Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Sütlü Kahve Nasıl Yapılır?

Recommended Posts

Dost ve yaren sohbetlerinin vazgeçilmezidir Türk kahvesi ve halk arasında denildiği gibi kırk yıl hatırı vardır. Bu yazımızda ise türk kahvesinde farklı lezzetler arayanlar için bol köpüklü sütlü Türk kahvesinin nasıl yapıldığını sizlerle anlatacağız.

 

 

Sütlü kahvemiz için gerekli olan ölçülerimiz ve malzemelerimiz; bir fincan için tepeleme çay kaşığı Türk kahvesi, süt ve cezve. Sütlü-şekerli kahvemiz için 2 küp şeker; sütlü-orta şekerli sütlü kahvemiz için 1 küp şeker; sütlü-az şekerli sütlü kahvemiz için 1/2 küp şeker kullanılır. Elbette ki tercihe göre şekersiz de yapılabilir.

 

 

Sütlü kahvemizi yapmaya geçmeden önce kahvemizin taze olduğundan emin olmalıyız zira, kahvemiz köpürmeyebilir, lezzetli olmayabilir ve kokusu olduğundan farklı olabilir.

 

 

Kahvede kullanacağınız süt soğuk olmalıdır. Sütü fincanın ölçüsüne göre cezveye koyduktan sonra üzerine şekerini ekleyin ve birkaç kez karıştırın. Ardından kahveyi ekleyerek birkaç kez daha karıştırın.

 

 

Daha sonra cezvenizi ocağın üzerine alın, ancak sütün peynirleşmemesi için hassas hareketlerle kahveyi karıştırın; eğer kahveyi sert hareketlerle karıştırırsanız, kahvenizin köpüğü ölecektir.

 

 

Kahveniz hafif köpürmeye başladığı an kaşık yardımıyla köpüğü, fincanlara eşit oranda bölüştürün ve cezvede kalan kahveyi pişirmeye devam edin.

 

 

Kahveniz piştikten sonra sıra fincanlara doğru taktikle doldurmaya geldi. Burada fincana önceden konulan köpüğün ölmemesi için, cezvenin ağzı fincanın kenarına gelecek şekilde tutulur ve kahve yavaşça doldurulur.

 

 

İşte sütlü ve bol köpüklü kahveniz dostlarınızla birlikte içmeye hazır hale geldi. Ama eksik bir şeyler mi var? Evet, su, lokum ve bitter çikolata.

 

 

Afiyet olsun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...