Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır?

Recommended Posts

Kahvenin Türk kültüründe ayrı bir yeri vardır. Her nerede olursanız olun kahvenin adı, tadı ya da kokusu kültürümüzdeki misafirperverlik, hoş sohbet, hatır, dinlenmek ve fal kelimelerini bize çağrıştırır. Bir yudumuyla bizi alıp başka yerlere götüren bir içecektir kahve.

 

 

Dibek kahvesi hakkında bilinen bilgilerin aksine dibek kahve bir pişirme yöntemi değildir. Kahve çekirdeklerinin dibek adlı taştan ya da ağaçtan yapılmış havanda dövülmesiyle elde edilir. Kahveler genellikle kahve değirmenlerinde öğütülerek pişirmeye hazır hale getirilir. Fakat dibek kahvesini farklı yapan yanı ise Türk kahvesine göre daha yoğun bir kıvama sahiptir ve kahve değirmenlerinde değil dibek adını verdiğimiz havanda dövülmesidir. Bu nedenle de kahve çekirdekleri tam olarak değirmendeki gibi ezilmez; iri parçalar içerir.

 

 

Farklı dibek kahvesi tarifleri de bulunmaktadır. Damla sakızlı, çikolatalı, vanilyalı dibek kahveleri tadılmaya değer olacaktır. Örneğin; değişik bir dibek kahve tarifine göre havanda dövülen kahvenin yanına Hindistan cevizi, mercan köşkü ve kakule atılıp hepsi aynı anda dövülmektedir. Pişirme aşaması ise aynı bildiğiniz Türk kahvesi gibi yapılmaktadır. Fakat pişirmedeki bir farklılık ise kahvenin hızlı karıştırılması gerektiğidir. Cezvenin içine kahve ve suyu eklediğinizde Türk kahvesinde çok fazla karıştırmayız fakat dibek kahvesinde hızlı ve sert karıştırmalıyız. Çünkü dibek kahvesi havanda dövülmesi nedeniyle çekirdekli bir yapıya sahiptir. Bu çekirdeklerin erimesi ve kahveyi içerken rahatsız etmemesi için hızlı karıştırarak onları da eritmek için bu işlemi uygularız.

 

 

Enfes dibek kahvesinin insan vücudunda da gözlemlenen birçok yararı vardır. Bunlardan bazıları şunlardır; dibek kahvenin ağrı kesici özelliği vardır, cilt koruyucudur, cildi güzelleştirir ve pürüzsüzleştirir, kolesterol azaltıcıdır, Parkinson düşmanı ve aynı zamanda kanser düşmanıdır. Ayrıca kahvenin herkes tarafından bilinen konsantre edici özelliği vardır. Özellikle yoğun iş temposuna sahip çalışanların ya da fazla sınav yükü olan öğrencilerin en çok kullandığı içecektir. Kahve uyarıcı bir etkiye sahip olduğu için sabahları kahve içmek yoğun bir güne başlamak için iyi bir seçenek olacaktır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...