Jump to content
Sign in to follow this  
Alyadua

Mangalda Balık

Recommended Posts

mangalda-balik-nasil-yapilir_646x340.jpg

 

Balık pişirmenin çeşitli yolları bulunmaktadır. Bunlardan biri de mangalda balık pişirmektir. Mangalda pişen balığın lezzeti diğer yöntemlere göre farklıdır. Peki, mangalda balık nasıl yapılır?

Balığın iç kısmı temizleyip yıkadıktan sonra isteğe bağlı baharatlar ve tuz içine konulur. Birkaç saat önceden zeytinyağı ve limon karışımın oluşan sosla da marine edilebilir. Bu işlem balığın hem daha lezzetli hem daha yumuşak bir kıvama sahip olmasını sağlar. Mangal yaparken közler alev almadan sadece kızgın olmalı, balık ağır ateşte pişmelidir. Bu yöntem biraz fazla zaman alacak bir pişirme şekli olsa da balığın lezzetini ikiye katlar.

Mangalda fazla küçük balık pişirmek doğru değildir; küçük balık köz ateşinde çabuk yanabilir. Orta büyüklükteki balıkları büyük olarak, fazla büyük balıkları ise fileto kesim şeklinde dilim dilim pişirmek gerekir. Balıkları mangalda pişirirken baş ve kuyruk kısmı kesilmemelidir. Hem yeme kolaylığı hem de yanmasını önlemek için bu ipucu çok önemlidir.

Balık mangal üzerindeyken üzerine iri kıyılmış kaya tuzu ve birkaç damla limon suyu da serpiştirilebilir. Piştiğine emin olmak için mangal telinin üzerinden almadan balığın derisini hafifçe kaldırmak gerekir. Deri; etten kolay ayrılıyorsa balık pişmiş demektir. Pişen balığı direkt servis tabağına alabilirsiniz. Balığın yanında patates, soğan, havuç gibi garnitürler de aynı yöntemle pişirilebilir. Servis tabağına mangalda pişen bütün malzemeyi alarak yanında birkaç dilim limonla servis edebilirsiniz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...