Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Dövize Yatırım Kazandırır Mı?

Recommended Posts

Yatırımcı elindeki nakit parayı bir şekilde daha da çoğaltmak, yatırım araçları ile karlı hamleler yapmak istemektedir. Bu noktada, döviz her zaman için bir yatırım yöntemi olarak görülmüştür. Peki, döviz yatırımı kazandırır mı?

 

 

Bu sorunun cevabı, dövizin nasıl değerlendirildiğine bağlı olarak değişmektedir. Uygun yatırım koşulları oluştuğunda, doğru hamleler ile döviz yatırımından kazançlı çıkmak oldukça mümkündür. Döviz yatırımından kar elde etmek için aşağıdaki noktalar büyük önem taşır;

 

 

Kurları takip edin; Döviz yatırımında ilk öncelik, aktif bir kur takibi gerçekleştirebilmektir. Örneğin, dolar hesabınız var ise, muhakkak doların değişkenlik gösterdiği anlarda, hangi koşullara göre pozisyon alındığını, hangi kur değerlerinin ne ölçüde değişken olup olmadığını, bir önceki ayın aynı günü ile ya da bir önceki yılın aynı günü ile dolar kur değerlerinin karşılaştırma sonuçlarını öğrenmeniz gerekmektedir. Bu şekilde kurun hangi noktalarda iyi, hangi noktalarda düşük olduğu görülebilmektedir. Bu değerlere göre de dolar alımı ya da satımı yapılabilir.

 

 

Düşük alın, yüksek satın; Yatırımdaki temel kural, düşük değerlerden alım yapılıp, yüksek değerlerden satım yapılmasıdır. Aynı kural, elbette ki döviz yatırımlarında da geçerli olmaktadır. Örnek üzerinden gidersek, 2013 yılının Temmuz ayında, söz gelimi 2,30 TL'den 1000 Euro döviz alışı yaptıysanız, 2015 yılının Haziran ayında, aynı miktardaki Euro'yu 3,06'dan satabilirsiniz. Bu durumda, döviz yatırımınızda ufak çaplı bir kar elde edeceksiniz. Eğer yatırımınız, aynı kur değerleri baz alınarak, 1000 € yerine 10.000 € olsaydı, elbette ki kazancınız 10 katı kadar fazla olacaktı.

 

 

Döviz portföyünüzü geniş tutun; Döviz yatırımından para kazanmayı kafaya koyan herkes için oldukça önemli olan bir konu da, tek bir döviz çeşidine odaklanılmaması gerekliliğidir. Örneğin, cebinizde bir miktar Türk Lirası var ise, yalnızca Dolar ya da Euro yatırımı yapmak yerine, o dönem için alınabilecek seviyelerde bulunan Sterlin ya da Riyal da değerlendirilebilmelidir. Çok fazla açılmak her ne kadar doğru olmasa da, döviz çeşitliliği çoğu zaman yatırımcı için büyük bir avantaj olmaktadır. Bu şekilde düşük olan para birimi alınırken, diğer para birimlerinden yükselenler aynı dönemde satılabilirler.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...