Jump to content
yakamosa1

Dualarımız Nasıl Kabul Olur

Recommended Posts

Bu başlığı açmamdaki neden derli toplu bilgilendirme amaçlı olup yanlışa düşülen noktaları bildiğimce anlatmaktır.Sevgili kardeşlerim öncelikle itikadımız bozuk olmamalıdır,sonra Allaha karşı hüsnü zan üzere olmalıyız,Allah beni görmüyor,halim perişan gibi niyetleri yıkayalım.Allahu teala ben kulumun zannı üzereyim buyuruyor.daha sonra haram olan bir şeyi istemek tümden batıldır ve büyük vebaldir haram yemek ve kul hakkı da duaya manidir,haramdan uzaklaşmalıyız,bu olmazsa duamız kabul olmaz,şunu da unutmayalım halimizden insanlara şikayetçi olursak Allah bizi o insanların insafına bırakır ve önemli bir nokta da kalbinde dünya sevgisi olmasıdır.son söylediğim şey baş etmesi en zor olandır.dünya sevgisinden kurtulmadan Allaha nasıl dualarımız ulaşacak hele bir düşünelim.bunlardan kurtulmadan duamıza karşılık bulmamız zordur.ben bu hususlara bu başlık altında cevap yazacağım,selametle

Kardeşler,dünya sevgisi,safahat ve zevki insanda çok güçlüdür,hele nimetlerin artırıldığı nefse hoş gelen şeylerin cazip olduğu şu zamanda dünyaya rağbetten nasıl kurtulacağız.unutmayalım kötülüklerin başı dünya sevgisidir,nefsin tamahıdır,bu tamah uzun emeller beslememize neden olur,hiç ölmeyecek gibi dünyaya dört elle sarılır nefsimiz.öncelikle bütün bu niyetlerden temizlenmemiz lazım.

• Like 1

Bu kadar tevaffuk olur daha bıraz önce aynı konuyu neredeyse bırebır bıle dıyebılırım aynı şeyleri eşimle konuştuk..güzel bir paylaşım olmuş..Allah razı olsun.

Dünya sevgisini yenmenin başı kamil bir mürşide bağlanmaktır,ancak günümüzde mürşidi kamil bulmak gerçekten zor,ancak böyle bir imkanımız yoksa Allahtan bize bir mürşit göstermesi için namaz kılıp istihareye yatmamız gerekir.kelimelerin en efdal olanı la ilahe illallahtır,bu zikri usulünce her gün yapmalıyız,bu zikir kalbimizi yıkayacak,gönlümüz aydınlanacaktır unutmayalım ki kalpler ancak Allahın zikriyle teskin olur.Dünya sevgisi ve rağbetini azaltmak ancak Allaha muhabbetle olur.bu yolun anahtarı işte kelimei tevhittir.Allahı gerçek manada zikredeni Allah da zikreder,selam ve duayla

Acz ve fakr içinde olduğunu bilip Muztar olarak Rabbe Yönelmek duanın kabulü için elzemdir.

Bu başlığı açmamdaki neden derli toplu bilgilendirme amaçlı olup yanlışa düşülen noktaları bildiğimce anlatmaktır.Sevgili kardeşlerim öncelikle itikadımız bozuk olmamalıdır,sonra Allaha karşı hüsnü zan üzere olmalıyız,Allah beni görmüyor,halim perişan gibi niyetleri yıkayalım.Allahu teala ben kulumun zannı üzereyim buyuruyor.daha sonra haram olan bir şeyi istemek tümden batıldır ve büyük vebaldir haram yemek ve kul hakkı da duaya manidir,haramdan uzaklaşmalıyız,bu olmazsa duamız kabul olmaz,şunu da unutmayalım halimizden insanlara şikayetçi olursak Allah bizi o insanların insafına bırakır ve önemli bir nokta da kalbinde dünya sevgisi olmasıdır.son söylediğim şey baş etmesi en zor olandır.dünya sevgisinden kurtulmadan Allaha nasıl dualarımız ulaşacak hele bir düşünelim.bunlardan kurtulmadan duamıza karşılık bulmamız zordur.ben bu hususlara bu başlık altında cevap yazacağım,selametle

Kardeşler,dünya sevgisi,safahat ve zevki insanda çok güçlüdür,hele nimetlerin artırıldığı nefse hoş gelen şeylerin cazip olduğu şu zamanda dünyaya rağbetten nasıl kurtulacağız.unutmayalım kötülüklerin başı dünya sevgisidir,nefsin tamahıdır,bu tamah uzun emeller beslememize neden olur,hiç ölmeyecek gibi dünyaya dört elle sarılır nefsimiz.öncelikle bütün bu niyetlerden temizlenmemiz lazım.

