Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Memurlarda A Grubu Ve B Grubu Kadrolar

Recommended Posts

Devlet bünyesinde kuruluş biçimine bakılmaksızın genel idare hükümlerine göre yürütülen asli ve sürekli kamu hizmetlerini yürüten personele memur denilir. Elbette memur olmak da belili şartlara bağlıdır. Örneğin en başta memur olmak isteyen biri mutlaka KPSS' ye girmek ve hangi birimde memur olmak istiyorsa o alana atanacak puanı almak zorundadır. Ondan sonra ise her bakanlığın veya devlet kurumunun özel şartlarını da taşımak gerekiyor.

 

 

Devlet kademesinde çalışan öğretmen de, doktor da, avukat da, hakim de, müsteşar da memurdur ama her memuriyet birbirine denk değildir. İşte burada A ve B grubu memur kadrolarının neler olduğunu ve hangi memuriyetlerin bu gruplara girdiğini bilmek gerekiyor.

 

 

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik'te A ve B grubu memurluk tanımı ve ayrımı yapılmıştır. Buna göre özel yarışma sınavına tabi tutulduktan sonra belli bir memuriyete yerleştirilmiş olmasına rağmen, sonrasında yine belli bir süre içerisinde yeterlilik sınavına tabi tutularak asli kadroya alınan memurluklar A Grubu Memur kadrosu olarak adlandırılmaktadır. Müfettiş Yardımcısı, Uzman Yardımcısı, Stajyer Kontrolör ve Kaymakam Adaylığı kadroları A grubu kadrolara girmektedir. Bu sayılan unvanlarla atananlar üç yıl içerinde yeniden özel yeterlilik sınavlarına tabi tutularak asaletlerini alırlar.

 

 

Kariyer meslek grupları dışında kalan mühendis, hemşire, güvenlik görevlisi, veznedar, teknisyen gibi memuriyet kadrolarına da B Grubu memur kadrosu denilmektedir. Bu kadrolara atanmak isteyenler için KPSS'den aldıkları puanla tercih kılavuzunda yer alan kamu kurum ve kuruluşlarına ait boş kadrolara müracaat ederek atamaları yapılmaktadır. Ayrıca bir yeterlilik sınavına tabi tutulmazlar.

 

 

Buradan da anlaşılabilceği gibi her ne kadar tüm memurlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olsalar da statüleri ve görevleri bakımından memuriyetler arasında fark vardır. memuriyetlerdeki ast üst ilişkisini de düşündüğümüzde A grubu kadrolarda olanlar üst düzey görevlere getirilmektdir. A grubu memur kadrolarına atanmak ve bu kadrolardan asalet alabilmek hiç dekolay değil. B grubu memur kadrolaraına atanabilmek daha kolay.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...