Jump to content
Alyadua

Toksin Diyeti

Önerilen İletiler

Toksin diyeti, bir diğer adıyla detoks diyeti, özellikle son yıllarda oldukça yaygın hale geldi. Vücudu birikmiş toksinlerden arındırarak, iç organları temizleyen bu diyet kilo vermek isteyenlerin de yardımcısı olarak biliniyor.

Mevsim geçişlerinden kaynaklandığı düşünülen, bahar yorgunluğu vb. adlarla anılan bitkinlik, yorgunluk hallerine vücutta biriken toksinlerin neden olduğunu söyleyen uzmanlar, kişinin bünyesine göre yılda birkaç defa yapılacak detoks diyetlerinin kişiyi daha zinde ve mutlu hissetmesini sağladığını da belirtmekteler.

Günlük hayatta baş etmeye çalıştığımız stres, aşırı çalışmanın yarattığı hem bedenen hem zihnen yorgunluk, yetersiz veya dengesiz beslenme, uyku düzensizlikleri, tüketilen sigara, alkol, hazır ve katkılı gıdalar vücutta yağlanmaya sebep olmakla birlikte toksin ve ödem birikmesine de sebep oluyor. Belli aralıklarla toksin diyeti yapmak birçok açıdan vücudu arındırdığı için uzmanlar tarafından da tavsiye ediliyor. Şu sıralar en çok tercih edilenleri üç günlük kısa programlar olmakla birlikte beş, yedi ve on günlük detoks programları da mevcut. Her bünye her besine aynı reaksiyona göstermediğinden toksin atmaya yarayan ve iç organları temizlemeye de yardımcı olan besinlerden, kendinize uygun olan programı kendiniz bulmanız daha faydalı olacaktır.

Toksin atıcı diyetlerde en çok dikkat edilmesi gereken konu sıvı tüketimidir, hatta bol bol su içmek sadece toksin diyeti süresince değil hayatınız boyunca bir alışkanlık haline gelmeli. Çünkü susuz kalmak metabolizma hızını düşürmekte ve gün içinde bazen susuzluk hissi açlık hissiyle karışmakta olup gereksiz yemek yemeye de sebep olabiliyor.

Toksin atımı için tüketilmesi önerilen besinler:

 

  • Enginar, lahana, karnabahar, kereviz, nane, maydanoz, brokoli, salatalık, zencefil, sarmısak ve limon gibi sebzeler iç organların temizlenmesini sağlar, metabolizma hızını artırarak da yağ yakımını destekler.
  • Elma, özellikle ekşi yeşil elma, havuç, kivi, incir, greyfurt ve ananas başta olmak üzere meyvelerden de her gün tüketmeniz gerekir. Taze meyvelerin yanı sıra kuru meyvelerin de içeriğinde bulunan yüksek miktarda lif vücudun arınmasını hızlandırır.
  • Bunlara ek olarak, kuruyemişlerden çiğ olacak şekilde ceviz, badem, fındık ara öğünlerde veya öğünlerdeki salataların içine konularak tüketilebilir.
  • Tüketmeniz gereken besinlerin yanında detoks diyeti boyunca, hatta sağlıklı bir yaşam için mümkünse hayatınız boyunca tüketmemeniz gerekenlere de dikkat etmelisiniz. Sigara, alkol başta olmak üzere, hazır ve katkılı gıdalar, fast food, şeker ve yapay tatlandırıcılar ve aşırı tuz tüketiminden de kaçınmanız gerekir.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

×