Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

KPSS Genel Kültür'e Nasıl Çalışılır?

Recommended Posts

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), kamu sektöründe çalışacak elemanları seçmek adına yapılan bir sınavdır. Sınava giren adaylar, aldıkları puanlara göre tercih yaparlar ve boş olan kadrolara yerleşirler. Kadrolarını aldıktan sonra devletin birer memuru olurlar ve çeşitli avantajlardan yararlanırlar. Devletin kurumlarında yer alan farklı kadrolar için farklı sınavlar ve oturumlar geçerlidir. Genel kültür sınavı ise her devlet memuru adayının çözmesi gereken zorunlu bir sınavdır. Genel kültür sınavı içerisinde tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel konular gibi ayrı kısımlar mevcuttur. Bu genel kültür sınavına nasıl hazırlanıldığı da oldukça önemlidir.

KPSS genel kültür sınavında en çok soru sorulan alan tarihtir. En büyük ağırlığın tarihte olması, yüksek puan alabilmek için tarih netlerinin de yüksek olması gerektiği anlamına gelir. Tarih ise ezbere dayalı bir alan olup, yorum yapmaktansa konu hakkında bilgi sahibi olunması önemlidir. Ancak konu hakkında temel seviyede bir bilgi sahibi olunursa, bazı sorular için yorum yapmak da mümkün olmaktadır. Bu nedenle tarih çalışmak için kişinin ezberini kuvvetlendirmesi gerekmektedir. Yazarak çalışmak bunun için en etkili yöntemlerden biridir. Kişinin not aldığı şeyler daha çok aklında kalır. Küçük kağıtlara alınan notlar kişinin gün içerisinde en çok gördüğü yerlere asılabilir. Böylelikle bu bilgiler ister istemez kişinin gözüne çarpacak ve akılda kalacaktır. Coğrafya çalışmak için de tarih ile aynı yöntemler uygulanabilir. Tarih ve coğrafya için, kişinin boş vakitlerinde konular ile ilgili belgeseller izlemesi de ders çalışmayı zevkli hale getirebilir. Böylelikle görsellik de sürece dahil olacak ve kişi öğrendiklerini daha uzun süre akılda tutabilecektir.

KPSS genel kültürün vatandaşlık kolu, büyük ölçüde hukuk konularını içermektedir. Bunların da bir kısmı ezber olup, güncel siyasi olaylar takip edildiğinde de bazı konular hakkında bilgi sahibi olunabilir. Bunun için siyasi olaylara hakim olmak, televizyon, gazete ve dergileri takip etmek gerekir. Böylelikle öğrenilen konularla yaşanan güncel olaylar arasında bağlantı kurulabilir. Bu da öğrenilenlerin akılda kalmasını kolaylaştıracaktır.

Güncel konular kısmı için ise çalışılabilecek belirli bir konu olmamakla birlikte, kişilerin güncel olaylar hakkındaki bilgileri ve bu olayları takip ediyor oluşları önemlidir. Bazı kurumlar küçük dergiler halinde güncel konularda çıkan konuları özetlemişlerdir. Bu dergilerde ödül alan film ve yönetmenler, ulusal kuruluşlar ya da doğal afetler gibi güncel konular sınavında çıkabilecek konulara yer verilmiştir.

• Like 1

Bayram tatili girdiği gün 2016 KPSS'ye hazırlanmayı planlıyorum. Tuttuğum notları burada da paylaşırım. Belkim bir faydası dokanır.

• Like 1

Son dört gündür bir hazırlık içerisindeyim. Elim ayağım birbirine dolaştı diyebilirim. Kaldı ki, daha sınava bir sene olmasına rağmen zamanımın kısıtlı olduğu yönünde gereksiz bir hissiyata kapılıyorum. :)

İlk aldığım karar not tutma işini en aza indirmek ki İhtiyaç Akademi'nin videolarından çalıştığım için ekranın resmi çekilerek bu yapılabilir. Böylece vakit kaybı da en aza iner. Günde İki ayrı derse, dört saat ayırmak gibi bir plan yaptım. Yıllık iznim bittiği gün bu plan duruma göre değişecek. Test işini de sıkı tuttum. Dört farklı yayınevine ait altı adet soru bankası kitabı sipariş ettim.

En büyük ümidim genel kültür fakat 2014 sınavı, ÖSYM'nin müfredatın dışına çıkabilecek kadar geniş takılabileceğini gösterdiği için bu konu adeta şansa kalıyor. Türkçe'de 30'da 26 gibi bir hedefim varken, araya sokuşturulan beş adet sözde mantık adı altında servis edilen sorular bu çitayı aşağı çekmeme sebep oldu. Şu bir gerçek, matematiksiz bu iş olmuyor. Yani en az 12-13 soru yapacak kadar matematik bilmeniz şart ve yerleşebilmeniz için gereken puan 88-90 arası bir şey. Doğu ve Güneydoğu'da dahil!

İkinci bir konu torpil konusu ki, torpilin olduğunu bilmenize rağmen üstüne çok sağlam yerden duyumlar aldığınız için sizi rahatsız etmesi içten bile değil. Örneğin, Ordu Belediyesi 30 bin lira karşılığında sizi belediyeye sokabiliyor. Arada aracı yok, parayı ATM'den yatırıyorsunuz. Ne adı altında isteniyor bilmiyorum. Buradan Ordu'ya taşınan bir tanıdığımızın iş arayan oğluna 20 bin lira karşılığında havaalanında işe başlaması teklif edildi.

• Like 1

off vicdanım öyle rahatsız ki.çok yoğun bi iş tempom var ve ben istediğim gibi çalışamıyorum.bide niye mayısa çekiliyo sanki çok zamanımız varmış sınav çok kolaymış gibi.hem çalışıp hem sınava hazırlanan arkadaşlara helal olsun diyorum..

• Like 2

ramazan yetgin hocaya abone olup onun videoları izleyebilirsiniz en azından tarih aradan çıkmış olur mp3 şeklinde de indirip dinleyebilirsiniz boş vakitlerde

• Like 1