Jump to content
Sign in to follow this  
Melâl

‘Mola’ Zamanının Geldiğini Gösteren 7 İşaret!

Recommended Posts

Başka bir sağlık sorununuz yokken, iş hayatında en ufak bir sorun sizi delirtiyor, kendinizi yorgun hissediyor, midenize kramplar giriyorsa, belki de bir mola verip kendinizi yenilemenin zamanı gelmiştir.

 

Uyku düzeniniz bozuluyorsa

Eğer uyuma konusunda sorun yaşıyorsanız bu durum stresin bir yan etkisi olabilir. 2007’de University of Georgia’da yapılan bir araştırmaya göre, aşırı çalıştıklarına inanan insanların uykuya dalmaları ve uyanık olmaları güçleşiyor. 2005’te İsveç’te yürütülen bir başka çalışmaya göre aşırı çalışan işçilerin uyku saatinden önce gevşemeleri güçleşiyor ve gün içerisinde kendilerini daha uykusuz hissediyorlar. Uzmanlara göre bu durumun nedeni hormon dengesindeki bozulma da olabilir. Hormonların aşırı çalışmaya bağlı olarak dengelerini yitirmesi, kişinin uyku düzenini sabote ediyor. Bir mola vererek kendinizi yenilemeniz iyi gelecektir.

 

Mide ağrıları

Midenize giren kramplar ya da şişkinlik hissi de tatil ihtiyacınızın olduğunun diğer belirtileri olabilir. Stres altında sindirim sisteminin dengesinin bozulması oldukça sık görülen bir sorun. Stres, bağırsaklarınızdaki bakteri dengesini bile değiştirebilir. Bunun sonucunda da yıpranmış bir mideyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Hayata karşı hevesiniz kalmadıysa

Her şey seni sıkıyorsa, hiçbir şey seni heyecanlandıramıyorsa, aklına en ufak pozitif bir düşünce bile gelmiyorsa, tükenmişlikle yüz yüzesin demektir. Bu duruma acilen müdahale etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Özellikle ofiste başka insanlarla sık tartışma yaşama noktasına gelmişseniz, olası olumsuz bir durumda kavgadan kaçınmalı ve hemen yakın bir arkadaşınızla sohbete dalmalısınız. Kötü duygularınızı iyi duygular takviye ederek dengelemelisiniz.

 

Fiziksel yorgunluk

Sırt ağrıları, göz ağrısı ya da baş ağrısı… Tüm bu acılı haller vücudunuzun artık mola istediğinin işaretleri. 2011’de University of South Florida’da yapılan bir araştırma, stresli koşullarda yaşayan insanların vücutlarının, enfeksiyonu tetikleyen ve acıya olan duyarlılığı artıran kimyasallar salgılamayı artırdığını ortaya koyuyor.

 

Sürekli hata yapıyorsanız

Kronik stres kişiyi sürekli olarak hata yapmaya iter. Çalışmalar gösteriyor ki, özellikle tıp alanında çalışanlar stres altındayken daha fazla hata yapmaya eğilimli. Eğer önemli bir proje üzerinde çalışıyorsanız, çalışmanın bitiminin hemen ardından kendinizi tatille ödüllendirmelisiniz.

 

En ufak sorunda çileden çıkıyorsanız

Kimse bir diğerinin hatasını telafi etmek zorunda değil. Ancak hayat bizi çoğu zaman böylesi bir zorunlulukla baş başa bırakabilir. Normal şartlar altındayken, sorunlarla başa çıkma konusunda sıkıntı çekmeseniz de, yoğun stres altında bir süreç geçirdiğinizde en ufak sorunlar bile sizi delirtebilir. Bu gibi durumlarda hem hata yapma payınız artar hem de insanlarla olan ilişkiniz zarar görmeye başlar.

 

Sürekli “iyi misin?” diye soruluyorsa

Etrafınızdaki insanlar, stres altında olup olmadığınızı sandığınızdan çok daha kolay anlayabilirler. İş arkadaşların yanına gelip “Çok yorgunsun, bir şey mi oldu? Her şey yolunda mı?” tarzında sorular yöneltiyorlarsa, mola alma zamanın gelmiş demektir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...