetiğini ortaya çıkaran aslında dişlerdir. Dişlerin görünümünden dolayı birçok insan özgüven eksikliği hissederek, güzel gülüşlerini saklamak durumunda kalabilmektedirler. Bu durumun nedenlerden biri ise, dişlerin gelişimi ve duruşundaki bozukluk olabilmektedir. Günümüzde sağlıktaki hızla değişim birçok hastalığın tedavisine olanak sağlamıştır. Dişteki bu bozukluğun düzeltilmesinde de diş teli uygulaması kullanılmaktadır.

Diş telleri, dişlerdeki düzensizliği ve çenedeki pozisyon bozuklukları için kullanılan bir tedavidir. Bu tedavi için en erken yaş; 5 yaştır. Bunun için, diş bakımı çocukluk çağlarında başlanarak bu sorun ortadan kaldırılabilir. Çünkü çocuktaki büyüme ve gelişme devam ettiği süre içerisinde dişlerdeki fonksiyonların fark edilip tedavi edilebilecek yaş, bu yaş grubudur. Tabii ki dişin etrafındaki dokuların sağlık durumuna göre, her yaş grubunda takılabileceği gibi erken teşhis daha önemlidir. Tedavi sürecinde teller ortalama iki yıl kullanılmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu süreç gecikebilmektedir. Örneğin, dişlerin beklenen süreden daha geç çıkmaları, hastanın kontrolleri aksatması, ağız kapanırken dişlerin tam olarak birbirine değmemesi gibi durumlarda tedavi bir süre daha devam edebilmektedir.

Tedavinin erken sonlanmasında diş teli bakımının önemi büyüktür. Hastanın yediğine dikkat etmesi, düzenli temizlik ve bakımının yapılması gerekir. Çünkü ağız hijyeni bu tedavi sürecinde 4-5 kat daha fazla bozulabilir. Bu yüzden hastaların normal diş temizliğinden biraz daha fazla çaba göstermeleri gerekir. Bu anlamda kullanılacak en iyi araç, diş ipidir. Diş ipi kullanımına özen gösterilmelidir. Diş temizliğine dikkat edilmediği takdirde teller çıkarıldıktan sonra leke veya çürük meydana gelebilmektedir. Sakız gibi yapışkan gıdalar diş tellerinin kırılmasına neden olabileceğinden tedavi sürecinde kesinlikle tüketilmemeli ve her yemek sonrası dişler fırçalanmalıdır. Diş fırçasının yanında ikinci bir fırçayla tel bağlantı yerleri olan braketler de temizlenmesi dikkat edilecek hususlardan biridir.

Her şey yolunda gittiğinde, yani dişler düz bir şekilde sıralı olduğunda, çene tam kapanıp, dişler düzgün olarak birbirine değdiğinde ve dişler koruma altında olduğunda tedavi süreci tamamlanmış olur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...