Jump to content
Sign in to follow this  
Alyadua

Kıskançlık Nasıl Azaltılır?

Recommended Posts

kiskanclik-nasil-azaltilir_646x340.jpg

 

Kıskanmak, insan oğlunun ilk zamanlarından beri sahip olduğu temel duygulardan birisidir ve oldukça doğal bir duygudur. Ancak bazen sizi yıpratabilir. Genellikle yalnızca sizinle kalmaz, sizin ve sevdiğiniz kişinin arasını açar, belki de unutamayacağınız hatalar yapmanıza sebep olur. Bu duyguyu bastırmak zorlayıcı olabilir ancak ilişkinin güvenliği ve tıkanmaması için, gereklidir.

Peki kıskançlık nasıl azaltılabilir?

Kıskançlığa sebep olan duygularınızı tanımlayın. Bir erkek ya da kadın sizin sevdiğiniz kişi ile takılıyor olabilir, en iyi arkadaşınız başkalarına fazla vakit ayırıyor olabilir, ebeveynlerinizden birisi başkası ile daha fazla ilgileniyor olabilir, çocuklarınız sizin yerine diğer ebeveyne ilgi gösteriyor olabilir vb. gibi sorunları kendinize açıklamalısınız.

İkinci aşama, kendinize güvenmektir. Kendisine güvenmeyen kişi, asla başkalarına güvenemez. Kişi değerini, saygısını kendine güvenerek gösterir. Böylece terk edilmek, birisi tarafından reddedilmek gibi duygulara da hazırlıklı olursunuz. En iyi yolu, kendine güvenen birisinin alacağı kararları almaktır, böylece eninde sonunda kararlar, hareketlerinize yansıyacaktır. Terk edilen ya da reddedilen, kendine güveni olan kişiyi kötü etkilemez. En azından kendilerini suçlamazlar.

Diğer insanlarla kendinizi karşılaştırmayı bırakın. Sizi olduğu gibi kabul edecek, içi dışı bir olan kişilerle arkadaşlık yapmaya çalışın. Olumlu düşünün ve kısa vadeli değil uzun vadeli kararlar alın.

Kıskanç bir insan ne yapacaksa, tersini yapmaya çalışın. Kıskançlık sizi sardığı zaman, yıkıcı, kırıcı, suçlayıcı tavırlar içerisinde bulunmayın. Bunun yerine mantıklı düşünün ya da sessizliğinizi koruyun. Eğer size yakın bir kişi dışarıda başkası ile vakit geçirecekse, sorgulamak yerine bir restoran ya da film ismi önerin.

Güven dolu olun. Eğer kolayca kıskançlık yaşıyorsanız, belki de geçmişte yaşadığınız bir şey bunu tetikliyor olabilir. Geçmişi arkanızda bırakıp, sağlam yeni bir geleceği düşünün. Kıskandığınız kişiyi düşünün, bu kişi sizin ona güvenmemeniz için size bir sebep verdi mi?

İç sesinizi dinleyin. İçinizden gelen kararlar, size değerli bir şeyler sunar. Kıskanıyorsanız, ortada gerçekten hoşunuza gitmeyen bir şeyler var demektir. Bu fikir doğru ya da yanlış olabilir ancak bazen, anlık tepkiler vermek yerine mantıklı kararlar almak en mantıklısıdır.

Son olarak, yeterince iyi ve eşsiz olduğunuza inanın, bu şekilde sakinleşecek ve mantıklı kararlar alabileceksiniz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiskanclikla kendine guven kisir dongu gibi. Kiskanclik artiyor,ozguven torpuleniyor. Ozguven azaldikca kiskanclik artiyor. Sevgili icin hic kiskanmamak da dogru degil. Sevgilisini hic kiskanmayan erkekler var ben g.vat diyorum bunlara. Dozunda kiskanclik daima iyi. Bence sevgililik icin rol yapmaya gerek yok, kisilik degismez cunku. Kiskancsan goster o da bilsin.uyuyorsa kafana devam,uymuyorsa bunu sorun etmeyecek biriyle devam. Bir de film,mekan onerisi mi vericem. Filmi de mekani da yikarim basina :D ben varsam ben varim, yok baskasiyla saga sola gitmek. O giderse ben de giderim, ciddi gormem iliskiyi 2 gune de catirdar zaten. Zaten bence bir erkegin cevresinde cok yakin arkadas da olsa bir kiz olmamali, siradan arkadas eyv ama kankasi kiz olan erkekten uzak durulmali. Kizlar cabuk kapiliyor cunku,erkeklerden daha dirayetsizler. Adam birkac yardimda bulunursa ask moduna giriyor kizlar. Tabii bunlar benim gozlemim.20-25 yas araligi icin gecerli. Diger yaslari bilemiyorum :) anne,baba,arkadas kiskanmasi da abartiymis. Arkadas tapulu mal degilki. Ana baba da senin zaten.senden cok sevemez ya baskasini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...