Jump to content
Sign in to follow this  
Alyadua

Diş Teli Nasıl Çıkartılır?

Recommended Posts

Dişlerinizin istediğiniz gibi görünmesi için taktığınız, yeri geldiğinde dişlerinizi ağrıtan ve en sevdiğiniz yiyecekleri yiyememenize neden olan diş tellerinizin çıkarılacağı gün bu işlemin nasıl yapılacağını merak ediyor olabilirsiniz.

Telleriniz çıkarılırken herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Tabii diş doktorunuzu elinde kerpetenle size doğru gelirken gördüğünüzde panikleyebilirsiniz ancak korkmayın, gerçekten canınız yanmayacak. Dişinize takılırken güçlü bir şekilde yapıştırıldığı için dişçinizin parmaklarıyla braketleri çıkarması mümkün değildir. Bu kerpetene bu yüzden ihtiyacı vardır.

Dişçiniz önce teli çıkarır. Ardından "davye" adı verilen diş kerpeteni yardımıyla braketleri çıkarır. Bu sırada korkmanızı gerektirecek, canınızı acıtacak hiçbir şey yoktur. Dişinizde kütürdeyen bir işlem olması sizi tedirgin edebilir ancak canınız acımaz ya da dişleriniz kırılmaz. Bu yüzden endişelenmenizi gerektirecek hiçbir şey yoktur. Hem dişçinize hem de kendinize yardımcı olmak için yapabileceğiniz en iyi şey arkanıza yaslanıp rahatlamak ve diş telleriniz çıktığında aylardır yiyemediğiniz yiyecekleri düşünerek motive olmaktır.

Diş telleriniz çıkarılırken panik yapmanıza neden olabilecek tek an davyeyle braketlerin sökülmesini dinlediğiniz an olabilir. Bu sırada dişleriniz kırılacak diye korkabilirsiniz çünkü yapılan işlem sizin dişlerinizde olduğundan çıkan sesleri en yüksek siz duyarsınız. Dolayısıyla gerçekte çıkan sesten daha yüksek bir ses çıkıyormuş ve daha büyük bir kuvvet uygulanıyormuş gibi gelebilir. Ancak durum böyle değildir. Dişleriniz tahmin ettiğinizden daha güçlüdür ve bu işlem dişlerinize zarar verecek bir işlem değildir.

10-15 dakikalık bu işlemin ardından diş telleriniz çıkmış olacak ve yeni dişlerinizle etrafınıza ışık saçmaya devam edeceksiniz. Braketleriniz çıktıktan sonra kısa bir temizleme işlemi yapılacaktır. Ancak eğer bu işlemin yeterli olmadığını düşünürseniz doktorunuzdan ayrıca bir temizleme işlemi talep edebilirsiniz. Onlar zaten gerekli ve uygun olan işlemleri siz sormadan da yapacaktır.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...