Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

KPSS Soruları Nasıl Çözülür?

Recommended Posts

KPSS birçok sınav gibi test mantığına dayalıdır. Bu da sınava girecek kişilerin test çözme yeteneğinin yüksek olmasını gerektirmektedir. Her yıl milyonlarca kişinin girdiği ve sürekli başvuruların arttığı bu sınavda atama sayıları kısıtlıdır. Bunun için düzenli ve doğru bir şekilde çalışarak, rakiplerinizi elemelisiniz.

 

 

Test tekniğinden başarısız olmanın sebebi genellikle bilgi eksikliği olarak algılanmaktadır. Asıl sebebi soruyu doğru okumamak, doğru algılamamaktan ve soru stiline aşina olmamaktan kaynaklanmaktadır. Bu gibi problemleri aşmak içinde bol bol test çözülmesi gerekmektedir. Peki bu soruları nasıl çözmelisiniz?

 

 

Türkçe sorularını çözmeden önce genel kavramları iyi bilmeniz gerekmektedir. Soruları çözmeye başlamadan önce “ana fikir, verilmek istenen mesaj, vurgulanmak istenen, en genel yargı vb” gibi kavramları iyi bilmelisiniz. Bu kavramların anlamını bilmezseniz KPSS Türkçe sorularını çözerken yanılma payınız çok olacaktır. Türkçe sorularında önce sorunun kökünü okumalısınız. Daha sonra hızlıca şıkları gözden geçirerek yanlış olanları eleyip en doğru sonuca ulaşmalısınız.

Tarih soruları yorumlama yeteneği gerektirse de çoğunlukla ezber ağırlıklıdır. Bunun için bol tekrar ve sürekli test çözmeyi gerektirir. Okunulan soruyu doğru anlamalı ve şıklardan eleme yöntemi ile doğru sonuca ulaşılmalıdır.

Matematik sorularını çözerken bazılarında uğraşmanıza rağmen sonuca ulaşamadığınız olur. Bu soruya tekrar döndüğünüzde, o soruya dair bütün işlemleri silmelisiniz. O çözüme dair işlemleri görürseniz aklınız o çözüme kayacak ve zaman kaybedeceksiniz.

KPSS soru çözme stratejilerine değinelim;

 

 

Önce soru okunmalıdır. Soruda istenilene göre paragraf var ise incelenmelidir.

Sorularda altı çizili olan yerlere dikkat edilmelidir. Sınavlarda altı çizili yerdeki mesaj dikkate alınmadığından birçok hataya düşülmektedir.

Sınav anında şıkları eleme mantığını kullanın. Bu sizi en doğru şıkka ulaştıracaktır.

Sınavın belli bir süresi olduğu için takıldığınız soruyu geçmeli en son o soruya bakmanız önemlidir. Bir soru takılıp onu çözmeye çalışırsanız vaktiniz yetmeyecektir.

İşlem hatası yapmamak için acele edilmelidir. Anlık heyecanlar ve yetişmeyecek gibi düşünceler sizi strese sokar ve soruları çözerken hatalara düşebilirsiniz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Öncülü soru denilen bir şey var. Türkiye'nin kendi alanında en iyisi olan tarih ve coğrafya öğretmenlerini sokun sınava. Acaba 30'da 30 yapabilirler mi merak ediyorum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...