Dünya sevgisini yenmenin başı kamil bir mürşide bağlanmaktır,ancak günümüzde mürşidi kamil bulmak gerçekten zor,ancak böyle bir imkanımız yoksa Allahtan bize bir mürşit göstermesi için namaz kılıp istihareye yatmamız gerekir.kelimelerin en efdal olanı la ilahe illallahtır,bu zikri usulünce her gün yapmalıyız,bu zikir kalbimizi yıkayacak,gönlümüz aydınlanacaktır unutmayalım ki kalpler ancak Allahın zikriyle teskin olur.Dünya sevgisi ve rağbetini azaltmak ancak Allaha muhabbetle olur.bu yolun anahtarı işte kelimei tevhittir.Allahı gerçek manada zikredeni Allah da zikreder,selam ve duayla

Güzel kardeşim. Yanlışa düşülen noktaları anlatmak gibi bir amaç gütmüşsün. Düşünceni takdir ediyorum fakat görüşlerin gerçekten çok sığ ve geleneksel İslâm'ın dayattığı yanlış bilgilerin dışına çıkmamışsın ya da çıkamamışsın.

En basitinden mürşidin, velinin, evliyanın yani aracının olduğu bir inanç sisteminde tevhidden bahsedemezsiniz. Yani önce kafanızdaki putları devirmeniz lâzım.

• Like 2

mukemmel izah etmissin kardesim yuregine saglik. murşit ve zikir mana icin olmazsa olmazlardandir. Farki ancak yasayan anlar..

Merakimi mazur gorun,Kuran-i kerimde bir murside baglanmak konusu hic geciyormu?,Allah mursid araciligi ile bizim dunya sevgisini yenmemize yardimci olacak .Ben kuluma sah damarindan yakinim diyen yaradan varken ve her an beni anin derken neden birisine ihtiyacimiz var ?

• Like 1

ben mürside inanirim elbette ama Kurani kerim bana diyor hep yolu yönü kendine hatta daha bastan beri acilis olarak fatiha süresinde gecmekte ne diye benim gibi insanlarin pesinden arkalarindan düseyim... ?? Kurani kerim bagimsiz kitap insani kimseye muhtac ettirmiyor... elhamdüllilah..

• Like 2

Murşid taraftarı olan kişiler kuranı kerımın tercumesını yaparlarken mursıdden cok kez bahsedılmıs ayetler ılerı suruyorlar imam iskender ali mıhr mesela mursıd kesınlıkle olmalı hayatımızda dıyor..bu konuda benımde kafam karısıyor ısın acıgı!!!

Kuranda mürşit ile ilgili deliller çoktur,kuran varken mürşide ihtiyaç yoktur demek yanlştır,çünkü kuranda Allaha ve resulüne uymamz emredilmektedir.Allah resulü nasıl sahabeyi irşad etmişse onu varisleri olan mürşidi kamil de manevi açıdan aynı işlevi görür.Neden Allah birçok ayette sadce kurana uyun dememiştir.kuran yeterlidir diyenlere bu bir delildir,bununla ilgili çok şey söylenebilir.hem Hz Musa ile Hzırın kıssas mürşidin varlığına canlı bir delildir.hz hızır musa peygambere mürşit olmuştur,bu kıssayı iyi okuyun.Buradan anlaşılıyor ki hz hızır manevi alanda bir rehberdir, zaten evliyaların bazı basamakları çıkmasında onlara yardımcı olur.

İslamı geleneksel ve modern diye ayırmak çok hatalıdır,islamı güncellemek protestan bir islam olgusu oluşturmak anlamına gelir ki bu hristiyanlığı referans alarak reformize etmektir.şunu unutmayalım batılı felsefi yaklaşımlar ve gözlüklerle baktığınızda dini değil felsefi düşünceyi ikame edersiniz,hem yeni bir anlayş ve yenileme ihtiyacı olsaydı Allah yeni bir peygamber gönderirdi,gerçi bu söz bile yanlıştır çünkü peygamberlerin getirdikleri birbirinden farklı değildir,emirler dejenere edildigi için yeni kitaplar inmiştir,unutmayalım tevratı ve incili bozanlar da kendi çağlarına göre modernistti,putperesliği incile sokarak kitabı seküler hale getirenler ortada din diye bir şey bırakmadılar,böylece incil dünyevi bir retorik haline gelmiştir.

Mürşidi hıristiyanlıktaki ruhbanlıkla aynı kategoriye koymak baştan yanlıştır.çünkü sddıyklar veliler peygamberin hayatının bir rneğini sunarlar,bunun adı ruhbanlık degildir,şunu unutmayalım Allahın kulları kısım ksımdır.kuranda peygamberler sddıyklar veliler ve şehitler şeklinde mertebelerle ifade edilmiştir.Bütün bu mertbeler manevi büyüklüğü ifade eder.bunun örnekleri için islam tarihine bir bakın.