Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

KPSS'den Sonra Atama Nasıl Yapılır?

Recommended Posts

Uzun ve yorucu bir hazırlık sürecinin ardından tamamlanan Kamu Personeli Seçme Sınavı sonrasında tercih ve atama süreci başlamaktadır. KPSS atamalarında öğretmen atamaları ve 1. bölüm atamaları gerçekleştirilmektedir.

 

 

KPSS'ye giren lisans mezunlarının P3 puanını kullanarak tercih yapması gerekmektedir. Önlisans mezunları P93, ortaöğretim mezunları ise P94 puanlarını kullanarak tercih yapmaktadır. Tercihler, atamaların nasıl ve ne şekilde gerçekleşeceğini belirlemektedir. Atamalar için belirlenen kadrolar, sınav öncesinde belirlenmektedir.

 

 

Önceki tarihlerde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı'na giren ve merkezi atamalarda ataması yapılan adaylar, en son yıl yapılan ve sonraki yapılacak olan sınav ve merkezi atamalarda eski puanlarını kullanamamaktadır. Bu kurala göre yerleştirilen, yerleştirilmesine rağmen ilgili kuruma başvuruda bulunmayan, yerleştirilmesine rağmen ilgili kurumun şartlarını taşımayan kişiler yeni atamalar için tekrar sınava girmek durumundadır.

 

 

Bir KPSS puanıyla Adalet Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gibi kurumlara başvuran ve yerleşen adaylar son yapılan KPSS 1.bölüm merkezi atamalarında tercih yapabilmektedir.

 

 

Açıktan atama yöntemiyle yapılan atamalar sonucunda bir önceki yılda alınan KPSS puanıyla atanan kişiler, en son yıl yapılan KPSS /1 atamalarınad tercih yapmak hakkına sahiptir.

 

 

KPSS lisans düzeyinde sınava giren adayların sınav sonrasında KPSS/1 B grubu atamaları için tercihlerini belirlenen tarihler arasında ÖSYM'ye bildirmesi gerekmektedir.

 

 

KPSS sonrasında atamalar A ve B grubu memurluklara göre yapılmaktadır. A grubu kadrolar kamu, kurum ve kuruluşlarının özel ilanlarına göre duyurulmakta ve atamalar da bireysel başvuru sonucunda yapılabilmektedir. B grubu kadro ve pozisyonlarına yapılacak olan atamalar için de ÖSYM ve diğer kurumların bildireceği ilanlar takip edilmek durumundadır.

 

 

Tercih sürecinin tamamlanması ile birlikte adaylar başvurdukları kadroların puanlarına göre sıralanmaktadır. Bir kadroya başvuruda bulunan en yüksek puanlı adaydan yapılan sıralama sonucunda ihtiyaç duyulan kadro sayısı kadar personel temin edilir. Atama sonucunda adayların ilgili kurumlara kayıt yaptırması gerekmektedir. Atama hakkı kazanılmasına rağmen o kurumda çalışılmaması durumunda kişilerin feragat dilekçesi yazması gerekmektedir.

 

 

Devlet Personel Başkanlığı, sınav sonrasında yapılan atamaların sonucunda boş kalan kontenjanları bildirmekte ve ihtiyaç duyulan personel sayısını ilan ile duyurmaktadır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...